Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ocena intensywności oblotów wybranych bylin pożytkowych (opracowanie Quidam)


Paweł

Recommended Posts

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat, przyglądając się mojej bazie pokarmowej wokół pasieki, zauważyłem znaczący brak bylin. Postanowiłem więc wzbogacić tę grupę roślin (studiując literaturę, fora i inne publikacje znalezione w internecie) „zakupiłem-dostałem-zdobyłem” kilkanaście gatunków i odmian wymienionych niżej roślin.
Główne pożytki pszczele - w moim przypadku - ograniczały się głównie do drzew i krzewów (poza monokulturami typu rzepak, kukurydza czy gorczyca, gryka, facelia i nostrzyk – siane jako poplon).
Dosadzając byliny, starałem się dobierać miejsca zgodne z wymaganiami roślin (nasłonecznienie, wilgotność, pH i żyzność podłoża).
Wspomniane dwa lata obserwacji, skłoniły mnie do podzielenia się moimi spostrzeżeniami w tym zakresie. Domyślam się, że nie są i nie będą one miarodajne, choćby ze względu na krótki okres obserwacji. Dodatkowo aura tegorocznego lata (w okresie 5 VI - 3 VIII wystąpił w moim rejonie zupełny brak opadów) sprawiła, że byliny płytko korzeniące się, odczuwały znaczący deficyt wody w zasięgu korzeni. Choć starałem się je podlewać w okresie wspomnianej suszy.
Mam taką możliwość, że opisane gatunki obserwowałem praktycznie codziennie w rożnych porach dnia i fazach kwitnienia. Metodyka obserwacji nie miała cech naukowego opracowania, a wnioski mają charakter czysto amatorski (oparty o subiektywne spostrzeżenia).

 

Wnioski;


  • część gatunków (odmian) opisywanych jak „pewniaki” co do intensywności oblotów, w moim terenie zakwalifikowałbym do kategorii „przeciętniak” (np. hyzop, lawenda, szałwia, wernonia),

  • część rzadko wymieniana w literaturze (rodgersja, pluskwica, piwonia bylinowa) była chętnie i licznie oblatywana przez pszczoły,

  • tylko miodownik melisowaty nie spełnił moich oczekiwań (na usprawiedliwienie - to tegoroczny nabytek, więc nie zdążył się jeszcze zadomowić),

  • w przypadku ostatnich 7 gatunków nie mogę jeszcze wyciągnąć jakichkolwiek wniosków - z powodu braku kwiatów.


Jedno wiem, że nie należy bezkrytycznie podchodzić do wiadomości wyczytanych w sieci czy opisach roślin znajdujących się na stronach szkółek, zajmujących się produkcją bylin (szczególnie te z działu Miododajne).
Najczęściej obowiązujący schemat czerpania informacji to „Ctrl+C” - „Ctrl+V”.
Mam nadzieję, że moje obserwacje będą przydatne tym ambitniejszym pszczelarzom, którzy noszą się z zamiarem wzbogacania swojej bazy pożytkowej. Cały czas należy mieć na uwadze to, że jest to zazwyczaj działanie w skali mikro. Wychodzę jednak z założenia, że warto jest robić cokolwiek w tym zakresie niż czekać na łaskawość lokalnej flory.
Na koniec jeszcze jedna konkluzja;
w moim terenie i na glebach jakie tu występują (gliniaste, żyzne) opisane gatunki bylin, prezentowały opisane cechy dotyczące intensywności oblotów. Wziąć należy również pod uwagę preferencje pożytkowe danej rasy pszczół (w moim przypadku Krainka NN i Hetmanka). W innych rejonach Polski i przy innych rasach pszczół, byliny które zakwalifikowałem do „przeciętniaków”, mogą zaliczać się do grupy „wybitne”.

 

Zdjęcia i opisy większości przedstawionych bylin zamieszczę sukcesywnie w kolejnych postach.

 

Legenda intensywności oblotu:
0 – brak zainteresowania
1 – słaby (sporadycznie zaobserwowane pojedyncze pszczoły)
2 – zadowalający (kilka pszczół na kwiatach)
3 – wybitny (jednocześnie kilkanaście osobników na jednym kwiatostanie)
- brak kwiatów

 

1
Rodgersja (gatunki/odmiany) Rodgersia sp.

2

 


2
Pluskwica prosta (Cimicifuga simplex)

2

 


3
Nawłoć (gatunki/odmiany ogrodowe) Solidago sp.

1

 


4
Lebiodka gładka (Origanum laevigatum 'Rosenkuppel')

3

 


5
Lawenda wąskolistna (odmiany) Lavandula angustifolia cv.

1

 


6
Szałwia (gatunki/odmiany) Salvia sp.

1

 


7
Przegorzan (gatunki/odmiany) Echinops sp.

3

 


8
Miodownik melisowaty (Melittis melissophyllum 'Royal velvet distinction')

0

 


9
Wernonia włosista (Vernonia crinita 'Mammuth' )

1

 


10
Trojeść (gatunki) Asclepias sp.

3

 


11
Mięta (gatunki/odmiany) Mentha sp.

2

 


12
Języczka (gatunki) Ligularia sp.

1

 


13
Hyzop lekarski (Hyssopus officinalis )

1

 


14
Ożota zwyczajna (Galatella linosyris )

1

 


15
Przetacznik (gatunki/odmiany) Veronica sp.

2

 


16
Przetacznikowiec (gatunki/odmiany) Veronicastrum sp.

3

 


17
Chaber białawy (Centaurea dealbata )

1

 


18
Kłosowiec (gatunki/odmiany) Agastache sp.

3

 


19
Werbena krzaczasta (odmiany) Verbena hastata

2

 


20
Rozchodnikowiec okazały (Hylotelephium spectabile )

2

 


21
Sadziec purpurowy (Eupatorium purpureum)

3

 


22
Żywokost lekarski (Symphytum officinale )

1

 


23
Piwonia kaukaska (Paeonia caucasica)

3 (pyłek)

 


24
Kocimiętka (Nepeta sp.)

1

 


25
Czosnek białawy (Krzysztofa) Allium cristophii

3

 


26
Czosnek cuchnący (Allium ramosum )

-

 


27
Kozłek lekarski (Valeriana officinalis)

-

 


28
Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale )

-

 


29
Smotrawa okazała (Telekia speciosa )

-

 


30
Trybula leśna (Anthriscus sylvestris 'Ravenswing' )

-

 


31
Tojeść orszelinowata (Lysimachia clethroides )

-

 


32
Arcydzięgiel litwor (Angelica archangelica )

 

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.