Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Recommended Posts

Witam kolegów, poszukuje informacji o gospodarce dwu matecznej. Na czym ona to polega i jak się to wykonuje itd. W internecie nie widzę za wiele na ten temat, a koledzy z zagranicy polecają takową gospodarkę.

 

Znalazłem fragment cyt. "Dajesz dwiem matule, do różnych korpusów, które czerwią na całego. Potem jeden z korpusów z matką w dzień lotny odstawiasz na bok i na niego dajesz drugi z woszczyzną, lub węzą. Drugi korpus z matką pozostaje na starym miejscu z pozostałymi korpusami. cała pszczoła lotna powróci do starego korpusu, a łączna ilość zebranego miodu będzie znacznie większa, niż takich dwuch rodzinek osobno."

 

czy ktoś może mi to rozjaśnić?? 

Link to comment
Share on other sites

Chyba nie ma czegoś takiego jak gospodarka dwumateczna którą prowadzi się przez cały rok czy sezon pszczelarski. Pszczelarze robią takie zabiegi ale przeważnie na główny pożytek jeden lub dwa  w roku dla zwiększenia liczebności pszczół lotnych i powiększenia zbiorów , ale to jest praktyka stara jak pszczelarstwo ulowe. Kiedyś w latach sześćdziesiątych modne były ule leżaki na dwie rodziny i pamiętam takie ule u starych pszczelarzy , nawet teraz są tacy co je produkują i stosują https://www.olx.pl/oferta/ul-dadant-lezak-na-dwie-rodziny-CID757-IDgkzJ9.html .

Dzisiaj dla osiągnięcia tego samego można do tego użyć ule korpusowe z niską ramką , w ten sposób że na przykład ul 4 korpusowy przedzielamy kawałkiem grubej folii i w górnych kondygnacjach otwieramy dodatkowy wylotek i instalujemy dodatkową matkę w części bez matki i po osiągnięciu dużej liczebności pszczół zabieramy starszą lub gorszą  matkę część czerwiu odkrytego  oraz folię łącząc te rodziny z powrotem i mamy w ten sposób bardzo silną rodzinę na główny pożytek w roku jaki mamy do dyspozycji . Oczywiście trzeba to zrobić z odpowiednim wyprzedzeniem na nasz pożytek. Drugim podobnym sposobem jest połączenie dwu rodzin , najlepiej sąsiadujących ,  w jedną przed głównym pożytkiem zabierając jedną matkę i nadmiar czerwiu do odkładu a ul nasz ustawiamy po środku odległości pomiędzy tymi ulami żeby tam zleciała się cała pszczoła lotna. Tak że możliwości jest wiele do wyboru.

Link to comment
Share on other sites

Takie coś rozumiem ale spotkałem się z czymś takim 

i tam są dwie matki i wspólna miodnia
Link to comment
Share on other sites

Takie 5 - 8 ramkowce są popularne wśród amatorów, bo są lekkie. Tam masz 2 x 5 ramek w jednym "ulu", czyli łącznie pełne 10 ramek. Innymi słowy na miodnie pracuje 20 ramek z 2 matkami, 2 razy tyle pyłku itp. Widziałem też takie konstrukcje na 2x pełnych korpusach, czyli 40 ramek langstrotha pracuje na miodnie. Więcej miodu stukają i informacjami się dzielą na temat lokalizacji pożytku.

 

Nie wiem czy to czytałeś, więc wstawie linka, bo to powinno rozwiać wiele pytań - ilość miodu itp.

 

http://ufdc.ufl.edu/AA00026061/00001/1j14 stronne opracowanie z 1946r (U. of Wisconsin)

Link to comment
Share on other sites

Takie 5 - 8 ramkowce są popularne wśród amatorów, bo są lekkie. Tam masz 2 x 5 ramek w jednym "ulu", czyli łącznie pełne 10 ramek. Innymi słowy na miodnie pracuje 20 ramek z 2 matkami, 2 razy tyle pyłku itp. Widziałem też takie konstrukcje na 2x pełnych korpusach, czyli 40 ramek langstrotha pracuje na miodnie. Więcej miodu stukają i informacjami się dzielą na temat lokalizacji pożytku.

 

Nie wiem czy to czytałeś, więc wstawie linka, bo to powinno rozwiać wiele pytań - ilość miodu itp.

 

http://ufdc.ufl.edu/AA00026061/00001/1j14 stronne opracowanie z 1946r (U. of Wisconsin)

Dzięki za linka i informacje. Ale nie dokońca jeszcze rozumiem kwestie co dzieje się z drugą matką. Bo nakładam drugi korpus z matką na pierwszy oddzielony kratą odgrodową i matki nie będą miały kontaktu ze sobą (bo jest krata) ale czy pszczoła sobie nie wybierze jednej ??. bo potem łącze rodziny na 4 tygodnie przed końcem pożytków i przygotowuje je potem do zimowli (zapewnienie pożywienia i ułożenie gniazda). Czy ktoś może mi to wytłumaczyć tak z praktyki jak to wygląda?? 

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się że musisz tu działać po prostu na rozum i logikę . bo trzeba jeszcze pamiętać o zabiegach przeciw warozowych tak że ten sezon nie może być za długi.  W moich warunkach gdybym chciał tak gospodarować to myślę że do końca czerwca ,  bo około 20-30 lipca mam przeważnie miodobranie z lip i później przygotowanie do zimowli w większości starych produkcyjnych rodzin. I  tylko młode tegoroczne odkłady wykorzystuje produkcyjnie na nawłoć jeżeli taka w ogóle naktaruje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.