Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Topiarka do wosku firmy Rummel


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Powiedzie co sądzicie o tej metodzie topienia wosku. Całość wychodzi około 350 zł i zastanawiam się czy jest to inwestycja warta rozważenia.

Do takiego topienia najlepsze pewnie ule jednościenne, lub ocieplane watą.

 

Co o tym sądzicie?

 

 

Pozdrawiam,
Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już prezentowaliśmy ten film na naszym forum. Jest to taka okryj bida jak mówią , ja nie mam takiego leja z blachy ani parownicy elektrycznej , chociaż to nisko budżetowa sprawa , bo dotychczas wystarczała mi topiarka słoneczna taka na 4 ramki jednorazowy załadunek . I polecam słoneczną ekologiczną ponoć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Topiarka słoneczna namber łan- łatwo wykonać samemu. Używanie pary w korpusach drewnianych ryzykowne- mogą się wypaczać a wszystkie płyty drewnopochodne  puchną. Ja w chłodne dni do wytapiania stosuje bęben z pralki automatycznej i wytwornice pary. Działa super,jedyny minus,że trzeba woszczynę wycinać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w chłodne dni do wytapiania stosuje bęben z pralki automatycznej i wytwornice pary. Działa super,jedyny minus,że trzeba woszczynę wycinać.

Możesz Jacku zdradzić szczegóły ?

Ja wytapiałem wosk przez 2-3 sezony w starych drewnianych korpusach (pojedyncza ścianka ok 4-4,5cm.) podobnie jak na filmiku Rummla .

Ale w chłodne dni straty ciepła były tak duże , że zamiast 10-15minut parownica chodziła godzinę (2000W) a efekt był mizerny .

Po awarii parownicy kończyłem starym sokownikiem na kuchence gazowej , ale też nie jestem zadowolony z wydajności i skuteczności .

Ten bęben od pralki jak opakowałeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bęben jest w oryginalnej plastikowej obudowie z pralki tylko usunąłem gumy.Stawiam całość na korpusie  apikoza w którym jest wiadro na wosk ,zatykam otwór do ładowania (dekiel od wiadra pasuje) .Wosk wypływa tak jak woda po praniu  :) . Można nawet pokręcić bębnem i jeszcze coś wyleci. Koszt topiarki zakup wytwornicy pary -50 zł bo pralkę miałem własną. Można by całość ocieplić wełną, ale przy temperaturach jesienno -wiosennych nie widzę potrzeby. ps. Super sprawa przy ramkach z pokarmem.

 

post-10-0-62707300-1484219504_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bęben jest w oryginalnej plastikowej obudowie z pralki tylko usunąłem gumy.Stawiam całość na korpusie  apikoza w którym jest wiadro na wosk ,zatykam otwór do ładowania (dekiel od wiadra pasuje) .Wosk wypływa tak jak woda po praniu  :) . Można nawet pokręcić bębnem i jeszcze coś wyleci. Koszt topiarki zakup wytwornicy pary -50 zł bo pralkę miałem własną. Można by całość ocieplić wełną, ale przy temperaturach jesienno -wiosennych nie widzę potrzeby. ps. Super sprawa przy ramkach z pokarmem.

Chyba muszę swoją pralkę rozebrać .  :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.