Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Kukurydza


daron6

Recommended Posts

Witam!

Mam pytanie odnośnie kukurydzy. Czy jest to pożytek tylko i wyłącznie pyłkodajny, czy niekoniecznie, i na ile jest on pożądany? Jaką rolę odgrywa w pasiece?

Wiele artykułów jest o kukurydzy w Kanadzie i innych tego typu krajach i o GMO. Mnie interesuje normalna nasza polska kukurydza :)

Link to comment
Share on other sites

Kukurydza to raczej pyłek ,chociaż nie spotkałem na tej roślinie jakiś specjalnych lotów pszczół.A z racji wykonywanego zawodu muszę często "nawiedzać" pola kukurydzy.Więcej pszczół widziałem na pszenicy ale może dla tego że głowa wystaje mi w tym momencie nad kłosy :lol:.

Link to comment
Share on other sites

Widziałem kilka pszczół na kukurydzy, ale to raczej pożytek nieistotny bo w tym samym czasie nieporównanie więcej pszczół było na innych roślinach. W literaturze wskazują kukurydzę wyłącznie jako źródło pyłku.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Kukurydza to raczej pyłek ,chociaż nie spotkałem na tej roślinie jakiś specjalnych lotów pszczół.A z racji wykonywanego zawodu muszę często "nawiedzać" pola kukurydzy.Więcej pszczół widziałem na pszenicy ale może dla tego że głowa wystaje mi w tym momencie nad kłosy :lol:.

Pszenica jest czasem masowo opanowywana przez mszyce i normalnie spadziuje .

Stąd zdarzają się masowe loty pszczół na tą uprawę .

Że nie wspomnę niebieskich łanów pszenicy ekologicznej zachwaszczonej chabrem bławatkiem, lub ostrożeniem  (ostem)  .

Kilka lat temu w okolicach Biskupca Reszelskiego miało miejsce masowe wytrucie kilku pasiek na pszenicy .

Firma rolna będąca własnością Duńczyka , ale pod zarządem Polaków robiła opryski pszenicy "na grzyba" .

Chwastów w uprawie nie było , bo leją tyle herbicydów , że być nie mogło .

Ale ... właśnie inwazja mszycy spowodowała spadziowanie i masowe oblatywanie łanów zbóż przez pszczoły .

Została powiadomiona policja i PIORiN .

Skończyło się na ... 500zł. mandacie :( 

Kilku pszczelarzy straciło dorobek życia .

 

Jeszcze w 2015r. na moje zgłoszenie , że firma będąca własnością tego samego Duńczyka robi opryski w samo południe na pszenicę

pani z PIORiN-u Bartoszyce oświadczyła , że "mają prawo , bo w uprawie nie ma kwitnących chwastów" :( 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.