Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Krzychu

Użytkownicy
  • Posts

    3 727
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    76

Krzychu last won the day on March 9

Krzychu had the most liked content!

About Krzychu

  • Birthday 25.04.1989

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Imię
    Krzysztof
  • Lokalizacja
    Polska
  • Typ ula
    Warszawski poszerzany / Wielkopolska 18-tka

Recent Profile Visitors

5 203 profile views

Krzychu's Achievements

Guru forumowy

Guru forumowy (6/7)

911

Reputation

  1. Jak w niedzielę byłem docieplic od góry przed mrozami wyciętymi kwadratami z grubego koca pod daszek - to w wielu przypadkach pszczoły już były w miodni - tuż pod powałką. Ja miodnie dalem gdy było jeszcze ciepło, po to by przeciwdziałać nastrojom rojowym. Pamiętam sezon 2020 gdy cały marzec i kwiecień był ciepły, rodziny z zimowli wyszły bardzo silne, a potem większość maja była chłodna a pszczoły w ulach. Gdy zrobiło się ciepło to wszystkie mi się roiły, a niektóre po parę razy. Z 36 rodzin miałem w czerwcu 79 a nie wiadomo ile w pole poszło. Odrobiłem lekcje i staram się nie dopuszczać do takich sytuacji właśnie przez powiększanie wczesne kubatury ula (tu uwaga - trzeba wyczuć odpowiedni moment, żeby nie robić tego zbyt wcześnie), a tam gdzie to wątpliwe czyli możliwość zbytniego wychłodzenia gniazda ze względu na wielkość rodziny - daje jeszcze gazetę między gniazdem a miodnia i one same gdy są gotowe to sobie powiększają tą kubaturę. Na Facebooku już widać pierwsze rójki.
  2. Na zewnątrz + 9 stopni, pszczoły poszły w pole - słychać wielki szum jak przy nektarowaniu lipy - tylko, że na gruszach, bo akurat ładnie zakwitła Z dnia na dzień ma być coraz cieplej, a na majówkę nawet 20 stopni. Może u nas na północy coś jeszce z tego będzie, bo z czego słyszałem to na południu i w Wielkopolsce mogą szykować już podkarmiaczki Służę pomocą w zaopatrzeniu miodem pszczelarzom, którzy odnotują klęskę.
  3. U mnie przystopowało. Tak jak rzepak jakoś tam zakwitł tak stoi w miejscu. Ałycze przekwitły, wiśnia kwietnie. Ale czereśnie, jabłonie i grusze jeszcze nie. Chcą wystrzelić. Jest jakaś tam nadzieja, że po tym powrocie jesieni jak wystrzeli to i więcej rodzin będzie gotowa na zbiór, i będzie co im zebrać. Mam obawy, że to utwierdzi tylko w przekonaniu tych handlarzy żeby sprowadzać miody ze wschodu. A nawet jeśli tak, to faktycznie zapasów tyle że na pierwszą część sezonu faktycznie starczy.
  4. Oglądam ze zdumieniem filmy na YouTube gdzie rzepak już w pełni, czereśnie już przekwitły i nawet zaczątek zielonych owoców już jest i... Przyszło ochłodzenie, przez które być może wielu pszczelarzy żegna się z towarowym miodem rzepakowym. U mnie czereśnie nie zakwitły jeszcze mimo, se ten kwiat chce wystrzelić już. Jabłonie to samo. Na rzepaku pojawiły się kwiatki ale do pełni kwitnienia daleko. Nie wiem jak to wygląda u @Robi_Robson bo do niego geograficznie najbliżej. W każdym razie na Warmii powinien być miód jeśli po tych deszczach i ochłodzeniu przyjdzie ciepło a pszczoły dojdą do siły. Co do mniszki, który został wspomniany powyżej to ile hektarów było u mnie nie było tak zawsze wybiorą rzepak. Rzadko widzę pszczoły na mniszku.
  5. A to różne. Te F2 głównie wolniej idą w siłę. A tak to mam: Nieska, nieska x alpejka, córki alpejek, córki niesek, córki hinderhoffer, jedna celle. Jest też córka po aga3 i ona zdecydowanie najwolniej się rozwija. Na drugi pożytek ta pszczoła jest dobra. Nie mam beskidek jeśli o to pytasz
  6. Oczywiście, że może... ale 250 kg miodu do podkarmienia letniego?! 😂
  7. od 5 do 10 stopni + deszcz do połowy przyszłego tygodnia. Potem od 12 do 14 do końca majówki. A po majówce przyjdzie wiosenna pogoda. od 15 w stopni w górę. Wydaje mi się, że moje pszczoły znowu mają nosa do pogody i stąd tez nie pędziły tak szybko z rozwojem jak co u niektórych. Rzepak? Ledwie kilka kwiatków w nim zakwitło, przewegetuje a potem buchnie. Co ma być to będzie. Martwiłbym się miodem z zeszłego roku. Nie chce ktoś trochę?
  8. Prawda. I taki przykład mam u siebie w pasiece, gdzie zmuszony byłem zimować bez powałki, a nawet żadnej folii nie miałem pod ręką. Daszek ze styroduru lecz wentylowany. Mimo to rodzinka słabą wyszła z zimowli. Obecnie opatulona dochodzi do siebie. Może zdąży na koniec rzepaku:)
  9. Tak patrzę w archiwalne zdjęcia i filmy to 25 marca 2023 była podobna siła w rodzinach produkcyjnych jak w tej chwili. Rzepak wówczas zaczął kwitnąć (będąc na tym etapie rozwoju co teraz) 25 kwietnia.
  10. No i idzie tydzień chłodu. Pszczoły odpowiednio wykorzystały ciepłe dni na rozwój i wg mnie mimo, że obsiadają 6-8 ramek w korpusie to jak teraz w chłodne dni będzie przerwa w pracy na zewnątrz i stara pszczoła nie będzie wymierać a młoda będzie się wygryzać - to może być przyspieszenie w rozwoju a nawet zdziwienie rójki:) podobno już gdzieś tam wisiał duży rój. Ja w langstroth dałem po korpusie węzy pod gniazdo. Tak mogłem zimować nawet. W 18-tkach chcę dać dziś miodnie ale pomiędzy gniazdem a miodnia - koniecznie gazeta. Niech pszczoły dane zdecydują kiedy mają tam wejść. Już to przerabiałem i fajnie działa gdy pogoda jest chwiejna a rodziny w różnych siłach.
  11. Sytuacja jest tak dynamiczna, że czekam tylko aż zaraz ktoś powie, że przymierza się do wirowania miodu
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.