Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Korpus węzy


Recommended Posts

Na wstępie napiszę że rozpoczynam swą przygodę z pszczelarstwem. No i wiadomo że głównym problemem jest brak suszu, gospodaruję na ulu wielkopolskim aktualnie pszczoły obsiadują pełen korpus 10 ramek. I tu rodzi się moje pytanie czy mogę dodać pełen korpus węzy ? czy lepiej podzielić gniazdo 5+5 i po jednej ramce węzy ? czyli 2x6 

Link to comment
Share on other sites

Ja gdy rozpoczynałem swoja przygodę z pszczołami miałem ten sam problem jak chyba każdy.Robiłem tak, wyciagałem najpierw 2 skrajne ramki z pokarmem do nadstawki ramki w gniezdzie rozsuwałem i mniej więcej na środku 2 ramki węzy tylko nie jedna obok drugiej ale, przeplatać z ramkami z czerwiem.I tak co kilka dni.Pózniej wyciagałem dalej po 1-2 ramki juz czerwiu wygryzającego sie i tak ciągle co kilka dni.Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

nie mam zatworów muszę dorobić a beleczek nie stosuję mam powałki.

A co sądzicie o daniu na przykład dwóch ramek do nadstawki za nimi zatwór a na gniazdowych za zatworem folia żeby pszczoły nie wychodziły wtedy będę potrzebował mniej zatworów

Link to comment
Share on other sites

nie mam zatworów muszę dorobić a beleczek nie stosuję mam powałki.

A co sądzicie o daniu na przykład dwóch ramek do nadstawki za nimi zatwór a na gniazdowych za zatworem folia żeby pszczoły nie wychodziły wtedy będę potrzebował mniej zatworów

 

 

Ja bym wyjął z dolnego korpusu 2 ramki z czerwiem zasklepionym, w to miejsce dał węzę - nie na skraj tylko w środek gniazda. Ramik z węzą oddzielone ramkami z czerwiem. A ramki z czerwiem na górę i po bokach po ramce węzy, ewentualnie węzę do pełna - będziesz mieć zapas na wymianę przy kolejnych przeglądach. Za tydzień kotrolnie sprawdź czy działają w dolnym korpusie, i sukcesywnie wymieniaj ramki z czerwiem z dołu na węzę z góry.

Ja zaczynałem w kwietniu od 2 uli, teraz mam 18 na 2 korpusach - minimum 1 korpus odbudowanej węzy w każdym. Robiłem jak piszę wyżej.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Na górę 2 ramki z czerwiem z dolnego korpusu, reszta do pełna węzy. W dolny korpus zamiast wyjętych ramek tez dajesz węzę. Temperatury teraz takie, że żadnych ociepleń nie potrzeba. Przy przeglądach sprawdzasz jak idzie odbudowa węzy w dolnym korpusie i jeśli odbudowana, to kolejne dwie ramki z czerwiem do góry a w zamian 2 ramki z węzą z góry na dól. W ten sposób odbudujesz cały korpus węzy i gniazdo będziesz miał na świeżej woszczyźnie.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.