Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Łączenie odkładu z macierzakiem po poddaniu matki


Recommended Posts

Jako początkujący mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów. Postanowiłem, że w jednym z uli wymienię matkę na tegoroczną. W tym celu 20.06 zrobiłem odkład i poddałem do niego matkę NU w klateczce. Po pięciu dniach zerwałem mateczniki a z klateczki usunąłem blokadę, by pszczoły mogły uwolnić matkę. W sobotę tj. 08.07 zajrzałem do odkładu i matka podjęła czerwienie. Teraz zastanawiam się jak bezpiecznie połączyć odkład z jego macierzakiem? Przede wszystkim czy robić to już teraz kiedy zapachy pszczół w macierzaku i odkładzie są jeszcze w miarę jednakowe, czy poczekać aby przez jakiś czas czerwiły obydwie matki i połączyć w sierpniu tworząc mocną rodzinę? Druga kwestia, jak już będę łączył, to zakładam że w macierzaku trzeba będzie usunąć dotychczasową matkę. I teraz pytanie, czy połączyć odkład z macierzakiem zaraz po usunięciu z niego matki, czy lepiej poczekać kilka dni, zerwać mateczniki ratunkowe i dopiero wtedy łączyć? Ul to leżak, zakładam że ma to znaczenie. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Link to comment
Share on other sites

Zabierz starą matkę z ula produkcyjnego i poczekaj 3h (zostaw ul produkcyjny bez matki na 3h). Potem otwórz ul produkcyjny i zrób miejsce w środku gniazda na ramki z czerwiem i nową matką. Odym dokładnie ul produkcyjny, poczekaj jak dym zniknie i podaj nową matkę razem z ramkami, pszczołami i czerwiem. Włóż ramki z odkładu do produkcyjnego i zwróć uwagę, aby ramka z matką była z każdej strony otoczona przez ramki, pszczoły i czerw z odkładu. Staraj się wszystko zrobić tak, aby nową matkę z ramkami i pszczołami podać wieczorem - 19:00 - 21:00. Po przełożeniu ramek, pszczół i matki nie zaglądaj do ula przez 3 dni. Po tym czasie przeglądaj ul i jeżeli zobaczysz jakieś mateczniki to je skasuj. Możesz sobie zostawić starą matkę w klateczce, gdyby coś Ci nie wyszło.

Link to comment
Share on other sites

14 godzin temu, Jaro napisał(a):

I teraz pytanie, czy połączyć odkład z macierzakiem zaraz po usunięciu z niego matki

takie poddanie wprost to wyrok na matkę . Ja podawałem w takiej sytuacji matkę pod kołpakiem ( 10x10x2 cm wygięty z aluminiowej siatki dennicowej) na czerwiu wygryzającym się ( widać już czułki )  . Na nic nie czekam , zabieram starą i wstawiam nową. Matka oczywiście UN. Wygryzające się pszczoły są od razu świtą chroniącą matkę. Pszczoły ulowe karmią matkę pod kołpakiem i roznoszą substancję mateczną . Nie zakładają mateczników ratunkowych . Nie zdarzyło mi się nigdy ,że ścięły tak poddaną matkę.  Pszczoły same uwolnią matkę , po tygodniu można zajrzeć i sprawdzić czy kołpak pusty.

550330c222e109camed.jpg

 

Odkład zawsze stawiam przy ulu z którym będę łączył , po zabraniu matki po prostu wstawiam ramki do macierzaka , a lotne pszczoły same się wproszą.

Nigdy nie robiłem tak jak to opisane wyżej. Dla mnie to za dużo zachodu i chyba duże ryzyko porażki. Ale może jestem zbyt zachowawczy.

 

Teraz robię odwrotnie : odkład zasilam pszczołami z rozwiązywanego macierzaka , ale to już inna historia i trudna do realizacji przy leżakach bo trzeba Pudziana do noszenia uli. 

 

 

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.