Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Obsadzanie lasu lipą


Recommended Posts

Koło pasieki mamy około hektara nieużytków, gdzie chcemy z teściem posadzić las i skorzystać z dotacji unijnych.

Teściu upiera sie na brzozę sosnę. Ja proponuję lipę, o której on nie chce słyszeć na całości jedynie na obrzeżach jako dodatek. Twierdzi i słusznie że to słabe opałowo drzewo. Jak dla mnie argument do obalenia, biorąc pod uwagę masę przyrostu lipy do innych drzew. Większy przyrost m3 drzewa x słabsza kaloryczność może być równa mniejszej masy drzewa x wyższa kaloryczność.

 

Czy posiadacie jakieś tabele przyrostu poszczególnych drzew w latach ich rośnięcia. Na stronach nadleśnictw widzę jedynie kaloryczność drzew. Brakuje mi ich szybkości przyrostu, np po upływie 30 lat lipowy las da X m3 drzewa, a sosanowy Y m3.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Z moich życiowych obserwacji wynika, iż najszybciej chyba rośnie brzoza i akacja. Jeżeli chciałbyś mieć coś dla pszczół to polecam akacje. Po 5 latach zakwita (może szybciej). Roczny przyrost to ok. 1m, może i więcej dla młodych drzewek. Lipa rośnie bardzo wolno.

Brzoza też ładnie rośnie tylko dla pszczół jest żadnym pożytkiem.  

Link to comment
Share on other sites

Moje akacje wsadziłem 3 lata temu jako roczne sadzonki .
Rok temu wiosną wymarzły , ale większość odbiła , rozkrzewiła się i momentalnie "eksplodowała" ze wzrostem .
W tym roku pierwsze 3 sztuki zakwitły :)
Ale ... na akację nie dostaniecie zdaje się dotacji !
To gatunek inwazyjny , który aktualnie jest masowo usuwany z polskich lasów .

Jak sadzisz drzewo , żeby był szybko opał , to brzoza , albo jeszcze lepiej olcha .
Olchę możesz co 8-10 lat ścinać , a ona z pnia wypuści nowe pędy i masz samonapędzajacą się fabrykę opału .
Osika też szybko rośnie , ale puszcza masę odrostów korzeniowych i strasznie zachwaszcza las .
Topola ... szybko rośnie , ale to największy śmieciuch (śmieci od wczesnej wiosny do jesieni )  i drewno niewiele warte i do tego śmierdzące .

Z olchy i osiki pszczoły chętnie wiosną zbierają pyłek .
Nawet na opadłych kwiatostanach osiki mozna spotkać po kilka pszczół na jednym .

Birkut kiedyś pisał , że płot ze sztachet olchowych daje niezły miód sztachetowy  ;)
 

Link to comment
Share on other sites

Na akację nie ma dotacji, więc odpada. Można ją wokoło posesji posadzić. Olcha już rośnie wokoło rowu przy tym nieużytku. Mi chodzi o drzewa midodajne. W grę wchodzi jeszcze klon. Miodo i pyłko dajny. Drzewo ma kaloryczność na dobrym poziomie.

Z lasem jest tak że dotacje sa na okres kilkunastu lat , a potem czekamy na zrąb 100 kolejnych. Więc marna to inwestycja z perspektywy czasu. Jedyna nasza korzyść to przycinka na drzewo opałowe. 1 hektar lipy daje 200 kg miodu a to jest od 5 do 6 tys rocznie. Na ta kwotę musiałbym rocznie zrębywać około 70m3 drzewa.

Link to comment
Share on other sites

Z tą ilością miodu lipowego , to nie rozpędzaj się tak.
Lipa nie co rok kwitnie !
Np rok temu kwitła sporadycznie i w zasadzie tylko szerokolistna .
A miód towarowy daje głównie  drobnolistna .
Jak juz zakwitnie , to susza i wiatr mogą wysuszyć odkryte nektarniki i miodu może nie być .
Nawet jak będzie wilgoć i temperatura optymalna , to przyjmuje się , że pszczoły wykorzystają około 50% wydajności miodowej .
I nie jest powiedziane , że to tylko Twoje pszczoły .
Reszta będzie niewykorzystana , lub wykorzystana przez dzikie zapylacze .

