Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Zimowanie 2 odkładów w 1 ulu leżaku


Recommended Posts

Zastanawiam się nad możliwością zazimowania 2 odkładów w 1 ulu leżku. Mam leżaki 17 ramkowe. Oddzieliłbym je przegrodą. 2 oddzielne wloty.

Plusy

ułożenie gniazd koło siebie do wewnątrz ula graniczyłyby przegrodą styropianową. Ogrzewałby się nawzajem

słabszy odkład z młodą matką unasienioną byłby zapasem dla wiosennej rodziny, która straciłaby matkę lub matka byłaby do wymiany. Nowe matki dostępny są dopiero po rzepaku .

 

Są jakieś minusy? Wiem, że pszczelarze i w sezonie trzymają duże rodziny w 1 podwójnym ulu ze wspólną miodnią. Widziałem taki u Robiego.

Link to comment
Share on other sites

Zastanawiam się nad możliwością zazimowania 2 odkładów w 1 ulu leżku. Mam leżaki 17 ramkowe. Oddzieliłbym je przegrodą. 2 oddzielne wloty.

Plusy

ułożenie gniazd koło siebie do wewnątrz ula graniczyłyby przegrodą styropianową. Ogrzewałby się nawzajem

słabszy odkład z młodą matką unasienioną byłby zapasem dla wiosennej rodziny, która straciłaby matkę lub matka byłaby do wymiany. Nowe matki dostępny są dopiero po rzepaku .

 

Są jakieś minusy? Wiem, że pszczelarze i w sezonie trzymają duże rodziny w 1 podwójnym ulu ze wspólną miodnią. Widziałem taki u Robiego.

W zasadzie sam sobie odpowiedziałeś .

Praktycznie same plusy .

Minus , to to , że przy ewentualnych przeglądach pszczoły się rozchodzą , a po przeglądzie trzeba szczelnie wszystko pozamykać .

Znaczy się na tyle szczelnie  , żeby matki nie miały możliwości spotkać się .

Zatwór pomiędzy rodzinami nie styropianowy , tylko z cienkiej sklejki/pilśni .

Lub jeszcze lepiej z listewek kilka mm. (dokładnie dopasowanych) i obitych dwustronnie drobną siatką .

Pszczoły będą się wzajemnie ogrzewały , nabiorą wspólnego zapachu , ale nie będą mogły się wzajemnie kontaktować , karmić itp.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ja tak nie gospodaruję ! 
Ale ! Na mój rozum , to w sezonie mogą mieć wspólną miodnię - a nawet część wspólną pomiędzy dwiema rodniami .
Ale zimą kiedy kłąb będzie w zasadzie jeden podzielony , to lepiej żeby nie miały bezpośredniego kontaktu ,
żeby się wzajemnie nie karmiły , nie przekazywały substancji matecznej .
Bo mogłyby wówczas usunąć jedną z matek a wiosną pozostanie jedynie połączenie , bo matek będzie jak na lekarstwo .

Link to comment
Share on other sites

Nie ma z tym większego problemu, pszczoły mają jeden zapach i potrafią tolerować obie matki,nawet w przypadku zachodzenia . Miałam kiedyś taki ul , 16 ramek na dole i wspólne pólnadstawki, tylko 8 ramek na czerwienie w sezonie to trochę mało a do takich dużych nadstawek trzeba mieć trochę siły

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.