Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Zapasowa matka


Recommended Posts

no poszła po 2 dniach nie paru godzinach, co ja poradzę że tu się nikt przez dobę nie odezwał to inny kolega juz zaklepał i co ważne o tej porze bez wysyłki bo szkoda by było matule zmarnować w takie chłody co były, jak nie znajdziecie to mogę spytać znajomego bo miał lączyć 

Link to comment
Share on other sites

O tej porze roku o matkę zapasową trudno i trzeba młodym pszczelarzom to uświadomić , że to nie jest sezon i żeby nie rwali włosów z głowy i szukali zapasowych matek  , to trzeba wkalkulować w hodowlę ,  że do 10% może w zimę wypaść i być na to przygotowanym i trzeba po prostu zazimować więcej rodzinek na ewentualne straty . To tak wężykiem do zapamiętania. Ale oczywiście jak ktoś ma do odstąpienia matkę , to dobrze , ale nie trzeba sobie taki fakt wkalkulowywać w hodowlę na przyszłość , bo to są wyjątkowe sprawy , że komuś pozostała matka na luzie i może poratować Kolegę jak Łukasz :) który widać był przezorny i nie dał się zaskoczyć opatrzności. Na innym forum Polbart pisał że ma sporo zamówień teraz na matki jednodniówki od ręki natychmiast i by kupowali ????? Bez komentarza. :D

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Ja zazimowałem po raz pierwszy matkę zapasową w uliku weselnym i świetne uczucie mieć na wiosnę w pogotowiu matulę.

Po tym sezonie do zimy puszczę 4 szt. Wiem już co i jak i będzie dobrze :)

Link to comment
Share on other sites

Fakt , teraz jest najtrudniejszy okres ,jak ktoś nie ma zapasowej matki to jest problem.U mnie wszystkie rodzinki mają matki ,ja starałem się dla kolegi który dopiero startuje z pszczelarstwem ....no nic po prostu musi połączyć dwie rodziny razem i tyle..W tym sezonie chcę wyhodować po dobrej mateczce jej córki....ze względu na to że jest z niebieskim opalitkiem  i to że ma super geny.Fak że córki to może już być nie to samo/trutnie nie wiadomo jakie/ ale przydadzą się swoje zapasowe mateczki tak nawet tylko dla siebie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.