Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Przygotowanie rodziny wychowującej


morzedzungli

Recommended Posts

Witam Wszystkich Hodowców matek i nie tylko :)

 

Chciałbym się od Was dowiedzieć jak przygotowujecie rodziny wychowujące. Ja w zeszłym roku robiłem odkład z matką, rodzina osierocona po zasklepieniu czerwiu stawała się rodziną wychowującą w której mateczniki pozostawały aż do zasklepienia.

 

Czy może lepiej robić zsypańca na węzę ?

 

W tym roku chciałbym zrobić podobnie jak w zeszłym lecz mateczniki po przyjęciu dobrze podlane przenoszę od razu do rodzin produkcyjnych nad kraty odgrodowe.

 

Ciekawy też jest sposób, bo tu każda rodzina staje się rodziną startująco- wychowującą :)http://llapka.blogspot.com/2014/07/o-hodowli-matek-pszczelich-oczami.html

 

 

Karol

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ja losowo wybieram rodzinę wychowującą najlepiej łagodną w miarę silną , na brzegu pasieki , żeby nie trzeba było daleko chodzić. I rodzina ta  później staje się rodziną wychowującą.

Oczywiście mówimy tu o wychowie matek na własne potrzeby indywidualne pasieki, a nie o profesjonalnej hodowli matek na sprzedaż . :)

Link to comment
Share on other sites

Rodzina startująca też jest rodziną wychowującą czy przenosisz na wychów do rodzin produkcyjnych?

 

Interesuje mnie to czy wystartowane mateczniki po przeniesieniu do rodzin wychowujących ( produkcyjnej z czerwiącą matką) są dalej pielęgnowane i zasklepiane czy są przypadki że rodzina wycina mateczniki? Wiem, że najlepiej wybierać rodziny ze starszymi matkami. Wtedy pszczoły myślą, że jest to cicha wymiana i ciągną mateczniki.

 

 

Karol

Link to comment
Share on other sites

Ja najczęściej przenoszę  mateczniki na wygryzieniu (to widać po obwódce na wieczku matecznika kiedy matka chce się uwolnić ), oczywiście nie zawsze możemy zdążyć z matecznikami na przykład z powodu złej pogody i wtedy można je przenieść do izolatorów na mateczniki i jak się matki  wygryzą , to poddać matki  w klateczkach lub luzem zależy jakie mają nasze pszczoły skłonności do przyjęcia obcych matek ?. To jest wg mnie najlepszy sposób i najmniej stresujący pszczoły i najlepiej jak to jest robione w porze intensywnego pożytku , wtedy lotne pszczoły nawet nie zauważą że zmieniliśmy im matkę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.