Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

czy może ktoś rzucić okiem na ten plan ?


Rekomendowane odpowiedzi

Nie jest to temat bardzo palący, ale niestety nigdzie nie uzyskałem odpowiedzi na pytanie czy przedstawiony plan przygotowania do zimy jest ok.  

Wraz z początkiem sierpnia zacząłem delikatne podkarmianie w celu  pobudzenia matek  do czerwienia.  Niebawem grubsze podkarmianie tak by na początku września mieć już je zakarmione.

Jak  pisałem w dziale  "przedstaw siebie i swoją pasiekę", posiadam trzy ule wielkopolskie.  Jeden na trzynaście ramek (ul nr 1) i  dwa na dziesięć ramek w tym jeden styrod (ul nr 3)  


Ul nr 1 strasznie nieporęczny bo nawet puste korpusy sporo ważą, dość stara konstrukcja dwa korpusy, beleczki między ramkami i poducha między górnym korpusem a daszkiem.  Daszek zrobiony z dech paletowych obitych papą.

Pszczoły obecne na 10 ramkach (ramki  nieobsiadane z ula wyjąłem).  Pod koniec  września  planuję za ostatnią  ramką  dać  zatwor  a za zatworem dać matę słomianą  i tak zostawiać aż do pierwszego oblotu.  

Zastanawia mnie jeszcze sprawa beleczek,  czy to prawda że gorzej zimują z beleczkami niż z Powałką ?  Jeśli tak to czy zamiast Powałki  dać można folię paro przepuszczalną ? Wylotek na zimę planuje zostawiać otwarty co by cyrkulacja powietrza była.




Ul nr dwa, na 10 ramek,  deska 1,5cm  z obu stron między nią  styropian, powałka, w daszku osiatkowane otwory wentylacyjne 

Pszczoły na   9 ramkach (usunięta ramka pracy). Czy za ostatnią  ramką dać matę bądź zatwor ?

 


Ul nr 3  sytyrod na 10 ramek  znanego producenta (pan Ł).

Zatkać wszystkie otwory wentylacyjne,  zostawiać jeden w daszku,  w powałce lekko uchylony zostawić jeden  otwór,  otwarty  wylotek ( te same czynności z powałką chce zrobić w ulu nr 2)

Pszczoły,  tegoroczny odkład, obecnie na 7 ramkach.  Również myślę dać tu zatwor (styropianowy) a zanim  matę.

 

We wszystkich ulach pszczoły planuję zimować na jednym korpusie, z nastawką pod gniazdem oraz planuję je delikatnie pochylić do przodu.



Będę wdzięczny  za  odpowiedź,  w tym sezonie  staram się zrobić wszystko jak najlepiej by nie powtórzył się zeszłoroczny koszmar. 
   



 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek nic tak pszczołom nie szkodzi jak wilgoć - czyli zła wentylacja. 

Ja swoje styrodury zimuje na 2 korpusach i dennicy osiatkowanej. Dennica otwarta do pierwszego oblotu. Później zamykam i otwieram dopiero na rzepaku. Dolny korpus pusty - czyli taka poduszka powietrzna. Na Górnym gniazdo w zależności od siły. Na ramkach w poprzek 2 beleczki i na tym agrowłuknina. Beleczki ułatwiają pszczołom przechodzenia górą na wiosnę co czasami bywa koniecznym. Po prostu nie przykitują włukniny do ramek. Na tym kawałek cienkiej poduszeczki i daszek z wentylacją. Tak to u mnie wygląda. Jak widzisz zima im nie straszna a u siebie na Lubelszczyźnie mam troszkę ostrzejsze zimy jak Ty w centralnej Polsce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie  w zapewnieniu odpowiedniej wentylacji rzecz, stąd mój opis  czy te zabiegi będą git. Dobra czyli w tym najstarszym ulu  beleczki "out" zostają tylko dwie i na to  tkanina ? Też będę zimować na wysokim gnieździe.

W styrodzie też mam dennicę wysoką higieniczną czyli co mam wyjąć tą styropianową szufladkę na czas zimy  ? Pozostałe ule dennica niska 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.