Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Kukurydza

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

daron6

daron6

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 167 postów
  • Lokalizacjakaszuby
  • Typ ula:Wielkopolskie 12 ramek
Witam!
Mam pytanie odnośnie kukurydzy. Czy jest to pożytek tylko i wyłącznie pyłkodajny, czy niekoniecznie, i na ile jest on pożądany? Jaką rolę odgrywa w pasiece?
Wiele artykułów jest o kukurydzy w Kanadzie i innych tego typu krajach i o GMO. Mnie interesuje normalna nasza polska kukurydza :)

mariopalmeral

mariopalmeral

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 235 postów
  • Imię:Mariusz
  • LokalizacjaGłuchowo
  • Typ ula:Gospodaruję na wielkopolskich po prostu patriotyzm.

Kukurydza to raczej pyłek ,chociaż nie spotkałem na tej roślinie jakiś specjalnych lotów pszczół.A z racji wykonywanego zawodu muszę często "nawiedzać" pola kukurydzy.Więcej pszczół widziałem na pszenicy ale może dla tego że głowa wystaje mi w tym momencie nad kłosy :lol:.

MAZI

MAZI

Guru forumowy

• Redaktorzy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1016 postów
  • LokalizacjaJordanów Śląski
  • Typ ula:wielkopolskie i dadant 1/2 styrodur korpusowe

Widziałem kilka pszczół na kukurydzy, ale to raczej pożytek nieistotny bo w tym samym czasie nieporównanie więcej pszczół było na innych roślinach. W literaturze wskazują kukurydzę wyłącznie jako źródło pyłku.

Robi_Robson

Robi_Robson

Rancho w Kaczej Dolinie

• Pszczelarz Roku 2016
  • 1453 postów
  • Imię:Robert
  • LokalizacjaWarmia - okolice Bisztynka
  • Typ ula:Wielkopolskie

Kukurydza to raczej pyłek ,chociaż nie spotkałem na tej roślinie jakiś specjalnych lotów pszczół.A z racji wykonywanego zawodu muszę często "nawiedzać" pola kukurydzy.Więcej pszczół widziałem na pszenicy ale może dla tego że głowa wystaje mi w tym momencie nad kłosy :lol:.

Pszenica jest czasem masowo opanowywana przez mszyce i normalnie spadziuje .
Stąd zdarzają się masowe loty pszczół na tą uprawę .
Że nie wspomnę niebieskich łanów pszenicy ekologicznej zachwaszczonej chabrem bławatkiem, lub ostrożeniem  (ostem)  .
Kilka lat temu w okolicach Biskupca Reszelskiego miało miejsce masowe wytrucie kilku pasiek na pszenicy .
Firma rolna będąca własnością Duńczyka , ale pod zarządem Polaków robiła opryski pszenicy "na grzyba" .
Chwastów w uprawie nie było , bo leją tyle herbicydów , że być nie mogło .
Ale ... właśnie inwazja mszycy spowodowała spadziowanie i masowe oblatywanie łanów zbóż przez pszczoły .
Została powiadomiona policja i PIORiN .
Skończyło się na ... 500zł. mandacie :( 
Kilku pszczelarzy straciło dorobek życia .

Jeszcze w 2015r. na moje zgłoszenie , że firma będąca własnością tego samego Duńczyka robi opryski w samo południe na pszenicę
pani z PIORiN-u Bartoszyce oświadczyła , że "mają prawo , bo w uprawie nie ma kwitnących chwastów" :( 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ślężańskie Miody | Wolne pszczoły | Twoja reklama w tym miejscu? Skontaktuj się z nami!