Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Kukurydza


daron6

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam pytanie odnośnie kukurydzy. Czy jest to pożytek tylko i wyłącznie pyłkodajny, czy niekoniecznie, i na ile jest on pożądany? Jaką rolę odgrywa w pasiece?

Wiele artykułów jest o kukurydzy w Kanadzie i innych tego typu krajach i o GMO. Mnie interesuje normalna nasza polska kukurydza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kukurydza to raczej pyłek ,chociaż nie spotkałem na tej roślinie jakiś specjalnych lotów pszczół.A z racji wykonywanego zawodu muszę często "nawiedzać" pola kukurydzy.Więcej pszczół widziałem na pszenicy ale może dla tego że głowa wystaje mi w tym momencie nad kłosy :lol:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem kilka pszczół na kukurydzy, ale to raczej pożytek nieistotny bo w tym samym czasie nieporównanie więcej pszczół było na innych roślinach. W literaturze wskazują kukurydzę wyłącznie jako źródło pyłku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Kukurydza to raczej pyłek ,chociaż nie spotkałem na tej roślinie jakiś specjalnych lotów pszczół.A z racji wykonywanego zawodu muszę często "nawiedzać" pola kukurydzy.Więcej pszczół widziałem na pszenicy ale może dla tego że głowa wystaje mi w tym momencie nad kłosy :lol:.

Pszenica jest czasem masowo opanowywana przez mszyce i normalnie spadziuje .

Stąd zdarzają się masowe loty pszczół na tą uprawę .

Że nie wspomnę niebieskich łanów pszenicy ekologicznej zachwaszczonej chabrem bławatkiem, lub ostrożeniem  (ostem)  .

Kilka lat temu w okolicach Biskupca Reszelskiego miało miejsce masowe wytrucie kilku pasiek na pszenicy .

Firma rolna będąca własnością Duńczyka , ale pod zarządem Polaków robiła opryski pszenicy "na grzyba" .

Chwastów w uprawie nie było , bo leją tyle herbicydów , że być nie mogło .

Ale ... właśnie inwazja mszycy spowodowała spadziowanie i masowe oblatywanie łanów zbóż przez pszczoły .

Została powiadomiona policja i PIORiN .

Skończyło się na ... 500zł. mandacie :( 

Kilku pszczelarzy straciło dorobek życia .

 

Jeszcze w 2015r. na moje zgłoszenie , że firma będąca własnością tego samego Duńczyka robi opryski w samo południe na pszenicę

pani z PIORiN-u Bartoszyce oświadczyła , że "mają prawo , bo w uprawie nie ma kwitnących chwastów" :( 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.