Lepiej nie liczyć i się miło rozczarować , niż liczyć i się przeliczyć .
 

 

Link to comment
Share on other sites

Tak wiem że wyliczenia midoności są czysto teoretyczne. Do tego dochodzi pogoda. Obecnie pszczoły więcej siedzą w  ulu niż na lipie. W opini pszczelarzy jedynym pewnym pożytkiem jest rzepak.

Miód towarowy daje głównie drobnolistna bo jest jej więcej posadzonej? Tak zrozumiałem podczas naszej rozmowy.

Slav jesteś z Pokarpacia to macie spadź, u nas na północy sporadycznie.

Link to comment
Share on other sites

Daro ma rację. Jak na opał to najszybciej będziesz miał korzyść w wierzby.http://www.ppr.pl/artykul-uprawa-wierzby-energetycznej-ile-to-kosztu-43666-dzial-11.php  

Z 1 ha uprawy można uzyskać podobno 20 ton suchej masy o wartości opałowej równej 10 ton węgla , tak przynajmniej mądrale piszą ja tego nie sprawdzałem.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Panowie wyżej mają racje, na opał wierzba nadaje się idealnie. Wierzbe energetyczną można ścinać co 2-3 lata i jest opał przez jakieś 25 lat. Potem trzeba znów sadzić sztorby, i znów opał. Tylko z tym porównaniem suchej masy do węgla to jestem jakoś mało przekonany... I będziesz miał dobry pożytek na start dla pszczół, jak i pierwszy nektar ;) Sam sadziłem wierzbę naokoło sadu, ale nie wiem czy coś z tego będzie, bo nie doprowadziłem ziemi do odpowiedniej kultury, tylko tak powbijałem. Teraz ciężko się doszukać co sadziłem, bo takie trawska porosły  :ph34r: 

Link to comment
Share on other sites

Wierzba nadaje się ale na rozpałke a nie na opał. Ma najniższą z możliwych wartości kalorycznych. Do tego dochodzi problem z pozyskaniem drewna ze starej wierzby. Z powodu jej grubości nie opłaca się piłować pnia. W poście zaznaczyłem że las z dotacji, więc opcja wierzby energetycznej do corocznej ścinki odpada.

Link to comment
Share on other sites

Podobno z 1 ha uprawy wierzby energetycznej można ogrzać  corocznie dom o powierzchni 100 m.kw.http://www.kbprojekt.pl/artykuly-wywiady/czytaj/wierzba-i-inne-ro-liny-energetyczneA jeżeli chcesz tylko pieniądze z dotacji to inna para kaloszy , bo chodzi Ci o pieniądze a nie o opał i przy okazji coś dla pszczółek.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Las w pierwszych kilkunastu latach nie daje zarobku, unijna kasa przez pierwsze kilkanascie lat na poziomie około 1500 zł rocznie rekompensuje straty poniesione zaprzestaniem gospodarki rolnej. Po dopłatach las daje już drzewo opałowe z przycinki i drzewa po tym okresie są także pożytkowe miodo i pyłkodajnie. Na ogrzanie dobrze zaizolowanego domu potrzeba 1m3 średniego kalorycznie drzewa /klon, brzoza/ na każde 10m2 czyli na dom o powierzchni 100 m2 ma zapotrzebowanie na 10m3 drzewa rocznie. Koszt brzozy w lesie w tym roku u nas 88 zł/m3 + przywóz i koszt popiłowania około 110 zł/m3. Dopłaty na las bardziej opłacalne niż uprawa energetycznej wierzby.

