Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Prognoza pogody


Tadek11

Recommended Posts

Wczoraj wybrałam się do ogrodnika jakieś 25 km, jechałam przez tereny  wiejskie, typowo rolnicze i doceniłam to co mam u siebie. Bo i mnie niby to samo, ale rolników uprawiających ziemię w okolicy już nie ma, każdy ma łąki. Drzew też spoko, są klony, lipy, w dodatku blisko las. A tam? Z prawej łan zboża, z lewej łan zboża, wszystko czyściutkie, żadnych chwastów, drzew niewiele... dla pszczół to pustynia... :(

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, ikop74 napisał:

 Z prawej łan zboża, z lewej łan zboża, wszystko czyściutkie, żadnych chwastów, drzew niewiele... dla pszczół to pustynia... :(

Ja mam niestety podobnie tylko zamiast zboża są ziemniaki i kapustą.

Link to comment
Share on other sites

17 godzin temu, Nacek napisał:

Ja mam niestety podobnie tylko zamiast zboża są ziemniaki i kapustą.

 

15 godzin temu, daro napisał:

A wkładki mięsne nie latają ?

I to wszystko bez alkoholu ? paluszek.gifhaha.gif jak w tej reklamie piwa .

 

W całej Europie wszyscy dobrze wiedzą

od Bosforu po kanał La Mancha

ze w Polsce dzieci tylko jedzą

dorosły zakansza.  

Ludwik Jerzy Kern

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Podobno idzie jakaś bestia ze wschodu ? Ciekawe co by się działo obecnie jakby rzeczywiście przywaliło śniegiem i mrozem ponad -30 w całej Polsce, gdyby szyny zaczęły i rury pękać z zima? jak kiedyś. Gdyby koksioki stanęły na mieście jak dawniej? Co by było katastrofa? 

  • Smutny 1
Link to comment
Share on other sites

Jak ul suchy i nie dziurawy to 2 tygodnie po -30C nic im nie zrobi.  Miałem tak dwie zimy temu.  Rodzina w ulu ze sklejki 20mm na 20 ramkach Dadant. W lecie druga najlepsza rodzina.  U nas jak zimno to wieje a u was cisza.  

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Beeman napisał:

Jak ul suchy i nie dziurawy to 2 tygodnie po -30C nic im nie zrobi.  Miałem tak dwie zimy temu.  Rodzina w ulu ze sklejki 20mm na 20 ramkach Dadant. W lecie druga najlepsza rodzina.  U nas jak zimno to wieje a u was cisza.  

W sumie nie o ule mi chodzi bo pszczoły nakarmione i wyleczone dobrze dadzą sobie rady nawet w czasie silnych mrozów. Ciekawy natomiast jestem ludzi czy całych miast. Ludzie zapomnieli co to prawdziwa zima albo jej po prostu nie znają. PK 

Link to comment
Share on other sites

47 minut temu, piotrpodhale napisał:

W sumie nie o ule mi chodzi bo pszczoły nakarmione i wyleczone dobrze dadzą sobie rady nawet w czasie silnych mrozów. Ciekawy natomiast jestem ludzi czy całych miast. Ludzie zapomnieli co to prawdziwa zima albo jej po prostu nie znają. PK 

  Nie przesadzałbym Ostatnie dwie- trzy zimy były faktycznie ciepłe ale w ciągu ostatnich pięciu lat pamiętam mrozy na Mazowszu poniżej 20 stopni. Bardziej mnie zastanawia natomiast jak się zachowa straż miejska i inne służby wobec ludzi którzy by wtedy zaczęli łamać zakazy palenia w piecach i kominkach. Sam mam ogrzewanie na gaz i kominek z rozprowadzeniem ciepła. Do -5 nie mam potrzeby nawet myśleć  o paleniu w kominku celem dogrzania, przy - 15  to już fajnie posiedzieć przy prawdziwym ogniu. A zakładam że takich ludzi jest więcej. U niektórych samo ogrzewanie gazowe przy -20 może być niewydolne. I co wtedy? Jeśli ktoś nie ma alternatywy to (na Mazowszu) może palić w piecu na paliwo stałe. Ale jak alternatywne ogrzewanie (gaz, prąd) pozwala np.: nagrzać dom przy mrozie -20st nagrzać mieszkanie do powiedzmy 14st?

