Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Krata odgrodowa w ulu Dadant


Recommended Posts

Witam.  Chyba mam problem z kratami odgrodowymi, albo pszczoly za duze?  Poczatkiem maja rodzina obsiadala dwa korpusy, wiec stwierdzilem ze czas na nadstawke(3/4).  Niestety nie mialem kraty odgrodowej w tym momecie.  Chyba po trzech dniach weza byla odbudowana w polowie. Niestety trzy ramki zaczerwione i po dodaniu kraty pociagnely mateczniki.(co zreszta jest czeste)  Jako ze nie jestem zdesperowany na produkcje miodu zabralem caly ten korpus (3/4 nadstawka) i zrobilem odklad. Nad krate dostaly nowa nadstawke z weza. Po tygodniu przeglad i... nawet jednej pszczoly w nadstawce!  W rodni az kipi od pszczol ale w nadstawce zero. Jako ze wyjezdzam na tydzien a ma byc po 28C, zabralem im dwie ramki czerwiu ktore zasilily poprzedni odklad. Dostaly 2 ramki wezy. Zabralem im tez krate z pod nadstawki.  24 godziny po tym sprawdzam ul, a tu niespodzianka.  Wszystkie uliczki w nadstawce na czarno!  Krata odgrodowa jest plastikowa. Nie myslalem ze krata tak podzieli ul. W dwoch nastepnych rodzinach to samo prawie zero pszczoly nad kratami. Dlatego narazie zabralem kraty. Bede walczyl z tymi problemami po przyjeździe. Mam nadzieje ze nie bedzie jak w zeszlym roku!.  Ja polecialem na wakacje a pszczoly polecialy na drzewa.  Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Krata odgrodowa często dzieli rodziny lub wpływa na zachowanie się pszczół :) w zależności od pory roku i siły rodziny, lini pszczół  oraz jak pszczelarz to zrobi technicznie.

  Problem może być jak ramki nadstawki maja inny wymiar niż ramki gniazdowe i chcemy dostawić cały korpus węzy na górę ponad kratę , bo na gołą węzę niejednokrotnie  pszczoły nie chcą przejść i prędzej się wyroją jak przejdą ponad kratę  :Dszczególnie jak nastąpi przerwa w pożytkach lub parę dni pogody nie lotnej . Wysokie ramki nadstawkowe też nie sprzyjają temu , to znaczy chęci przejścia pszczół ponad kratę na golą węzę  :) . Ci co mają jednakową ramkę mają większy plus , bo mogą przenieść ramkę gniazdową z zasklepionym czerwiem do góry i nie mają tego problemu ( tu zaleta jednej ramki w pasiece) Ale co zrobić jak ramki są różne ? Należy korpus nadstawkowy tak kompletować żeby były w nim chociaż ze dwie ramki nadstawkowe już odbudowane i ustawić je  w centrum korpusu nadstawkowego , lub na dzień lub  dwa , wstawić mniejszą ramkę nadstawkową do gniazda żeby pszczoły zaczęły ją odbudowywać , a następnie po jednym lub dwu dniach przenieś ją do góry do nastawki ponad kratę ? W ciągu jednego dnia jest mała szansa że pszczoły zdążą ją na tyle odbudować że matka będzie w stanie ją zaczerwić.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.