Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Recommended Posts

Ja dzisiaj załatwiłem miejscówkę na akację z leśniczym, w tym samym nadleśnictwie co w tamtym roku tylko w innym leśnictwie ;) ciut bliżej ode mnie i nie w takim "dole zimna" jak rok temu, może nie przemarznie tym razem, wegetacja jest w tym roku opóźniona miejsce"cieplejsze" to może dopisze :) . Na razie suche wszystko jak zimą zero pąków to może będzie co z tego, idealnie by było jakby zakwitła koło 5 czerwca akurat odebrało by się rzepak na spokojnie. Jeśli w tej miejscówce okazałoby się że jest kicha bo przemarzła to jest opcja wywozu na druga pasiekę gdzie już stoi 5 moich uli, jest to gorsza miejscówka pod względem ilości akacji ale bliżej Krk gdzie sporo cieplej i tam raczej na bank bedzie kwitła. Jednym słowem tak czy siak mam zamiar w tym roku pozyskać trochę miodu akacjowego :) a u Was jak myśli ktoś już o akacji bo według  mnie jest to czas najwyższy !!

Link to comment
Share on other sites

Panowie nie denerwujcie mnie  :angry: akacja ma być bo się na nią nastawiłem, na rzepak mam za słabe rodziny aby mieć sporo miodu więc może chodź pod Krk akacja będzie :P   

Link to comment
Share on other sites

A u mnie dla odmiany akacja powinna być - są już listki i zawiązki kwiatostanów, sprawdziłem po południu maja ok 2 cm i liczę tak za 1,5 -  tygodnia powinna być.

Rośliny w trym roku kwitną bardzo różnie np kwitną jeszcze kasztany, jawor, jarzębina, wkrótce zakwitnie jarząb a przekwitł mniszek

Link to comment
Share on other sites

Posadziłem 100 akacji, około 90% się przyjęło, ale dwu albo trzykrotnie hamowała wzrost, tak że teraz dopiero wypuszcza zawiązki liści czy jak to zwać, za jakieś 2 tygodnie to ja się spodziewam dopiero liści i podejrzewam, że stara akacja w mojej okolicy podobnie ma, jeśli będą jakiekolwiek kwiaty na starych akacjach w mojej okolicy to na pewno nie 5 czerwca.

Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj byłem w Opolu a tam już stare akacje wypuściły liście. U mnie za płotem rośnie jedna stara akacja i ani śladu po liściach. Myślę że znów przemarzała - tak jak w  zeszłym roku i nie zakwitnie. W mieście jest zawsze o 1-2 stopnie cieplej jak u mnie na wsi i to pewnie zdecydowało, że tam akacja nie przemarzła i ma ładne liście, a u mnie nic .

Link to comment
Share on other sites

Wczoraj wracałem od doktorów z Łodzi pociągiem, to akacja którą widziałem wzdłuż torowisk wyglądała raczej na przemarzniętą, tylko gdzieniegdzie czubki się zieleniły, jak będę się dobrze czuł i znajdę odrobinę czasu to podjadę do lasku gdzie zawsze wywożę pszczoły zobaczyć jak tam wygląda.

Link to comment
Share on other sites

Haha u mnie w tym roku to dla siebie będą miały ledwo co przynieść,drzewa owocowe pomarzły to i akacja raczej też.No ale u Łukasza może jest inaczej,życzę tak z 30kg z ula chyba wystarczy? :P

Link to comment
Share on other sites

Oglądałem dzisiaj drzewa akacji w okolicy pasieki i marnie to widzę , nawet liści nie ma . :huh: Chyba nie będzie w tym roku miodu akacjowego u mnie :( Dla porównania drzewa akacji w mieście gdzie mieszkam mają liście i przymrozek im nie zaszkodził chyba ?

Link to comment
Share on other sites

Oglądałem dzisiaj drzewa akacji w okolicy pasieki i marnie to widzę , nawet liści nie ma . :huh: Chyba nie będzie w tym roku miodu akacjowego u mnie :( Dla porównania drzewa akacji w mieście gdzie mieszkam mają liście i przymrozek im nie zaszkodził chyba ?

A więc może ze 3 rodziny na balkon.

Link to comment
Share on other sites

Moje akacje dopiero puściły liście w ten weekend, nie sądzę żeby przemarzły. Długotrwałe niskie temperatury moim zdaniem spowodowały późniejsze wybudzenie akacji na dużym obszarze kraju, nie wiem jak będzie z kwiatami, ale spodziewam się, że akacja będzie, ale po prostu w późniejszym terminie.

Link to comment
Share on other sites

Ja właśnie liczę na to co Emil :D Patryk dzięki 30 kg wystarczy :D. Ja będę patrzył na akację w Krk jak tam zacznie kwitnąć objadę moja drugą miejscówkę oraz tą tylko na akacje i zobaczymy ;)

Link to comment
Share on other sites

Przyjrzyjcie się dokładnie młodym pędom akacji. Jeżeli widać na nich oprócz zielonych już teraz listków, przesuszony mały pąk (zamknięty lub otwarty ) to zapomnijcie o akacji. Oznacza to, że pierwszy pąk wystartował normalnie ale przemarzł i uschnął. To co teraz idzie - idzie z pąka zapasowego i owocu już nie wyda, albo bardzo skromnie - czyli kwitnąć też nie będzie. To samo dotyczy np. winogron. Jeżeli pierwszy pąk zacznie się otwierać i przemarznie - drugi zapasowy wybije za jakiś czas, ale owocu nie da.

U mnie akacja przemarzła - wszystkie pędy z zasuszonym pąkiem. Postaram się jutro zrobić zdjęcie jak znajdę aparat. Może się komuś przyda.

Link to comment
Share on other sites

Dziś rano na spacerku z psiurem zrobiłem fotki akacji.....

czekamy myślę że jeszcze parę dzionków i dziewczyny wezmą sie do roboty :D :D :D

 

https://zapodaj.net/53bd744b20f59.jpg.html>IMG_20170523_064335.jpg

https://zapodaj.net/c77200d7f59b7.jpg.html>IMG_20170523_064325.jpg

Link to comment
Share on other sites

No i pięknie będziesz miał akację jak tylko deszcz nie spłuka :) grona kwiatowe już są wiec jest super, muszę pooglądać akacje na mojej miejscówce ale to tydzień minimum 

Link to comment
Share on other sites

Mi przyda się na bank, proszę o zdjęcie jak dasz radę na pewno bardzo pomoże zainteresowanym

Poniżej zdjęcie. Widać tam jak na dłoni, pierwsze przemarznięte pędy. Niektóre przemarzły już w pąku i zamiast pędu tylko zaschnięty  pąk. Niestety u mnie akacja w tym roku kwitnąć nie będzie.

https://naforum.zapodaj.net/da47247b107f.jpg.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.