Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Pszczoły - inteligentne stworzenia.


Ondrej

Recommended Posts

Właśnie zauważyłem, że w złym dziale umieściłem post. Powinien być w dziale Pozostałe HydePark, dlatego administratora proszę o jego przeniesienie.

 

Właśnie trafiłem na bardzo Ciekawy artykuł. Myślę że warto, aby każdy sobie poczytał w wolnej chwili. Choć doświadczeni pszczelarze pewnie o tym już dawno wiedzą.

 

A przy okazji może warto dodać taki dział dotyczący biologii, środowiska (zatrucia środkami ochrony roślin) nauki i najnowszych odkryć, technologii (podobno nasi rodacy pracują nad stworzeniem sztucznej pszczoły do zapylania, co pewnie w Chinach się może przydać bo tam w niektórych regionach nie ma już pszczół), w którym dzielilibyśmy się wiedzą, informacjami z konferencji, nowinkami technicznymi.

 

 


Pszczoła ma mózg wielkości jednego miligrama z zaledwie milionem połączeń nerwowych. A jednak jest tak inteligentna, że potrafi rozwiązać zadanie za trudne nawet dla superkomputerów.

 

Jak dobrym nawigatorem jest pszczoła? Czy szukając drogi do domu, kieruje się jedynie pozycją Słońca, jak inne owady? Odpowiedź na te pytania znaleźli naukowcy z Niemiec, USA i Nowej Zelandii pod kierownictwem prof. Randolfa Menzela z Wolnego Uniwersytetu Berlina. Na kilka godzin uśpili pszczoły, potem wypuścili je nad łąką około 400 metrów od uli i śledzili trasy ich lotu. Naukowcy sądzili, że owady będą kompletnie zdezorientowane, bo wymuszony sen przestawia zegar biologiczny, a to zakłóca nawigowanie według pozycji Słońca. Pszczoły nie poczuły się jednak ani przez chwilę zagubione. Z łatwością trafiły do swoich uli.

 

...

 

Najnowsze badania entomologów wykazują, że pojedyncze pszczoły, które dotychczas wydawały się jedynie bezrefleksyjnymi trybikami w tej machinie, w rzeczywistości mają nie tylko swój rozum, ale i osobowość

 

Potrafią też przeżywać emocje. Bywają na przykład pesymistkami

 

 

 

Źródło i cały artykuł na stronie:

Strona 1: http://nauka.newsweek.pl/pszczola-inteligencja-pszczol-co-potrafia-pszczoly-newsweek-pl,artykuly,342049,1.html

Strona 2: http://nauka.newsweek.pl/pszczola-inteligencja-pszczol-co-potrafia-pszczoly-newsweek-pl,artykuly,342049,1,2.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.