Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Agresywne pszczoły


Recommended Posts

Od jakiegoś czasu moje pszczoły są bardzo agresywne , miałem je na działce ale w ostatnią sobotę przewiozłem je bardzo wcześnie rano na wieś do kolegi ponieważ bałem się żeby kogoś nie pożądliły . Po południu zrobiłem przegląd czy wszystko jest w porządku po transporcie uli pszczoły były niesamowicie agresywne ,jaka jest tego przyczyna? czy jest jakiś sposób na tą agresywność? zaglądałem wcześniej  do moich uli i tego nie było. Pozdrawiam i proszę o odpowiedz.

Link to comment
Share on other sites

Guest PawelKS3

Może być kilka przyczn - mogły wymienić matkę i po niej są już bardziej agresywne pokolenia. O tej porze roku agresja to raczej wyjątek - powinny nosić nektar i pyłek a nie myśleć o żądleniu. Wymień matke i powinno wszystko wrócic do normy.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Potwierdzam,

jak nie zajrzysz do ula przez 2 tygodnie pszczoły się uspokoją. Dopóki stare, wkurzone pszczoły będą żyły nic nie zrobisz. Takie moje zeszłoroczne doświadczenie.

 

Pozdrawiam

Waldek 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Miałem tak samo w pierwszym sezonie ale grzebałem w ulu co trzy dni :D, przynajmniej człowiek sie obył trochę i nauczył pracy jako tako przy tych dwóch pierwszych ulach ;). Daj im węzy do gniazda lub pólnadstawkę węzy pod krate, żeby się nie wyroiły i daj im dwa tygodnie lub więcej spokoju, jak chłopaki ci radzą i będzie oki :D

Link to comment
Share on other sites

W tym roku , w każdym razie na moim terenie pszczoły wyjątkowo złośliwe, ale przyczyn dopatruję się tylko i wyłącznie w kiepskich warunkach pogodowych i małym pożytku. Jak nie wieje to leje, a na dodatek cały czas zimno. Ostatnie 2 dni trochę ciepła, ale już po mniszku i mimo intensywnych lotów poidło oblegane :( . Do tego stopnia bronią tego co mają , że i pies i kury sąsiada dowiedziały się, kto tu rządzi

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Zgadza się ! Obecna wiosna jest trudna w niektórych rejonach i ma to wpływ na zachowanie rodzin . Nic tak nie uspakaja rodziny pszczelej jak dobry porzytek i ....święty spokój .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.