Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Krainka linia Bielka


Krzychu1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Właśnie się dowiedziałem jakie pszczoły mam.
Macie jakieś doświadczenia z nimi.
Ja po sezonie mogę powiedzieć ze są bardzo spokojne, póki co, no i dobrze trzymają się plastrów. Czerwi na całej ramce nie zostawiając miejsca na zapasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztofie doświadczenia z tymi pszczołami nie mam, ale może zainteresuje Cię opis i z czego się wywodzi twoja linia:

 

Rasa KRAIŃSKA linia „BIELKA”
Linia powstała ze skrzyżowania car. Nieski, car. Alpejki, car. Kortówki i car. GR-1 przy utrzymaniu wysokich cech produkcyjnych linii wyjściowych, takich jak: dobra zimotrwałość, tworzenie rodzin silnych na okres kwitnienia sadów, wysoka miodność z pożytków kwiatowych, bardzo mała skłonność do rójki – dopuszczalna znikoma rojliwość w okresach bezpożytkowych i dłuższej niepogody, Duża łagodność – możliwość prowadzenia większości prac przy pszczołach bez użycia dymu.

 

Rasa KRAIŃSKA linia „BIELKA 1”
Pszczoły tej linii dobrze zimują, mają dobry rozwój wiosenny w sprzyjających wiosennych warunkach pogodowych tworzą rodziny silne na okres kwitnienia jabłoni. Są miodne, wykorzystują wszystkie pożytki kwiatowe, nawet ubogie, w warunkach dużego napszczelenia. Linia nie ma tendencji rojowych. W nielicznych przypadkach podczas okresu bez pożytkowego i dłuższej niepogody pszczoły zakładają mateczniki – proste zabiegi pszczelarza, takie jak poszerzenie gniazda, dodanie węzy rozładowują ten nastrój. Pszczoły są bardzo łagodne, podczas dni pogodnych przy większości prac pasiecznych możliwa jest praca bez dymu. W czasie przeglądu zachowują się spokojnie, są mało ruchliwe, co ułatwia ich obsługę. Linia przydatna do produkcji pszczelarskiej w pasiekach zarówno towarowych jak i amatorskich. Linia została wyprowadzona z linii krzyżówkowej Bielka.

 

Z tego co ustaliłem to hodowcą tej linii jest Pan Leszek BIELICKI Adres: Wygoda 34, 26-720 Policzna
Na stronie ze spisem hodowców, którą niżej podałem znajdziesz także kontakt telefoniczny.

http://rzpwloclawek.pl/wykaz-linii-hodowlanych-pszczol/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie pszczoły to miłe oderwanie od codzienności- przyjemność, tym bardziej takie spokojne ( jako amator , pracowałem przy nich  bez bluzy i kapelusza) . A to ze bęzie troche miodu  to tylko plus. 

 

Dzięki za opis. Choć już go czytałem i  jest dokładnie tak jak piszą.

 

Zapomniałem dodać że , w ogóle się nie roiły, ale fakt faktem nie miałem nic suszu, więc dokładałem węze, musiały odbudować 14 ramek, oraz 10 nadstawkowych.  Było kilka zaczątków mateczników jak włożyłem kratę , ale potem był spokój. 

Na początku sezonu zanim  była krata, mateczka zaczerwiła mi 14 ramek. A potem podczas zbioru lipy, zrobiła mnie w konia i jakimś cudem znalazła sie za kratą  czerwiac 6 ramek :D

 

Poprzedniej jesieni były dos późno, zakarmione, prawie przed końcem września, ale przezimowały dobrze , cały osyp po zimie  to było poł szklanki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się wydaje ,że opisywane charakterystyki poszczególnych linii pszczół są baaaaardzo zbliżone. Powiedziałbym nawet, że to zahacza o ściemę.

Wszystkie z nich są łagodne, mało rojliwe, miodne i większość charakteryzuje się szybkim rozwojem wiosennym. Czyli takie jakie większość pszczelarzy chce. Hodowcy matek nie napiszą nic innego bo nikt by im tych matek nie kupił. Jak to jest w praktyce sami wiecie. Możecie mieć matki od tej samej reproduktorki i jedne będą "super" a drugie do "bani". Przecież tylko 50% genów pszczoły - robotnice dostaną od matki , drugą połowę od trutni. Także te drobne różnice w poszczególnych liniach pszczół są skutecznie wyrównywane własnie przez trutnie.   

 

Waldek   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie to taki JOKE więcej luzu :]

Nie wiem co rozumiesz pod słowem luz. Ale jak ktoś nie stawia na pierwszym planie miodności tylko czy ładnie czerwią na ramce i są spokojne to chyba jest to oznaka luzu w hodowli. Co zresztą mnie nie przeszkadza i szanuję taki wybór. Każdy ma prawo robić jak chce , aby tylko nie robić krzywdy innym.

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.