Ponożej wstawiam post z obliczeniami , których szukałem :

Link to comment
Share on other sites

Na podstawie tabeli www.powiat-wolominski.pl/pliki2/sylwia/1%20ZEE%2028.11.%20Zalacznik%20nr%202.doc

oraz koloryczności drzew dostępnych na stronach nadleśnictw

wynika z niech że

20 letnia lipa       o tej samej wysokości co inne drzewo  ==> 312 KWH energii

20 letnia brzoza  o tej samej wysokości co inne drzewo  ==> 218 KWH energii

20 letni koln        o tej samej wysokości co inne drzewo  ==> 218 KWH energii

20 letnia topola  o tej samej wysokości co inne drzewo  ==> 1348 KWH energii

20 letnia wierzba o tej samej wysokości co inne drzewo  ==> 805 KWH energii

 

docelowo jednak po 120 latach czyli legalnego zrębu:

120 letnia lipa      o tej samej wysokości co inne drzewo  ===>  9.310 KWH energii

120 letnia brzoza o tej samej wysokości co inne drzewo  ===> 10.298 KWH energii

120 letni klon      o tej samej wysokości co inne drzewo  ===>   6.671 KWH energii

120 letnia topola o tej samej wysokości co inne drzewo  ===>   23.177 KWH energii

dla 120 letniej wierzby brak danych co do obwodu. Praktycznie takie drzewo nie nadaje sie do ścięcia piłą spalinową.

 

 

Obliczenia dla 20 letniej lipy na podstawie:

promien lipy = 53 / 2x3,14 = 8,44cm

pole lipy = 3,14 x (8,44cm x 8,44cm)= 223cm2 = 0,223m2

/jeśli popełniłem błąd w obliczenia proszę o poprawkę/

analogicznie obliczenia dla pozostałych drzew i wieku

 

Dla okresu 20 letniego o dziwo lipa da więcej opału niż brzoza i klon.

Okres 120 lat ani ja ani moje dziecko ani wnuk nie dożyje. Czyli nie ma co rozpatrywać pod tym względem.

 

 

Z drzew wartych uwagi jest jeszcze topola która ma dwa razy większy przyrost od lipy, ale jest tylko pyłkodajna.

Popularna sosna rośnie wolniej niż brzoza wiec odpada kompletnie.

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się, ze lipa to naprawdę inwestycja dalekosiężna. Względnie powolny wzrost ale po osiągnięciu swego wieku  jako pokarm dla pszczół, kwiat lipy to najwyższa polka. Jeśli chodzi Ci o opal to i tak szkoda palić lipa, to szlachetne drewno, poszukiwane i coraz rzadsze. Jeśli nie obsadzisz nią lasu to posadź przynajmniej wszędzie tam gdzie możesz na i w pobliżu posesji. Ja tak zrobiłem przed kilku laty i mam nadzieje, ze niedługo będzie z tego korzyść dla pszczół.

Link to comment
Share on other sites

Idea sadzenia lasu z dotacji na kiepskiej rolniczo ziemi  daje niezłe pieniądze na kilkanaście lat około 1500 zł rocznie, a po tych kilkunastu latach mamy pożytek w postaci opału z przycinki za gęstych drzew oraz jak w przypadku lipy pożytek miodowy.

Przy młodym lesie trzeba robić przycinkę i stąd drzewo na opał. Lipa ma duży przyrost w porównaniu do innych drzew /popatrz na tabelkę podaną w linku na początku tematu/. Wokół posesji planuję obsadzić robinią akacjową.

Link to comment
Share on other sites

Guest Imker

moim zdaniem akacja jest bardzo dobrym rozwiązaniem szybko rośnie,jest w czołówce kaloryczności opałowej, zawiera bardzo mało wody, wiadomo nie jest to typowe drzewo do zalesiania bo to chwast no i skoro nie ma dotacji  i teść inaczej to widzi to nic z tego nie bedzie :) chociaż ja bym upchnął na skraju pola troche akacji

Link to comment
Share on other sites

Ja bym zrobiła las mieszany, wszystkiego po trochu: leszczyna, wierzba, klon, akacja, lipa drobno i szerokolistna, dzika czereśnia, świerk, dąb, jesion, buk, olcha. Bioróżnorodność. Oczywiście upchał bym jak najwięcej lipy i akacji :-P

Mam możliwość obsadzenia skarp u znajomego to wiosną zasadziłem 40 lip, jesienią dosadzę około 20 lip i 20 akacji.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.