Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Pasieka kaisershozee


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim
Piszę w podobnym temacie jak kolega który założył post.
Również zakupiłem 2 odkłady (2 tygodnie temu) z tym że 6 ramkowe wielkopolskie z tegoroczną unasienioną matką (jeden bukfast i jedna krainka)- jako laik nie znający bazy przeżytkowej na swoim terenie chciałem mieć silną rodzinę, którą łatwiej będzie mi doprowadzić do zimy, zabudowa ciepła. Nie ukrywam że przez całą zimę czytałem fora i Ostrowską od deski do deski z dwa razy, do tego sporo oglądałem na YouTube "Pasieki na bradzie", Pasieki Marcyś, Ciach, Kwaska, Probiez Motowęza itd. 

Ustawiłem ule na pasieczysku i dałem pszczołom 2 dni żeby się obleciały, po dwóch dniach zrobiłem przegląd znalazłem i oznakowałem matki (nie było łatwo ;)). Nie ukrywam że odkłady duże ale sprzedający nie zadbał o ramki osłonowe. Moim zdaniem zrobił zsyp z pszczoły lotnej wrzucił po 2 ramki nakropu prawie bez pyłku i pierzgi, wsadził 3 ramki suszu i jedną ramkę pszczoły na wygryzieniu, matki pewnie poddał chwilę przed moim przyjazdem, gdyż podczas pierwszego przeglądu praktycznie nie było jaj(lub nie potrafiłem ich wypatrzeć). Wrzuciłem do ula dwie dodatkowe ramki z węzą z przodu i z tyłu (do środka nie dawałem gdyż były 3 ramki suszu). Dałem im po 0,5l syropu 1:1 żeby rozczerwić matki, wzięły praktycznie w jeden dzień. Na kolejny dałem po połówce(0,5kg na ul) ciasta też wszamały w 3 dni, dałem znów po połówce na ul i ku mojemu zdziwieniu już nie wzięły- leży sobie na ramkach. Zdziwiło mnie to ale nie chciałem zbyt często zaglądać - pomyślałem może mają jakiś pożytek. Objechałem więc na rowerze cało okolicę w sobotę i powiem szczerze nie za bardzo mają skąd brać (akacja już dawno przekwitła), lipy jak na lekarstwo kilka drzew, koniczyna biała jest ale bez szału trochę polniaków na miedzach i tyle. Postanowiłem więc zajrzeć do uli wczoraj (15 dni po postawieniu na pasiece).

Ku mojemu zdziwieniu 4 ramki (suszu - jak myślałem ;)) od sprzedającego całe dwustronnie z czerwiem zasklepionym od belki do belki- całę serio... max 2cm miodu na górze - po kolorze myślę ze mają  15-17 dni.
Ramki z nakropem(dwie osłonowe) całe zaczerwione również max 2cm miodu na górze, od strony gniazda zasklepione, jednak widać że niedawno 11-12 dzień. od drugiej strony larwy w różnym wieku.
Dwie ramki węzy którą dałem (tył/przód) całe nadrobione i zalane nakropem 5cm miodu u góry...
W całym ulu bardzo mało pierzgi i pyłku łączniem może po pół ramki... Ale noszą skądś intensywnie na bieżące potrzeby(nie wiem z czego wychowują te larwy - odemnie dostały tylko ciasto inwert).
Dorzuciłem im więc znów po dwie ramki z węzą tył/przód żeby nadrobiły i miały gdzie składować nakrop - nie chcę dawać w środek gdyż gniazdo ma 6 ramek z czerwiem z czego młody  czerw jest na zewnętrznych ramkach oddalonych od siebie o te 6 ramek. Skoro matka tak zaczerwiła znaczy że są w stanie go ogrzać 6 ramek- nie wiem czy ogarną 8 (wiem jest ciepło nie powinno być problemu), ale laik jestem wolę nie ryzykować. Poza tym ramki w środku gniazda matka będzie chciała czerwić.
Pierwsze pytanie ;)
Czy ramki z czerwiem niezasklepionym przełożyć do środka gniazda a te z środka z zasklepem 15-17 dni dać na zewnątrz? Czy zostawić jak jest.
Drugie pytanie ;)

Jest początek lipca w połowie lipca będę miał pszczoły z 6 ramek, czyli obsiądą 12 ramek (tak gdzieś wyczytałem),a nie wiem ile pożyją te co są w ulu, czy dać im pół nadstawkę?
Trzecie pytanie ;)

To są pszczoły "lipcowe" do zimy powinny iść sierpniowe (przyjmuję że za chwilę nie będzie już w mojej okolicy żadnego pożytku). Te co teraz się wygryzą (będzie ich sporo) zjedzą zapasy a nie ma ich dużo... Miód to nie problem dokarmię, ale co z pyłkiem/ pierzgą dają radę na zimę nazbierać w sierpniu?
Czwarte pytanie ;)

Czy warto teraz jakoś ograniczać matki w czerwieniu?
Piąte pytanie ;)
Skąd one noszą ten nektar i pyłek (żółty i pomarańczowy)? Co teraz kwitnie oprócz lipy i koniczyny?
Z góry dziękuję za odpowiedz.


 




 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcam Cię do założenia własnego tematu.

 

Cytat

Pierwsze pytanie ;)
Czy ramki z czerwiem niezasklepionym przełożyć do środka gniazda a te z środka z zasklepem 15-17 dni dać na zewnątrz? Czy zostawić jak jest.

Jeśli nie masz pewności co zrobić, to ja bym nie tasował, bo w środku mogą mieć więcej czerwiu, a na bokach mniej.

 

Cytat

Jest początek lipca w połowie lipca będę miał pszczoły z 6 ramek, czyli obsiądą 12 ramek (tak gdzieś wyczytałem),a nie wiem ile pożyją te co są w ulu, czy dać im pół nadstawkę?
Trzecie pytanie

Generalnie ja często buduję pszczoły do góry, ale nie wiem co Tobie poradzić, może najpierw daj im zająć 10 ramek wielkopolskich, a potem daj nadstawkę?

 

Cytat

Trzecie pytanie ;)

To są pszczoły "lipcowe" do zimy powinny iść sierpniowe (przyjmuję że za chwilę nie będzie już w mojej okolicy żadnego pożytku). Te co teraz się wygryzą (będzie ich sporo) zjedzą zapasy a nie ma ich dużo... Miód to nie problem dokarmię, ale co z pyłkiem/ pierzgą dają radę na zimę nazbierać w sierpniu?

Do kłębu zimowego wejdzie pewnie mix lipcowych, sierpniowych i wrześniowych też. Najwięcej przypuszczalnie będzie od sierpnia do ~10 września. Pamiętaj o zwalczaniu warrozy, to bardzo ważne.

 

Cytat

Czwarte pytanie ;)

Czy warto teraz jakoś ograniczać matki w czerwieniu?

Moim zdaniem absolutnie nie, pszczoły mają być silne, aby dobrze przezimowały i przyniosły miodu wiosennego.

 

Cytat

Skąd one noszą ten nektar i pyłek (żółty i pomarańczowy)? Co teraz kwitnie oprócz lipy i koniczyny?
Z góry dziękuję za odpowiedz.

Nie znam odpowiedzi na Twoje pytanie, ale jest u nas kolega, który bardzo dobrze zna się na roślinach, jego nick Quidam.

 

PS

Gratuluję oznakowania matki, masz zadatki na dobrego pszczelarza :) Jeżeli chodzi o kanały pszczelarskie, to dwóch ostatnich bym unikał, a szczególnie czwartego, ale to tylko moja opinia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.