Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Usuwanie czerwiu w walce z warrozą w badaniach naukowych


Recommended Posts

50 minut temu, michal79 napisał:

A tu tak trochę zażenowany jestem.
No nic, nieważne. Daj adres na priva, poślę Ci parę nasion pomidorów odmiany "Ola i Tata".

To nie mój problem . Nie wierzę i co mi Pan zrobisz ?

https://www.youtube.com/watch?v=PeHiBMdgO8g

 

A publikacji na każdy temat i filmików całe kopy. W dowolnym języku. Łowcy  śladów po samolotach czy antyszczepionkowcy też mają różne tytuły. Ja też z psiej doooy nie jestem i swoje tytuły mam :)

Przecież nie pisze ,że nie czytaj , nie pisz. Napisałem ,że to kłamstwa i nie wierzę . Mniej czerwiu to mniej pszczół i mniej miodu  - dla mnie to logiczne bom technokrata nie mitoman.  Chyba mogę wątpić ? Pozwalasz mi tkwić w ciemnocie ? Ja Tobie pozwalam :)

Pomidorów nie chcę bo śmieci nie sieję ( sorry Winnetou) tylko kupione nasiona kwalifikowane . Sorry , ale tu też kieruję się nauką , nie zabobonem bez podstaw . Właśnie czas przygotować skrzynki z ziemią. Kawony już wysiałem.

Poza tym cenię anonimowość , nie jestem ekshibicjonistą forumowym i nie muszę wszystkiego pokazywać żeby się uwiarygodnić. Taką mam ułomność , ale i czasy paskudne na zbytnie ujawnianie się. W internecie jest dosyć takich co to wszystko i każdemu pokazują , ale to nie ja :) 

 

Edited by manio
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

22 minuty temu, Tadek11 napisał:

Panowie a może tak na luźne tematy w Hyde parku sobie porozmawiamy albo na priv. ? Żeby nie zaśmiecać forum ? ?

Przez taką pryncypialność zamordujesz to forum. Dyskusja jak najbardziej w temacie  , pomidory możesz usunąć , ale to też tylko przykład chałupniczej działalności i też pośrednio nawiązuje do meritum. Kto by to pisał w Hyde parku ?

Po prostu skasuj całe posty z OT i zobacz sam co zostanie :)

 

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

Nie o to chodzi , żebym ja usuwał , tylko o zachowanie umiaru w pisaniu o swoich prywatnych odczuciach na tematy osobiste nie związane z tematem o jakichś prywatnych Waszych z Michałem znajomych i ocenianie ich publicznie na forum. Innych czytelników forum może to nie interesować  pisanie o kimś tam i ocenianie kogoś publicznie . Od tego są prywatne wiadomości na forum.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

23 minuty temu, Tadek11 napisał:

o jakichś prywatnych Waszych z Michałem znajomych i ocenianie ich publicznie na forum

nic takiego tu nie widzę ?, żadnych znajomych tu nie ma , nawet Michała nie znam. Ale tnij co Ci nie pasuje śmiało . Ja nie jestem sentymentalny i obrażalski , a i niejedno forum widziałem :)  Najlepiej zostaw tylko pierwszy post Michała i będzie jasne o czym wątek bo  kto by tam chciał kalać szkopskie mądrości , czy się nie zgadzać z nimi .

Teraz to już jest duży OT⚔️

Edited by manio
  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Guest marbert
15 godzin temu, manio napisał:

Nie patrzę na to przez taki pryzmat. To kwestia zasad. Człowiek panem wszelkiego stworzenia , ale nie można zabijać bez powodu , dla zabawy , z lenistwa , z głupoty czy z nudów . Dla mnie " nie zabijaj" to jedna z ważnych zasad. Co nie znaczy ,że nie jem mięska :) bo piźnięty nie jestem.

Lekarz wet, praktyk pszczelarski Wolfgang Ritter swej Książce Zdrowie pszczół na stronie 119 pisze:

"Usunięte plastry z czerwiem mogą posłużyć do odnowienia rodziny albo do wzmocnienia innych rodzin.Leczenie pszczół,które się wygryzły, ma sens jedynie wtedy, gdy czerw nie był zbyt silnie porażony. W praktyce korzystniej jest zniszczyć usunięty czerw."

 

Moja praktyka przy moim napszczeleniu ( ostatnie dane to 8,5 rodzin na km 2), raczej potwierdza w/w cytat. U Ciebie pewnie jest inaczej. Więc,pozostańmy przy swoim zdaniu.;)

Link to comment
Share on other sites

49 minut temu, marbert napisał:

Więc,pozostańmy przy swoim zdaniu.

Przecież nie ma sporu , napisałem dokładnie to co wytłuściłeś , może w nieco innym ujęciu

16 godzin temu, manio napisał:

Nie widzę potrzeby niszczenia czerwiu , skoro można zrobić odkład "szpitalny" i w całości uratować. Chyba , że czerw z rodziny zadręczonej warrozą ( wiadomo kto dręczy) , wtedy faktycznie nie ma czego leczyć bo warrozy więcej jak pszczół.

 

Tyle ,że ja nie mam nigdy takiego porażenia żeby uzasadniało to mordowanie go razem z dręczem. Po prostu hoduję mniej warrozy :)

Nie jestem przeciwko niszczeniu czerwiu z pozycji oszołoma, dopuszczam to i akceptuję , a nawet zalecam w uzasadnionych postępem choroby przypadkach , a nie jako zasadę .

Robię tak np. jeśli coś mi się nie podoba z czerwiem,  wolę wtedy zniszczyć czerw niż leczyć np. rapicidem jak by to zalecił Sabard.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.