Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Co mi przetrwało przy pasiece.


gajowy

Rekomendowane odpowiedzi

   Ostatnio na wsi zrobiłem spacer po zaroślach i przydrożach wokół pasieki. Próbowałem policzyć ile czego przetrwało z  roślin posadzonych przeze mnie od kiedy podjąłem decyzję o pszczelarzeniu. I naliczyłem:

-Pięć lip drobnolistnych

-Ponad dwadzieścia robinii akacjowych. Niektóre ładnie rosną a niektóre walczą o życie.

-Ponad dwadzieścia amorf krzewiastych

-Dwa klony tatarskie

-Dwie karagany syberyjskie

-Dwa perełkowce

-Jeden lilak japoński

-Jedna ewodia

-Jeden rokitnik

-Jedna glediczja  (bardzo mikra)

-ponad dziesięć dereni jadalnych

-ponad trzydzieści winobluszczy, różnych

-kilkanaście sumaków

-pięć rdestowców

Ponadto ciężkie do policzenia śnieguliczki, astry tatarskie, trochę przegorzanów, z których w tym roku nawet zebrałem pierwszą garść nasion, kilka słoneczniczków szorstkich i kilka jeżówek nagich. Sporo żmijowca i nostrzyków, oblatywane przez pszczoły i same się już sieją. Rozrastają się też dwie małe póki co plamy wierzbówki. No i cała masa ałyczy, ponad kilkaset ale to z myślą o żywopłocie, niemniej kwitną.

Biorąc pod uwagę nakład pracy to niewiele i nie widać póki co tego w terenie. Ale lepszy rydz niż nic. No i drzewa to nie dla siebie sadziłem... raczej. Może któreś z dzieci zechce tam pszczelarzyć

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, gajowy napisał(a):

-Ponad dwadzieścia amorf krzewiastych

-ponad trzydzieści winobluszczy, różnych

-kilkanaście sumaków

-pięć rdestowców

 

 

Imponujący dorobek i szacun za całokształt.


Niestety uważam że robisz źle rozmnażając te rośliny które zacytowałem.
To rośliny silnie inwazyjne i wyrządzasz środowisku niedźwiedzią przysługę. Czasem lepiej patrzeć szerzej niż tylko przez pryzmat dostarczenia pożytku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MAQ napisał(a):

To rośliny silnie inwazyjne i wyrządzasz środowisku niedźwiedzią przysługę.

Ta , tysiące  ,miliony ha kukurydzy , kartofli , nawłoci kanadyjskiej ............ Co więcej szkodzi ?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MAQ napisał(a):
13 godzin temu, gajowy napisał(a):

-Ponad dwadzieścia amorf krzewiastych

-ponad trzydzieści winobluszczy, różnych

-kilkanaście sumaków

-pięć rdestowców

 

 

Imponujący dorobek i szacun za całokształt.


Niestety uważam że robisz źle rozmnażając te rośliny które zacytowałem.
To rośliny silnie inwazyjne i wyrządzasz środowisku niedźwiedzią przysługę. Czasem lepiej patrzeć szerzej niż tylko przez pryzmat dostarczenia pożytku.

 

Wiesz, w moich warunkach nie ma mowy o inwazyjności.  Gleby 6z na to nie pozwolą. Próbowałem z mocno inwazyjną trojeścią, nie wyszła po za dwa marniejące badyle a w drugim miejscu wypadła całkiem.  Ewentualnie może sumak kiedyś sobie by dał radę ale rośnie ograniczony nasypami uczęszczanej żwirówki więc też pola do popisu nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.