Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Za duzo cukru


Recommended Posts

Witam

Za karmiłem rodziny , ze ramki są prawie całe poszyte , ale usłyszałem od pewnego pszczelarza , ze rodzina przy duzej ilości miodu (cukru) nie będzie wstanie uwiązać kłębu ( 10cm od dolnej belki musi być puste czy to jest prawda?   

Link to comment
Share on other sites

Czy wszystkie ramki w ulu są całe zawalone pokarmem?,miej również na uwadze że do zimy jest troszkę czasu.Jeśli jest miejsce za zatworem to daj tam pustą ramkę pszczoły nie głupie zrobią miejsce dla kłębu wyniosą trochę papu.Pozdrawiam Piotr.

Hm, ciekawe. Właśnie tak zrobiłem tzn. dałem po ramce za zatwór bo zaczęły coś nosić. W jednym z uli była wystawiona ramka za zatwór aby oczyściły, a okazało się, że doniosły, ciekawe z czego?

Link to comment
Share on other sites

Oj to że czegoś nie widzisz  to nie znaczy że tego nima. U pszczół nazywa się to - ciche rabunki . Niby wszystko o.k. zakarmiasz równo a u jednych więcej u drugich mniej .U mnie cały czas ramki za zatworem do pierwszych silnych chłodów. Nie muszę motylicy ganiać same pilnują.

Link to comment
Share on other sites

Witam.  Pszczoły zakarmione, więc chciałem się podzielić moimi spostrzeżeniami odnośnie cukru. Na temat zawartości np. imidaklopridu nie będę się wypowiadał ze względów wiadomych. Karmiłem zwykle cukrem lub inwertem. Od zeszłego sezonu przeszedłem na cukier (cena).  Zauważyłem, że cukier różnych producentów ma różne cechy organoleptyczne, mimo że był rozpuszczany w tej samej ilości wody o temp. 75-80°C. w stosunku 2:3. 

Cukier rozpuszczam w starej pralce- Frania -polecam.Można ją zaprogramować na cykle wirowania do 15 minut.

W tym roku kupowałem cukier w Tesco, Auchman, Biedronka. W cenie od 1,54 do 2,19 zł. Był to cukier:

Sweet Family- Crystal su gar (1,99zł.) – ciemno niebieska torebka, która brudzi ręce.  Sam cukier rozpuszczany w wodzie w stosunku 2:3 w temp. Początkowej 75-80°C żeby się rozpuścił potrzebował 5 cykli mieszania. Zatykał rurę spustową. Syrop po rozlaniu do słoików był mniej  klarowny niż pozostałe a kolor lekko żółtawy. Po przyjęciu przez pszczoły, na denkach od słoików sam ulegał krystalizacji- nie polecam.

Cukier biały z Torunia (1,54zł.) – jasno niebiesko- biała torebka, do rozpuszczenia potrzebował 3 cykle wirowania, przeźroczysty ale na dnie pralki na drugi dzień stwierdzałem miękkie grudki.

Cukier biały Królewski-(2,29zł.) czerwona torebka do rozpuszczenia potrzebował 3 cykle wirowania. W trakcie wirowania wytwarzał dużo piany (czym niższa temp. Tym więcej piany). Po wylaniu  w pralce pozostała mało słodka piana) Rozlany syrop klarowny bezbarwny.

Słodka Łyżeczka (1,99zł.) - różowa torebka do rozpuszczenia potrzebował 1 cykl ! wirowania. Brak piany i grudek. Po rozlaniu do słoików syrop nie tak klarowny jak królewski i biały, barwy lekko żółtawej.

Są różne opinie na temat przeżywalności pszczół w zależności od zastosowania cukru, ja tego nie zauważyłem. Chętnie poczytam. Pozdrawiam.

.............................................................................................................

 Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.