Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Linia/rasa na wczesny pożytek


Xpand

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam pszczoły na wczesny pożytek, a konkretniej mniszek. Pszczoła musi dobrze zimować w górach i nie mieć dużych skłonności do nastroju rojowego. Powinna dobrze reagować na zabiegi przeciwdziałające wchodzeniu w nastrój rojowy i ewentualnie szybko z niego wychodzić. Linie Alsin mam i pociągnąłem po najlepszym ulu mateczki, w planach mam zakup NU Sklenar H47 i tutaj mam prośbę o polecenie dobrego hodowcy tej linii.

 

Co jeszcze możecie mi polecić na tego typu pożytek? Może są jakieś linie Buckfasta, które się w tej materii dobrze sprawdzają? Coś od S.Lewkowicza może?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wczesne pożytki tylko krainki , ja polecam Primy od Pani Gebalowej , ale pewnie dobrze dadzą sobie radę i Kortówki i Alpejki a z backfastem nie mam tak dobrych doświadczeń pod tym względem i one dochodzą do porównywalnej siły co krainki o jakieś tydzień - dwa  później i są lepsze w drugiej połowie sezonu , ale zaznaczam , że takie są moje doświadczenia i ktoś inny może mieć inne wyniki. Ale cały problem z wczesnym pożytkami polega na dobrym przygotowaniu rodzin latem poprzedniego roku , i po lipie w przypadku braku  pożytków trzeba już pszczoły pobudzać do czerwienia małymi dawkami syropu , zadbać o zdrowie rodziny wcześnie stosując zabiegi przeciw warozie , ważne żeby do zimy poszły silne i zdrowe rodziny , mające dużo karmicielek. Dużą rolę odgrywa tez selekcja rodzin do zimowania , i nie zimować rodzin o rozwoju latem poniżej przeciętnej , obowiązkowa wymiana matek latem ! nawet kosztem liczebności pasieki łączyć słabsze rodziny do silniejszych i nie obawiać się tego ,  że jeżeli  będziemy mieli mniej rodzin w pasiece to będziemy mieli słabsze zbiory w następnym roku ! to jest nieprawda !  jedna silna rodzina wiosną da więcej miodu niż dwie słabe przezimowane na następny rok a stan liczebny pasieki sobie na rzepaku poprawimy i tak robiąc odkłady które już na lipę będą silne i z odkladami tymi będziemy mogli ewentualnie pokusić na nawłoć ??

Pozdrawiam

Tadek

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Primy, Sklenar H47, Sklenar A1.  Miałem Ca, Cr.

 

Z w/w najlepszy start wiosną miały Primy i Ca.

 

  • Ca składały nakrop najpierw w gnieździe a dopiero później w nadstawce wiec je odpuściłem bo mi ograniczały czerwienie i robił się syf. Na pewno poleciłbym tą pszczołę do leżaków. Bardzo ładnie nosiły pyłek. Ciężko było mi je rozrajać.
  • Primy w tym roku jeżeli chodzi o miód to pobiły chyba wszelkie rekordy. Silne rodziny po 3 dniach zalewały korpus wielkopolski rzepakiem. Pszczoły bardzo czyste i spokojne. Wiosną gdy Sklenary siedziały jeszcze w ulach, Primy już latały - u mnie wystartowały 5-7 dni przed Sklenarami i nosiły i sady i mniszek. Co do pyłku to wypadają słabo.
  • Sklenar A1 - bardzo łatwe do rozrojenia (wystarczyło gniazdo poszatkować węzą), jednak bardzo kitują gniazdo. Powiedziałbym brudasy. Wszystko, w każdej przestrzeni uwalone propolisem. Jak już tu gdzieś na forum pisałem propolis niestety mało atrakcyjny - brzydkiego koloru i gumiasty. Nosiły bardzo dużo pyłku. Powiedziałbym, ze nawet więcej niż Ca. Jeśli chodzi o miód to umiejscowiłbym je pomiędzy Primą a Sklenar H47.
  • Sklenar H47. Kupowałem od Szeligi w 2015. W żadnym roku nie dały tyle miodu co Sklenar A1 lub Prima. Ilości pyłku przeciętne.
  • Co do łagodności to ciężko się wypowiadać bo zawsze kupowałem nieunasiennione i się kundliły - widać różnicę  pomiędzy poszczególnymi rodzinami tej samej linni. Ale jeżeli miałbym polecić na ten moment to Primę! Co do hodowcy to się nie wypowiem. Primy brałem od Strzyża -  Są różne opinie o nim. Ja brałem bo było najtaniej na rynku i obsługa mi odowiadałą - b.dobry kontakt.
  • Teraz będę testował Erikę o Avico.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  •  
  • Teraz będę testował Erikę z Avico

 

Też obsadziłem w tym roku Erikę i Tirol z Avico dla porównania - przyjęły się dobrze w odkładach. Matka linii Tirol jakby okazalsza , większa w porównaniu do Eriki . Zobaczymy ??

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.