Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Trzymanie matki w klateczce


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Chciałbym się poradzić jak długo, mogę trzymać nową matkę w klateczce. Moje pytanie związane jest z faktem, iż w środę będę miał matki a na sobotę zaplanowane jest miodobranie i jak wiadomo jest to czas na wymianę matki nieszczególny - ale nie mam wpływu na to.

Moja wątpliwość to: czy zacząć wymianę w czwartek i w międzyczasie zrobić miodobranie czy  2,3 dni po miodobraniu. Mateczki musiałby tydzień posiedzieć w domu. Dodam, że korzystam z izolatorów jedno-ramkowych i po 9 dniach wypuszczam matki.

 

z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrob tak jak piszesz , wymniana we czwartek i miedzyyczasie miodobranie. Przetrzymywanie matek w klatkach jest raczej zlem koniecznym i nikt ci nie odpowie jak dlugo mozesz przetrzywywac, kazdy raczej napisze jak najkrocej i jak najszybciej do ula, dla zdrowia matek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trzymałem 3 jednodniowki w klateczkach z kilkoma pszczołami  włożone do miodni bezmatecznej rodziny przez 5 dni (przyszły we wtorek a podałem w sobotę)  - dopiero potem podałem do rodzin właściwych. Dłużej bym nie ryzykował. Wszystkie trzy przeżyły i zostały przyjęte..

 

Pozdrawiam   

Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce zakladać nowego tematu wiec zapytam może tutaj- podałem ok. 2 tygodznie temu matkę jednodniówkę do wyrojonej rodziny. 2 dni później sprawdziłem matka biegała po ramkach - przyjęta. Wczoraj zagladam - jajek jeszcze nie ma, matka jest ale ma pozgryzane albo jakoś poszarpane skrzydełka - także nici z lotu godowego. Matka do wymiany.

Co waszym zdaniem spowodowało że tak ją potraktowały inne pszczoły? Nie jestem na 100% pewny czy w takim stanie już do mnie nie doszła. ( kupiłem 5 matek i nie sprawdzałem każdej jak wyglądają - po prostu z klateczką do ula, ale zakładam, że raczej przyszła ok.

 

Pozdrawiam

 

Waldek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się im nie zgadza rasa  to tak traktują ,u mnie w tamtym roku podobnie  było .Matka już  czerwiła ale tak ją szczypały i tak była poszarpana że litość brała .

Acha i chciały zakładać non stop mateczniki .W końcu rozgoniłem towarzystwo a matka w innym odkładzie czerwiła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.