Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

VII Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Maz


Recommended Posts

Cegłów to bardzo ciekawe miejsce.  Polecam zwiedzić kościół w stylu gotyku mazowieckiego. W kościele jest ołtarz dłuta Lazarusa, który to był uczniem mistrza Wita Stwosza.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, mirek. napisał:

NA JAKIEJ ULICY W MIŃSKU SIĘ ODBĘDZIE?

 

Mirek na stronie Stowarzyszenia są informacje żródłowe  , trzeba do dzisiaj wysłać zgłoszenie uczestnictwa , a zapłata jutro. ? Przyjedż to porozmawiamy w kuluarach na spokojnie  , tym bardziej że spotkanie będzie w Cegłowie , więc bisko od Adama z Mrozów więc pewnie też będzie ? 

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, gajowy napisał:

Cegłów to bardzo ciekawe miejsce.  Polecam zwiedzić kościół w stylu gotyku mazowieckiego. W kościele jest ołtarz dłuta Lazarusa, który to był uczniem mistrza Wita Stwosza.

Zapraszam , warto zobaaczyć , jeden z najstarszych kościołów w tej części Mazowsza , to zabytek dużej klasy z epoki  średniowiecza ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

No i jestem aktualnie po VII Konferencji Pszczelarskiej i pierwsze wrażenie , świetny wykład  Prof. Anety Stracheckiej   kierownika   Katedr Ekofizjologii Bezkręgowców i Biologii Eksperymentalnej Wydziału Biologii Środowiskowej z Lublina.  Jeżeli ktoś będzie miał możliwość wysłuchania jej wykladów gdzieś to polecam , naprawdę watro  😊 Więcej napiszę coś później.

https://photos.app.goo.gl/qUh1Bp3aoU5HEYgn8

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Odnosnie Konferencji Pani prof. Aneta Strachecka  miala bardzo ważny wykład dla pszczelarzy chcących więcej zrozumieć , na czym polegją współczesne zagrożania dla chodowli pszczół. Wykład pod względem ważności porownal bym do wykładów Prof. Lipińskiego , Paleologa ten sam ciężar gatunkowy  , chociaz troche inne zagadnienia były tematami.

Ciało tłuszczowe u pszczoły okazuje się , że to nie to samo po nawie sądząc  co ciało tłuszczowe  u kręgowców czy człowieka  , to nie tyko magazyn energii w postaci tluszczu , ale też cialo tłuszczowe u pszczoły pelni rolę wątroby , śledziony i trzustki u kręgowców i wytwarza wiele bialek , hormonów i enzymow do ochrony immunologicznej pszczoły przed patogenami i chemią używną przez człowieka i następnie rozprowadzanych po organizmie pszczoły przez hemolimfę. 

Warroza która wysysa z pszczoły właśnie  cialo tłuszczowe , wysysa też hormon konieczny do rozmnażania się warrozy , a którego to cialo warrozy nie produkuje na wlasny użytek i właśnie na tej podstawie trwają prace naukowców jak wykorzystać to do walczania warrozy. Poza tym ciało tłuszczowe pełni bardzo ważną funkcję w narządach gardzielowych przy przy wytwarzaniu przez pszczołę mleczka pszczelego do karmienia larw. Nie sposob nawet opisać wszystkich funkcji ciała tłuszczowego , prof. Stracheckiej zajęło to prawie dwie godziny , i naprawdę starala sie toprzekazać w sposob zrozumialy dla pszczelarzy i opinie po wykładzie wszyskich były pozytywne. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.