  A swoją drogą chciałbym, żeby przez tydzień- dwa było właśnie -20st. Trzochę robactwa typu kleszcze by szlag trafił

Edited by gajowy
Link to comment
Share on other sites

22 minuty temu, gajowy napisał:

Trzochę robactwa typu kleszcze by szlag trafił

Trochę . Na Syberi 35 stopni to ciepło w zimę . Latem meszka krowe może wyssać .

Swoją drogą nie żyłbym jak bym miał w chałupie 18 stopni a co mówić o 14 .

Link to comment
Share on other sites

10 minut temu, gajowy napisał:

Nie przesadzałbym Ostatnie dwie- trzy zimy były faktycznie ciepłe ale w ciągu ostatnich pięciu lat pamiętam mrozy na Mazowszu poniżej 20 stopni.

Wyż syberyjski to deczko coś innego. Pożyjemy zobaczymy, prognozy się nie sprawdzają nawet trzydniowe, a co dopiero na dwa tygodnie. PK

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, piotrpodhale napisał:

Pożyjemy zobaczymy, 

 

Na razie najlepsza znana mi prognoza Windguru odwołała na Mazowszu opady śniegu, które prognozowała na weekend. Mrozik prawie żaden, -2 stopnie... Do przyszłego czwartku ma nalecieć aż -4.

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Zima daje popalić jak za starych dobrych czasów .
Dziś wiatr tak zawzięcie dmucha , że z zaledwie 20 cm. śniegu ponawiewał na drogi zaspy po kilkaset m. długie i miejscami na 1,5m. wysokie .
Nawet do zamkniętego garażu przez szpary ponawiewało .
Photo0120.jpg
Wszystkie trzy drogi na rancho nieprzejezdne .
Już wyobrażam sobie jak Bożena dojechała dziś do pracy .
Kto wie w jak pięknym miejscu mieszka , ten wie o czym mówię ?

Chyba czas po kilku latach odkurzyć narty .

Link to comment
Share on other sites

W dniu 6.01.2021 o 10:09, gajowy napisał:

Do -5 nie mam potrzeby nawet myśleć  o paleniu w kominku celem dogrzania, przy - 15  to już fajnie posiedzieć przy prawdziwym ogniu. A zakładam że takich ludzi jest więcej. U niektórych samo ogrzewanie gazowe przy -20 może być niewydolne. I co wtedy? Jeśli ktoś nie ma alternatywy to (na Mazowszu) może palić w piecu na paliwo stałe. Ale jak alternatywne ogrzewanie (gaz, prąd) pozwala np.: nagrzać dom przy mrozie -20st nagrzać mieszkanie do powiedzmy 14st?

W obecnym czasie , rządzących to najmniej obchodzi, najwyżej trochę osób zamarznie , Zamknięcie przychodni spowodowało śmierć nie tylu osób i co ?

Na marginesie , w Krakowie zlikwidowano piece , wprowadzono zakazy , a smog ,,wawelski" i w powietrzu jeszcze większy. Należało by przywrócić piece.

 

Link to comment
Share on other sites

34 minuty temu, Robi_Robson napisał:

Zima daje popalić jak za starych dobrych czasów .
Dziś wiatr tak zawzięcie dmucha , że z zaledwie 20 cm. śniegu ponawiewał na drogi zaspy po kilkaset m. długie i miejscami na 1,5m. wysokie .
Nawet do zamkniętego garażu przez szpary ponawiewało .
Wszystkie trzy drogi na rancho nieprzejezdne .
Już wyobrażam sobie jak Bożena dojechała dziś do pracy .
Kto wie w jak pięknym miejscu mieszka , ten wie o czym mówię ?

Chyba czas po kilku latach odkurzyć narty .

 

A na fejsbuku doświadczeni pszczelarze jeszcze w listopadzie:

 

98GsjwU.png

Link to comment
Share on other sites

Zimuję w zimnych ulach już 10 zimę. Nic nie ocieplam. Dziś odwilż, za kilka dni mrozy, prognoza 3 dniowa z uniwersytetu już to wieszczy ?.

