Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Dużo nakropu I brak miejsca na jajeczka


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jak w tytule- mam ul wielkopolski na 12 ramek.

Mam 1 pelna ramke piezgi I 5 ramek czerwiu a reszte zalewaja nakropem.

Wszystkie wolne komorki po wygryzieniu tez zalewaja nakropem tak ze mamuska nie ma gdzie jajek skladac.

W miodni mam juz 4ramki z nakropem a reszte weze do odbudowania. Czemu ograniczaja matulke I co zrobic?

Przekladac ramki z nakropem do miodni a weze do gniazda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musisz przekładać ramki... nie chce Cię martwić u mnie co bym nie dał węzę czy susz to zalewały ale już po rzepaku i wszystko wraca do normy

jest duży dopływ nektaru i zalewają Ci gniazdo ... później rójki itd :P

 

jak masz 5 ramek czerwiu to nie jest źle u mnie trafiały się rodziny z 3 ramkami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jak w tytule- mam ul wielkopolski na 12 ramek.

Mam 1 pelna ramke piezgi I 5 ramek czerwiu a reszte zalewaja nakropem.

Wszystkie wolne komorki po wygryzieniu tez zalewaja nakropem tak ze mamuska nie ma gdzie jajek skladac.

W miodni mam juz 4ramki z nakropem a reszte weze do odbudowania. Czemu ograniczaja matulke I co zrobic?

Przekladac ramki z nakropem do miodni a weze do gniazda?

Jeśli dobrze cię zrozumiałem masz pszczoły na 16 ramkach wielkopolskich i 8 ramkach węzy?
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak

przekładaj ramki z węzą do gniazda a gniazdowe do modni .Rada na przyszłość przed rozpoczęciem nektarowania rzepaku przekładaj ramki z czerwiem

do miodni a w gniazdo węzę .Ja w tej chwili mam po 30 do 35 ramek w ulach wielkopolskich ,gniazdo na 10 ramkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko gdzie te ramki przekładać , mam już po trzy korpusy ,wszystkie pełne  .Dokładać czwarty , chyba zbyt wysoko .

ja mam po cztery jak pisałem 30 do 35 ramek po co ograniczać matki jak miód mogą nosić ,jak będzie trzeba to i piaty dostana .zazimuję na

trzech przed rzepakiem puszczam rujkę mam pszczołę na dwóch korpusach z młoda matką i piękne nosi miód co roku moda matka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdzich123 wez załóż na najsilniejsze rodziny czwarty korpus a do niego powkładaj najbardziej załadowane ramki z innych rodzin... oczywiście bez pszczół ;) ja dostałem taką cenną radę i tak zrobiłem... czwarty korpus został szybko zasklepiony a ja miałem w rodzinach miejsce na ramki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łatwo mówić gorzej wykonać , jedynie pojedyńcze ramki wkładać bo całe korpusy to nie na moje zdrowie .Na przyszły zezon tak spróbuję , może będzie taki sam obfity .Zalewają gdzie się da , włacznie z ramką pracy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdzich123 wez załóż na najsilniejsze rodziny czwarty korpus a do niego powkładaj najbardziej załadowane ramki z innych rodzin... oczywiście bez pszczół ;) ja dostałem taką cenną radę i tak zrobiłem... czwarty korpus został szybko zasklepiony a ja miałem w rodzinach miejsce na ramki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Tak myślę sobie że z tym 4 korpusem dam sobie spokój .Mam stare, wręcz zbędne ule wlkp leżaki 20-ramkowe , W miarę możliwości wiosną zrobię odkład w jednym z nich i będę przekładał ramki do niego właśnie te które będą wyjmowane z gniazda .Leżaki pakowne bo mam dorobione do nich nadstawki 1/2 wlkp .Ma to sens ?Oczywiście sytuacja pokaże co przełożyć ramkę z miodem czy z czerwiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wczoraj chciał mi uciec rój, ale zdążyłam założyć na wylotek kratę odgrodową. Dziś  sprawdziłam ul: w gnieździe zamiast ramek z czerwiem sam miód, który pszczółki pobielają na 10 ramkach wklp., a w nadstawce tylko 1 ramka z czerwiem (bo przeniosłam matkę do góry niechcący), a na następnych 9 ramkach - też miód nie do końca zasklepiony. Dołożyłam dzisiaj między gniazdo a nadstawkę - dodatkową nadstawkę z 8 ramkami węzy w nadziei, że matka wejdzie sobie do środkowego korpusu i zacznie składać jajeczka.W sumie rodzina ma 28 ramek wlkp. w trzech korpusach. Liczę na to, że moje pszczółki "wytrzymają" do 8 czerwca, wtedy odbieram miodek :) Mam nadzieję, że matka zacznie czerwienie w środku ula, bo nie chce mi się przekładać tych ciężkich korpusów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.