Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Pytanie o leczenie amitrazą.


Recommended Posts

Koledzy podpowiedzcie; trzecie dymienie  po pierwszych dwóch wyjmowałem tackę z osypem po pół godzinie i jakiejś tragedii nie było, dzisiaj trzeci raz tak wyszło że tacki zostawiłem na trzy godziny i jak zajrzałem to zdębiałem - jeszcze nie policzone ale ze trzysta sztuk (!), po prostu czarno na tacce.

Pierwsze pytanie roztocza są martwe nie "wlezą " przez noc  z powrotem na pszczoły (niektóre jeszcze się ruszają) ?

Po pół godzinie nie było więcej niż 20 - 50 sztuk po trzech godzinach jest czarno, podobno powyżej setki to źle czyli u mnie jest tragedia?

pozdrawiam i proszę o pomoc

Link to comment
Share on other sites

Najlepiej tacki sprawdzać na drugi dzień rano , a nie po pół godzinie bo waroza jaszcze przez jakiś czas  będzie opadać  czas oczywiście dłuższy niż pół godziny :D

Istnieje jeszcze niebezpieczeństwo że warozy może przybyć podczas rabowania chorych rodzin nie leczonych przez sąsiadów ??? Trzeba być czujnym .

Link to comment
Share on other sites

dokładnie po dymieniu wieczorem sprawdzamy na drugi dzień rano, a 300 szt. to nie tragedia ja tu już pisałem że miałem po 2000 !!! w odkładzie, dokładnie dwóch ciężka była walka z nimi ale się udało i następnego roku (czyli w poprzednim sezonie), przyniosły mi już sporo z rzepaku, więc się da :) bez paniki nie jest chyba aż tak źle, a w nastepnym sezonie polecam ambrazol stosować przez cały sezon raz w miesiącu przy przeglądzie i sam zobaczysz że warrozy bedzie mniej 

Link to comment
Share on other sites

... dzięki trochę mnie uspokoiliście, co nie oznacza końca leczenia. Po nocy wiele nie przybyło. Jestem na końcowym etapie leczenia, karmienie praktycznie zakończone; u krainek czerwiu też już za wiele nie ma, BF-y jeszcze dają, ale to świeżo kupione odkłady i z nim nie ma problemu.

Najbliższa pasieka ponad kilometr i chyba nie mają potrzeby rabować bo ramki pełne zasklepionego pokarmu (wcześnie zacząłem zakarmianie).

Uspokoję tylko laików jak ja: przez noc roztocza nie ożyły i nie wlazły z powrotem na pszczoły :) .

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.