Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Prognoza pogody


Tadek11

Recommended Posts

u mnie nawet małe jeziora jeszcze zamarznięte , a przydrożnych rowach śnieg leży :( Całkiem do d. Przyleciały pierwsze bociany i chyba głodują bo nawet ziemia jeszcze nie rozmarzła. Wiosenna depresja ....

Link to comment
Share on other sites

Liczna gromada w zimnym ulu po zimie daje ten luksus, że jest mocne przyhamowanie czerwienia do czasu ustąpienia zimy, po czym następuje błyskawiczny rozwój, te rodziny sprawiają wrażenie słabszych od tych zimowanych w plastikach wiosną. To tylko wrażenie. Na rzepaku już nie ma różnicy. Na tym rzepaku na zbiorze ginie gro wrześniowo-październikowych przezimowanych i nie pomarnowanych zbędnym zimowym wychowem pszczół (i niepotrzebne izolatory i papranina przy nich z całym ryzykiem, zimujemy testowo czarne z matką żółtą albo odwrotnie, i widzimy na wylotku kolory pszczół oraz kalendarz i mózg w trybie working-on), ale wtedy to nie ma już żadnego znaczenia bo są odchowane zastępy kolejnych, po tym prawdziwym wiosennym oblocie a nie fejku jak sprzed paru tygodni. W ulach się nie grzebie po zimie, jest komplet ramek, nic nie trzeba poszerzać, może ino delikatnie wycentrować cały blok gniazda o ramkę, dwie w lewo czy prawo, bez zmieniania ich kolejności.  Machina się sama wprawia w ruch. Tak, że jak zaśpisz to i drabina nie pomoże miesiąc po oblocie. U mnie nadal koło zera, czyli ... zima.

Edited by Tikcop
Link to comment
Share on other sites

W dniu 20.03.2021 o 08:41, Tikcop napisał:

Machina się sama wprawia w ruch. Tak, że jak zaśpisz to i drabina nie pomoże miesiąc po oblocie.

Zakupiłbym trochę matek z takim rozwojem. Hodowca pewnie pszczoły skrzyżował z mszycami, bo one się tak namnażają błyskawicznie. Właśnie mam jakiś miesiąc po oblotach ? PK  

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

W dniu 20.03.2021 o 08:41, Tikcop napisał:

Na tym rzepaku na zbiorze ginie gro wrześniowo-październikowych przezimowanych i nie pomarnowanych zbędnym zimowym wychowem pszczół (i niepotrzebne izolatory i papranina przy nich z całym ryzykiem, zimujemy

A kto w tej cudownej linii pszczół wychował wiosenne pokolenia pszczół?

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

 

3 godziny temu, Tikcop napisał:

Te niepomarnowane zimowym wychowem pszczoły, te same co będą wymierać na rzepaku.

Takie te pszczoły jak moje pomarnowane sierpniowe, ino trzeba teraz uważać żeby na Wielkanoc nie poszły ci z rojami. 

Rzeczywiście z dziadami nie dyskutuj twoja biologia pszczół jedyna słuszna najtwojsza. Znamy to izolatorowcy, dokarmiacze, grzebacze itd...    

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, Tadek11 napisał:

Podobno w przyszłym tygodniu ma być u nas w Polsce temperatura powyżej +20 st.C.  ?????

Ale w domach, czy na zewnątrz?

 serio- widziałem jakieś prognozy wróżące około 14 stopni. Jak będzie -zobaczymy.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Synoptycy pogodowi właśnie ostrzegają o nawałnicach śnieżnych w moim regionie, przymrozkach. A jak tam u Was z pogodą? Oczywiście na przestrzeni kilkudziesięciu lat - to typowe dla kwietnia, nawet w maju potrafi w jedną noc - 5 przywalić. 

A u Was jak tam? 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

Mazowsze - tylko ochłodzenie i przymrozki -1 w nocy, od weekendu 10 kwietnia - ponoć rusza wszystko ładnie i wiosna. 

 

Lubelszczyzna - takoż. Jutro ma przelotnie padać śnieg, ale przy około 4 st.C. w dzień to będzie drobny epizod. Opóźniłem o tydzień zakładanie półnadstawek...

Link to comment
Share on other sites

Trzeba koniecznie odgacić-oziębić ule żeby matki przestały czerwić, pozwoli to październikowym pszczołom wydłużyć życie do końca rzepaku. Aby daremnie nie osłabiały się wychowem czerwiu. Zresztą takie siły jak macie 15 czy 20 ramek pszczół to kłaść nadstawi bez wahania. Niech noszą i budują.

 Się tego roku doszkoliłem tu na forum można działać, co tam jakaś pogoda.PK

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, piotrpodhale napisał:

Zresztą takie siły jak macie 15 czy 20 ramek pszczół to kłaść nadstawi bez wahania. Niech noszą i budują.

 

Potwierdzam. Ja, forumowy kabareciarz cieszący się z pszczół - niestety i tym razem się spóźniłem z nadstawkami, a mogło być tyle miodu śniegowego...

Niestety ale teraz z tej ciasnoty to wszystkie na gałęziach będą. 

 

SzIbd1QvAUIHZYh4jnPbkYcwaBmH6_JzaENllXH0

 

A9Mvh1OXG_w6eLTk6BcpEMX_JeGgzrjGSbqwAQTK

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

W zachodniopomorskim wczoraj 14 stopni, rzepaki robią się żółte. Przyjechałem do domu i 4 stopnie, a teraz w warminsko mazurskim w niektórych miejscach śnieg pada. 

Link to comment
Share on other sites

J ciągle czekam aż będzie jednocześnie mokro i ciepło, choć dwa-trzy dni. Może coś mi z facelii wzejdzie, bo na razie żadnej siewki. A nasiona miałem z dwóch źródeł...

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Krzychu said:

W zachodniopomorskim wczoraj 14 stopni,

Ech, tylko pomarzyć o takich upalach na codzien. Ale pszczola to widac nie przeszkadza. Ida do przodu ostro. Niestety problem jest dla nas bo nie ma jak zrobic podstawowych prac w pasiece. U mnie polowa juz w nastroju rojowym. Mateczniki juz pozasklepiane ale jak matki sie unasiennia jak tak zimno. Dzisiaj 10 rodzin podzielone na dwia lub trzy odklady. 

 65bUvTT.jpg

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

16 godzin temu, Krzychu napisał:

W zachodniopomorskim wczoraj 14 stopni, rzepaki robią się żółte. Przyjechałem do domu i 4 stopnie, a teraz w warminsko mazurskim w niektórych miejscach śnieg pada. 

W zachodniopomorskim (Wyspa Wolin) wczoraj było zimno, przynajmniej taki meldunek otrzymałem od teściowej.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.