Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Sign in to follow this  
kubek33

Rolniczy handel detaliczny - Pasieka nr 3/2017

Recommended Posts

W czasopiśmie pszczelarski Pasieka nr 3/2017 ukazał się artykuł na temat Rolniczego Handlu Detalicznego (RHD), który to handel jest zupełnie innym sposobem zarejestrowania handlu produktami rolnymi w naszym przypadku - miodem, woskiem, propolisem, pyłkiem.

W moim kole na 44 pszczelarzy sprzedaż bezpośrednią ma coś koło 10 osób - reszta to szara strefa.

Panowie czy dobrze rozumiem:

1. do tej pory było tak że jeśli miałem mniej niż 80 rodzin nie musiałem odprowadzać podatków
  2. do tej pory jeśli rozprowadzałem miód wśród znajomych, nie handlowałem na targu  - nie musiałem rejestrować sprzedaży bezpośredniej
  3. teraz osoby mające zarejestrowaną sprzedaż bezpośrednią nie muszą rejestrować RHD
  4. teraz osoby NIE mające zarejestrowanej sprzedaży bezpośredniej POWINNY zarejestrować RHD i prowadzić zeszyt sprzedaży
  5. pytanie: jak ma się RHD i wykazana ilość sprzedanego miodu do ilości zapisanych rodzin w kole pszczelarskim ??
  6. pytanie: czy mogę prowadzić pasiekę i nie mieć zarejestrowanej sprzedaży bezpośrednie lub rolniczego handlu detalicznego??

Rozumiem, że fiskus chce od nas swoje doli i dlatego powstał RHD - rolniczy handel detaliczny. Jesteśmy jak na patelni - wystarczy że urząd skarbowy dostanie dokumenty od PZP, Agencji Rynku Rolnego - do ilu rodzin każdy pszczelarz dostał dopłaty - przemnoży przez średnią ilość miodu z ula razy cena za jeden litr i wyjdzie od jakiej kwoty musimy zapłacić 2 %.

Jeśli macie jakieś wiadomości w tym temacie proszę piszcie.

do tej pory jeśli rozprowadzałem miód wśród znajomych, nie handlowałem na targu  - nie musiałem rejestrować sprzedaży bezpośredniej

Zgodnie z prawem tylko jak jadłeś sam z najbliższą rodziną .

teraz osoby mające zarejestrowaną sprzedaż bezpośrednią nie muszą rejestrować RHD

Dokładnie

Pyt. 4- rolnicy tak .

5. - nijak.

6. Możesz musisz zarejestrować u PLW.

Rolniczy Handel detaliczny powstał aby było normalnie i zgodnie z prawem. Rolnik mając parę ha i chcąc dorobić przerabiając swoje produkty na mąkę , kaszę, ser  czy kiełbasę nie mógł tego robić legalnie lub z takimi przepisami jak cała reszta . To zmieniło wszystko zmniejszając wymogi co do całej tej produkcji. Kwota obrotu wolna od podatku 20000 a dalej 2 % to chyba normalne . Nie ?

Ja też byłem i dowiadywalem się w tej sprawie . Powiedziano mi że mogę zrobić sprzedaż bezpośrednia lub ten handel detaliczny ale już nie trzeba zadnej książeczki sanepidowskiej , pomieszczenie trzeba mieć bo kontrola może być w tym roku ale nie musi .Papiery już mam tylko zawieść ,a i trzeba notować w zeszycie wszystko co sprzedamy.