Pewnie się nie sprawdzi. 

 

ps słabszym rodzinkom jednak bym zalecał pomóc troszeczkę z ciepłymi gaciami na powałkę, czerwić nie będą, ale ich mało, absolutnie nie pchać teraz ani syropków ani inwercików do ula, choć w tragicznej sytuacji silnej rodzinie to i ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Robi_Robson napisał:


Już wyobrażam sobie jak Bożena dojechała dziś do pracy .
Kto wie w jak pięknym miejscu mieszka , ten wie o czym mówię ?

Chyba czas po kilku latach odkurzyć narty .

 

Coś jak w stylu słynnego filmiku na YT - domek w Karkonoszach? ;) 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, michal79 napisał:

 

A na fejsbuku doświadczeni pszczelarze jeszcze w listopadzie:

 

98GsjwU.png

 

I ja też tak miałem.

Lecz pod koniec grudnia przy ochłodzeniu położyłem jakieś stare kurtki, koce, swetry... nie mniej jednak nie jest to tak solidnie ocieplone jak dziadek niegdyś ocieplał. Mam jednak nadzieje, że warstwa z materiału z jednej "odzieży" + wysoka poduszka powietrzna pod daszkiem wystarczą dla słabych rodzin. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Tikcop napisał:

absolutnie nie pchać teraz ani syropków ani inwercików do ula, choć w tragicznej sytuacji silnej rodzinie to i ...

 

 

 

przy polewaniu KS w listopadzie zobaczyłem w jednej rodzince, że nie ma absolutnie nic pokarmu - jedynie wianuszki po 2 cm u góry ramek. 

Myślałem, że padnie z głodu ale dałem jej szansę i rozrobiłem miód z cukrem na bardzo gęsty syrop i dałem otworkami na otwór powałki

Pszczoły pobierały bardzo wolno i jeszcze niedawno syropek tam był, juz go nie ma. pszczoły ulokowały się "kłębem" idealnie pod wiaderkiem i czekaly na dalszą dostawę. 

tym razem dostały trochę ciasta. 

Link to comment
Share on other sites

13 minut temu, Krzychu napisał:

 

przy polewaniu KS w listopadzie zobaczyłem w jednej rodzince, że nie ma absolutnie nic pokarmu - jedynie wianuszki po 2 cm u góry ramek. 

Myślałem, że padnie z głodu ale dałem jej szansę i rozrobiłem miód z cukrem na bardzo gęsty syrop i dałem otworkami na otwór powałki

Pszczoły pobierały bardzo wolno i jeszcze niedawno syropek tam był, juz go nie ma.

A próbowałeś karmić kroplówką ?
Bardzo skuteczna metoda .
Jak mrozy spadną poniżej -10 trzeba tylko wężyk owinąć przewodem grzewczym , żeby syrop za bardzo nie wystygł .
Najlepiej na okrętkę takim kablem jaki używa się do inkubatorów . 
I oby do wiosny ;)

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, Robi_Robson napisał:

A próbowałeś karmić kroplówką ?
Bardzo skuteczna metoda .
Jak mrozy spadną poniżej -10 trzeba tylko wężyk owinąć przewodem grzewczym , żeby syrop za bardzo nie wystygł .
Najlepiej na okrętkę takim kablem jaki używa się do inkubatorów . 
I oby do wiosny ;)

nie próbowałem i nie wiem nawet jak to wygląda :D 

 

w każdym razie wiaderko - mimo wszystko gdy taka ilość pszczół jest pod nim to jest w jakiś sposób ogrzewane i pewnie wolniej zamarza.

 

Przez ten przypadkowy sposób ratowania może okazać się, że pszczoły do zimowli nie potrzebują plastrów a uwieszą się pod wiaderkiem z pokarmem i to im wystarczy :D 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Beeman napisał:

Czy aby pobraly?  Wiadro nad klebem pod wplywem zmian temp. i cisnienia moze lac zimnym syropem po pszczolach. Ja bym jednak poszedl w strone ciasta. 

Pobrały ale stopniowo, znaaaacznie niż przy podkarmianiu na jesień. Pod pustym widerkiem pełno pszczół 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.