Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Rzepak 2017


Recommended Posts

Ja dzisiaj byłem na drugiej pasiece bliżej Krk i okazuje sie że w tym roku jest tam sporo rzepaku dalej bo mają 500m do 1km ale noszą podkładałem ramek i korpusów niech się bujają ;) . Jutro jedziemy na właściwy rzepak gdzie stoi 8 moich rodzin no i kilka Brzytwiarza oraz jeszcze dwie jednego kolegi, pogodę mają piękną pewnie szaleją na maksa :D

Link to comment
Share on other sites

Rzepak w tym roku ładnie leje i pszczoły pozalwały już gniazda , więc konieczna była korekta ustawień ramek , żeby nie ograniczać matek w czerwieniu. Generalnie są już przeważnie po dwa korpusy nektaru i od góry zaczynają powoli sklepić. Myślę że w końcu następnego tygodnia trzeba będzie wirować.

Link to comment
Share on other sites

Rzepak w tym roku ładnie leje i pszczoły pozalwały już gniazda , więc konieczna była korekta ustawień ramek , żeby nie ograniczać matek w czerwieniu. Generalnie są już przeważnie po dwa korpusy nektaru i od góry zaczynają powoli sklepić. Myślę że w końcu następnego tygodnia trzeba będzie wirować.

Nakropu coraz mniej, miejsca w ulach nie ma, możliwości rozbudowy skończyłem - wszystkie korpusy w ulach... Prawdopodobnie sukcesywnie zacznę wirowanie od wtorku. 8 rodzin wyrojonych z tego 5 rojów złapanych, reszta w świecie. Najlepsze, że nawet rodziny wyrojone mają po 1-2 korpusy miodu... Jeden rój przedwczoraj złapany jest na 12 ramkach wielkopolskich, jutro dostanie nadstawkę na miód...

Link to comment
Share on other sites

Ja nie wywoziłem na rzepak pszczół - zostały w domu. Coś tam noszą. Pewnie nie tyle co z rzepaku, ale te najmocniejsze po korpusie wlkp. wielokwiatu wiosennego  też przyniosą. 

A tak z ciekawości -  ile uli postawiliście średnio na ha rzepaku , albo ile ha na jeden ul? Być może w przyszłym roku się z jakimś rolnikiem dogadam i kilka uli zawiozę.

Link to comment
Share on other sites

Ile uli na ha jakiegoś pożytku ? Są to tylko spekulacje oparte na obliczeniach miodności z 1 ha danego pożytku . Zresztą to obliczenia naukowców wydajności z ha danej rośliny też  nie wiadomo jak były robione może i przez radzieckich naukowców w innych strefach klimatycznych ?  , też są obarczone dużym błędem bo przecież nie uwzględniają pogody , temperatury i wilgotności powietrza , odległości do pola i innych parametrów ?? Zresztą pszczoły nie latają tylko na rzepak ale i w innych kierunkach u mnie część pszczół latała w przeciwnym kierunku niż pole rzepaku ?? chociaż pole to było kilkadziesiąt metrów od uli ? i jak to się ma do tych szacunków ??? Tak że postaw ule i po efektach ocenisz :D Jak będzie dobry efekt to na następny rok trzeba powtórzyć . 

Link to comment
Share on other sites

Spokojnie można liczyć  2 pnie na hektar, a jeśli chodzi o zapylenie to 3-4, ale wtedy to raczej biznes rolnika a nie pszczelarza...

Link to comment
Share on other sites

Ile uli na ha jakiegoś pożytku ? Są to tylko spekulacje oparte na obliczeniach miodności z 1 ha danego pożytku . Zresztą to obliczenia naukowców wydajności z ha danej rośliny też  nie wiadomo jak były robione może i przez radzieckich naukowców w innych strefach klimatycznych ?  , też są obarczone dużym błędem bo przecież nie uwzględniają pogody , temperatury i wilgotności powietrza , odległości do pola i innych parametrów ?? Zresztą pszczoły nie latają tylko na rzepak ale i w innych kierunkach u mnie część pszczół latała w przeciwnym kierunku niż pole rzepaku ?? chociaż pole to było kilkadziesiąt metrów od uli ? i jak to się ma do tych szacunków ??? Tak że postaw ule i po efektach ocenisz :D Jak będzie dobry efekt to na następny rok trzeba powtórzyć . 

Tadek -  ja pytałem z ciekawości jak gęsto postawiliście ule na rzepaku -  a tu masz od razu wywód naukowy. ;)

Link to comment
Share on other sites

Tadek -  ja pytałem z ciekawości jak gęsto postawiliście ule na rzepaku -  a tu masz od razu wywód naukowy. ;)

Rozumiem Ciebie :D  Ale ja nie miałem wyboru posieli mi rzepak przy pasiece i nie pytali czy mi ta ilość wystarczy dla mojej pasieki :D a szkoda bo kazał bym im więcej posiać :P

Też rzepak AD 2017 u mnie dzisiaj przechodzi do historii. :D

Link to comment
Share on other sites

A u mnie na "wędrownej" jeszcze tydzień, natomiast na stacjonarnej niektóre nawet do 2 tyg. Ale tam i później ruszyły. 

U mnie z akacją szału nie ma więc się nawet nie szykuję. Następna w kolejce czeka malina, fasola no i lipa.

Myślę że z gryki tez coś będzie w tym roku ;) 

Link to comment
Share on other sites

W temacie rzepaku - kończy się już u mnie, ale ramki nie są pozasklepiane... Nie mam reflektometru, dziewczyny noszą cały czas - co robić - wirować czy czekać jeszcze kilka dni?

Link to comment
Share on other sites

Wiruję rzepak już 4 dni i końca nie widać :-P Dwa dni w wiadrze i zaczyna krystalizować więc muszę na bieżąco rozlewać.

Link to comment
Share on other sites

Ja już dwa dni walczę z rzepakiem. goraco.gif  :D  Jutro ostatnie rodzinki.  Na razie nie krystalizuje i może uda się część skremować.

Napiszę krótko - nie jest źle .

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

My z Danielem byliśmy na rzepaku i pomału się kończy,  po niedzieli napewno wirowaniu u mnie słabo jak będzie z 30-50 l z tych 8 rodzin to.wszystko za słabe te rodziny miałem na rzepak w tym roku. Może uda się akacja jak nie zmarzla. Szykuje się też facelia choć późno posiana bo dopiero 2 maja 

Link to comment
Share on other sites

U mnie rzepak przeszedł do historii. Wczoraj zjechały ostatnie korpusy - dzisiaj wirowanko.

 

Jeden z lepszych sezonów jeżeli chodzi o rzepak.

 

Zobaczymy co dalej 

Link to comment
Share on other sites

 

Zobaczymy co dalej 

Zaglądałem dzisiaj  i już po tygodniu od zabrania rzepaku są prawie pełne ramki świeżego miodku  :D Potwierdzam jeden z lepszych sezonów na rzepak , u mnie zaczyna krystalizować więc pora na kremowanie. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Rzepak zakończony - wydajność dobra. Facelia i akacja wyrównają poziom w dół bo z akacji zero a z facelii niewiele więcej będzie. Nadzieja w lipie i gryce. Może się skuszę na nawłoć lub wrzos.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.