Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Dadant 1/2- pytania do wieloletnich użytkowników


gajowy

Recommended Posts

 Zwracam się z pytaniem do Kolegów, którzy na takiej ramce gospodaruja od wielu lat. Jakie widzicie główne zalety i główne wady takiej ramki? Czy np zimując pszczoły nie macie wrażenia, że gdyby ta ramka była nieco wyższa (nie koniecznie do pełnego Dadant), było by nieco łatwiej? Ewentualnie, czy w momenice gdy rodzina jest silna a pożytki dopisały, w miodni też nie przydała by się wyższa ramka (choć tu pewnie problemu nie ma, wystarczy dołożyć następny korpus) . Pytam, bo jesli nastepne dwa lata pokazały by że mogę się rozrosnać do powiedzmy 20 pni (chodzi głównie o mój czas po pracy) to pewnie  bym się przesiadł na ule korpusowe i D lub 1/2 D była by dla mnie o tyle dobrym wyborem, że choćby miodarka zotała by dalej ta sama (jako że mam ramkę WP i do niej dedykowaną miodarkę  to ramka D, czy 1/2D też by się dobrze w niej  wirowała)

 Z góry dziękuję za wszelkie sugestie

Edited by gajowy
Link to comment
Share on other sites

W dniu 4.12.2022 o 12:51, gajowy napisał:

bym się przesiadł na ule korpusowe i D lub 1/2 D

Jak masz warszawiaki to nie widzę powodu przejścia na pełen D. To nic nie zmieni , a 10 R gniazda to na styk , a jeśli bucfast to za mało i trzeba stawiać 1/2 na okres rójkowy.

Wady? Jak każdy i niskiej ramce : dużo ramek, ale gospodarka naprawdę korpusami . Poczytaj mój wątek o maniowym lenistwie , tam napisałem dlaczego i jak gniazduję pszczoły na 3x1/2D

Gdybym zaczynał raz jeszcze to też na 1/2 D / Podobnie by było na WLP 18 , ale węza nietypowa . Większy korpus ponad moje siły , a mieć korpusy i grzebać to nie dla mnie..

Miałem, Dadanty16R , więc przejście na 1/2 D było naturalne bo były ramki 1/2 z nadstawek , no i węza typowa . Mam kilka uli 1/2 D z gniazdem na pełnym D, ale to z powodu zamówienia takich odkładów czy rodzin. To za duży ciężar i nie jest to gospodarka korpusowa mimo  że korpus niski.

Trzy warszawiaki w tym roku przeproszę ( stały do spalenia) i wstawię do altanki. Gniazdo 16 R, na to 2x1/2D 10R jako miodnia , zamiast daszka siatka dennicowa . Rozwieszę wzdłuż hamak i będę spał z pszczołami. Wszystko już gotowe , wiosną zasiedlę pszczoły.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.