Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Dekrystalizator do miodu


Tadek11

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że już sezon martwy w pszczelarstwie , to czas zająć się projektami na zimowe wieczory 🙂

Więc zdecydowałem się na zrobienie wreszcie  dekrastylizatora do miodu z wykorzystaniem dodatkowo jako suszarki do pyłku ,  nie pyłku na sprzedaż , czy handel  , bo jestem temu przeciwny , ale jako  zapasowy pyłek , pokarm białkowy,   okresach w których pyłku jest niedostatek.  U mnie wielu klientów poszukuje miodu płynnego i ja muszę się dostosować do zasad rynku , a mam z trzech lat wiele słoików skrystalizowanego miodu i taki nie za bardzo schodzi. 🤔

Idea stara obudowa  małej lodówki , regulator temperatury z sondą  temperatury   , żarówka grzejna na podczerwień + wentylator od komputera  dla wymuszenia cyrkulacji powietrza . Podobne sprzęty  cenowo w sklepach pszczelarskich zaczynają się od kwoty 2300,- zł w górę. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, MAQ napisał(a):

Podobno znacznie efektywniej niż żarówka.

Co by nie bylo dobrze jest miec wentylatorek ktory chodzi non stop. Kupilem mala zamrazalke , obecnie sa tam ramki z miodem ale mam tez opcje grzania.(dekrystalizacji) 

Przez otwor drenu wprowadzilem do srodka przewody napiecia i czujnil temp. do STC1000 . Jakis czas malem tam mala suszarke do wlosow. 400W im slabsza tym lepsza ale nie latwo kupic takie slabe (turystyczna) jednak nie polecam bo za dlugo nie pochodzi i jest glosna. Zarowka najlepsza ceramiczna (sklep zologiczny) Wentylatorek od starego kompa. Jednak wole dekrystalizacji dokonywac w kapieli wodnej. Mam taki "termos" zrobiony do grzania wosku przed walcowaniem na weze. U mnie miód musi być płynny – dla 95% klientów to podstawa sprzedaży.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, hurriway napisał(a):

Chociaż nie, celuj w pid ze względu na przekaźnik i później półprzewodnikowy stycznik

Za termoregulatorem jeszcze się nie rozglądałem , ale PID chyba będzie najpewniej utrzymującym stałą temperaturę wewnątrz do żarówki grzejnej , no i obowiązkowo  wentylatorek od komputera.

Z matą grzewczą trochę było by więcej kłopotów z utrzymaniem stałej temperatury , poza tym nie znam zakresów temperatur jakie są  uzyskiwane  przez takie maty i było by za dużo zabawy z jej zastosowaniem  w komorze dla utrzymania stałej temperatury pomiędzy  38 - 44 st.C w zależności jaki miód dekrystalizujemy  ,  a termostatem PID  można ustawić sterowanie temperaturą  bardzo dokładnie.

 

Może Kolegów zainteresuje ten temat , w jakiej temperaturze koledzy pszczelarze dekrystalizują miód. ?  Poniżej taki archiwalny materiał 🙂  z Amnezji 

Uśmiałem się  czytając 😁 a najbardziej ,  jak jeden z Kolegów powoływał się na radzieckie  badania  naukowe 🥺.

Co do tego materiału , to gdzie dwu Polaków w dyskusji tam zawsze może być kilka racji i nie wiadomo w końcu czyja  racja jest  najbardziej wiarygodna ? A może trzeba posłuchać swojej racji  do narracji ??? 😁

https://forum.pasiekaambrozja.pl/viewtopic.php?t=114

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Tadek11 napisał(a):

Za termoregulatorem jeszcze się nie rozglądałem , ale PID chyba będzie najpewniej utrzymującym stałą temperaturę wewnątrz do żarówki grzejnej , no i obowiązkowo  wentylatorek od komputera.

Nawet nie o to chodzi. Jeden i drugi by się sprawdził. W przypadku "zwykłego" regulatora bałaby większa histereza ale tylko powietrza, sam miód miałby raczej stałą temperaturę, ponieważ ma dużo większą bezwładność cieplną. Natomiast realny problem to przekaźnik. W STC1000 jest z tego co się orientuje najzwyklejszy przekaźnik, a takie mechaniczne rzeczy nie lubią ciągłego bardzo częstego załączania. Co innego elementy półprzewodnikowe. Po za tym odpada Ci dziwek załączania przekaźnika. 

Wentylator to podstawa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MAQ napisał(a):

ale ja nie myslalem o samej macie, ale tez z termostatem.

Być może zdała by egzamin , ale z tego co pobieżnie przejrzałem to pewnie wyszło by drożej i może była by lepsza do owinięcia wiaderka z miodem w celu dekrystalizacji  , ale  ja mam miód w słoikach. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.