Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Młode matki nie czerwią


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

W 4 rodzinach młode matki nie podjęły czerwienia przez około 3 tygodni od poddania. Dwie matki Carnica z mojej hodowli oraz dwie Buckfast ML. Czy można dopatrywać się braku czerwienia matek tym, że rodziny były osierocone 5-6 tygodni przed poddaniem matek i spadła produkcja mleczka? Czy może tym,że słabo lub w ogóle nie unasienniły się? Jutro mija 7 dzień jak do każdej z rodzin dałem ramkę z młodymi larwami/ jajkami i obsiadającymi je pszczołami, sprawdzę czy matki podjęły czerwienie czy może są mateczniki. Trutówek w rodzinach nie było, pogoda w czasie unasienniania się matek była dobra.

 

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że sprawdzałeś i matki na pewno chodzą po plastrach ??? :D Niektóre matki poddane jako nieunasiennione  podejmują czerwienie i do 3 -4 tygodni po poddaniu .  I teraz pytanie czy podkarmiałeś te rodziny stymulacyjne ??? To ma znaczenie  żeby pobudzić matki do czerwienie , jeżeli wszystko z zapłodnieniem przebiegło pomyślnie. Oczywiście poddanie ramki z jajeczkami wyjaśni Ci sprawę czy matka jest w porządku i pszczoły ją zaakceptowały , bo jeżeli nie to założą mateczniki . 

I teraz coś na przyszłość :)  jak już zabierasz się za zakup i wymianę matek nieunasiennionych , to staraj się to robić w drugiej połowie maja i w czerwcu :D  Poddawanie matek w sierpniu jest już obarczone większym ryzykiem i trudniej to zrobić i wtedy trzeba mieć więcej doświadczenia żeby takie wymiany przebiegały pomyślnie :D 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynym efektem podkarmiania stymulacyjnego jest palenie gardzieli nielicznych jeszcze karmicielek w odkładzie a w rodzinie fałszowanie mniej lub bardziej ale jeśli w sezonie to miodu. Jedna ramka z 2kg nieodsklepianego! jedzenia (wlkp) do odkładu załatwia temat skutecznie. Patrz moje filmy na yt o odkładach. W rodzinach jest więcej zapasów to już całkiem nie ma tematu. Ale mit słoika z dziurkami jest dogmatem nie do przetłumaczenia. Szczęścia przy tysiącach uli rozumując tymi kategoriami.

 

Aby matka czerwiła nie może mieć defektu sama z siebie plus lotna pogoda no i wrócić do swego ula. 3 tygodnie najwyższy czas aby czerwić a i na truta względnie trutówki się uaktywniły. Ramka czerwiu otwartego powina odpowiedzieć co się dzieje.

 

Wg mnie w tych 4 przypadkach szanse zmalały do zera.

Edytowane przez tikcop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiąc odkład z jednej ramki czerwiu krytego oczywiście w końcu eldorado dla pszczół trzeba przerwać i tak koło 6 tygodnia (akurat wygryzło się dużo pszczół z pierwszego pokolenia) dać syropu ale na zasadzie uzupełnienia jedzenia. Najlepiej aby pszczoły brały syrop z poziomu gniazda. Ależ oczywiście można tworzyć silniejsze odkłady, zasilać je czerwiem z innych. Ale raz ryzyko rozwlekania chorób dwa osłabianie macierzystych rodzin. Ja mam bardzo trudny teren. U mnie miód niestety sam nie wchodzi do ula. Brak wielkohektarowych plantacji a pszczół nie mam ochoty wozić. Nie mogę sobie pozwolić na czary mary pt. ogranicz natkę na dwa tygodnie a potem niewiadomo skąd w ulu więcej pszczół i miodu oby bez wspomagaczy też. Magik nie pokaże przecież zasilania, zsypywania i składania z wielu rodzin jednej silnej tuż przed pewnym pożytkiem. Ale ogół łyka jak pelikany "metody". U mnie widocznym jest tylko pierwszy pożytek tj rzepak. Wszystko po jest tak nieprzewidywalne łącznie z pogodą i rozproszone w czasie, że wszelkie manipulacje z rodzinami mogą się skończyć wypszczeleniem bądź wyrojeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

W dwóch rodzinach matki podjęły czerwienie, była to krainka i bf w trzeciej rodzinie krainka zaczerwiła 50-70 komórek i stoi, czwarta bf w ogóle nie podjęła czerwienia po 4 tygodniach. Nigdy jeszcze nie miałem takiego przypadku, że matki tak długo podejmowały czerwienie, zazwyczaj do 14 dni już był jaja a nawet larwy. Trzecia i 4- ta rodzina zostaną połączone i będę musiał zorganizować im mamuśkę :)

 

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.