Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Przerwa w czerwieniu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dziś zaglądałem do swoich uli i w jednej rodzinie zauważyłem praktycznie brak jajeczek i larw(czyli matka nie czerwiła co najmniej tydzień) jedynie na ostatniej ramce około 10x10cm świeżych jajeczek. Myślałem że matkę wymieniły bądź uszkodziłem ale była na ostatniej ramce stara znakowana. Czym może być spowodowana taka przerwa w czerwieniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio pogoda nie rozpieszczała więc pszczoły nie wylatywały za dużo z ula, może ograniczyły matkę w czerwieniu, masz jakiś pożytek w okolicy? bo jak nie to bedzie trzeba zacząc delikatnie podkarmiac... ale niech sie fachowcy wypowiedzą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak bardzo dobry kolega to pozdrawiamy! :D

Wyhamować czerwienie matek w lipcu mogą;dłuższa niepogoda-zimno,deszcz,brak miejsca do czerwienia,brak pokarmu w tym pyłku.

Ewentualnie może to być kończące się nasienie lub inny defekt matki.Pozdrawiam Piotr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też właśnie myślałem o tym koledze :).... żeby był faktycznie taki dobry jak mówisz... bo wydaje mi się ze na opalitki tegoroczne powinno być go stać... no ale faktycznie to może byc kilka innych powodów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest ul z nadstawką to zawsze możesz przenieść wygryzający się czerw do nadstawki a do gniazda włożyć ze 2 puste ramka. dasz jej wtedy miejsce do czerwienia. jak tego nie zaczerwi to defekt matki. Inne ule pracują normalnie jak piszesz więc pyłek i pożytek mają powinna czerwić na całego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Wymien 2 czy 3 ramki zalane miodem na poste i niech matka czerwi 

Tak to jest sensowne rozwiązanie ale znalazłem się w nieciekawej sytuacji. Nie dysponuje pustymi ramkami gniazdowymi,jedynie nadstawki ( pszczoły trzymam na 1 korpus + nadstawki). Mogę jedynie puste nadstawki przełożyć pod korpus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daro ale ta sytuacja dotyczy tylko jednej rodziny,w pozostałych wszystko wygląda jak w książce - na ramkach gniazdowych czerw a w nadstawkach był miód(już wywirowany).

W tej jednej rodzinę nadstawki puste,gniazda pozalewane miodem -na chwile obecną nie nadaje do odwirowania,bo większość nie zasklepiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wez dwie lub trzy ramki gniazdowe , odslep, wloz do nadstawki na plasko, lub pochylone, otworz pajaczki , po jednym, dwu dniach masz pieknie wyczyszczone ramki i dajesz je do tej rodziny gdzie chcesz zeby matka czerwila. Ja tak robilem wlasnie teraz bo jedna matka sie wstrzymala z czerwieniem, a nie mielem pustych i przeczerwionych ramek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.