Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

"Miód obłędu".


Rekomendowane odpowiedzi

Przyznam się, że to nowa dla mnie informacja. Tym bardziej interesująca, że azalie czy różaneczniki (Rhododendron) są dość popularne w ogrodach czy parkach.

Więcej w tym miejscu - https://www.akademiadietetyki.pl/dietetyka/miod-obledu-trujaca-slodkosc/ oraz w tym - https://rebelianci.org/488649 .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gatunków różanecznika i azalii jest całe mnóstwo. Wiele z nich wytwarza kwiaty o krótkim kielichu, więc przypuszczam, że np. pszczoła kaukaska (Apis mellifera caucasica ) może sobie z tym problemem poradzić (długość języczka 7,4 mm).

Poza tym grajanotoksyna występuje również w pyłku (wg zacytowanej publikacji), a w tym przypadku i normalna pszczoła nie będzie miała problemu z jego pozyskaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Quidam napisał:

Gatunków różanecznika i azalii jest całe mnóstwo. Wiele z nich wytwarza kwiaty o krótkim kielichu, więc przypuszczam, że np. pszczoła kaukaska (Apis mellifera caucasica ) może sobie z tym problemem poradzić (długość języczka 7,4 mm).

Poza tym grajanotoksyna występuje również w pyłku (wg zacytowanej publikacji), a w tym przypadku i normalna pszczoła nie będzie miała problemu z jego pozyskaniem.

Azalia pontyjska jedynie, stwarza takie zagrożenie. Ale to margines marginesuw. Takie warunki w naszym kraju nie występują. Nawet w okolicach Leżajska gdzie owa naturalnie występuje.  Więc może Kolega spać spokojnie, a ciekawostki traktować jak ciekawostki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę Cię zapewnić, że spać będę spokojnie.

Mam dość dużą kolekcję różaneczników i azalii, jeśli uda mi się odebrać miód w przyszłym sezonie, to o wrażeniach smakowych postaram się napisać – z naciskiem na słowo postaram się...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bielunia i  tytoń pewnie też masz ?
Na ich temat też od czasu do czasu pojawiają się spekulacje o trujących właściwości miodu .
Na szczęście bielunie u nas występują sporadycznie  (sezonowo w doniczkach ) , więc nie stwarzają absolutnie żadnego zagrożenia .
Tytoniu też ze świeczką szukać . Chociaż w niektórych rejonach (np Kaszuby , Lubelszczyzna) pewnie jest inaczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bielunia i tytoniu nie posiadam w kolekcji (nie wszystko można mieć).

Zresztą, cały ten temat traktuje wyłącznie w kategorii ciekawostki i nie mam grama niepokoju.

Rosną natomiast u mnie bagno grenlandzkie i zwyczajne. Te gatunki zaliczane są również do roślin produkujących trujący pyłek i nektar.

O konopiach nie piszę - bo to roślina zakazana...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Quidam napisał:

Mogę Cię zapewnić, że spać będę spokojnie.

Mam dość dużą kolekcję różaneczników i azalii, jeśli uda mi się odebrać miód w przyszłym sezonie, to o wrażeniach smakowych postaram się napisać – z naciskiem na słowo postaram się...

Jeśli twa kolekcja azali, różaneczników jest w kilku hektarach to może , stanowi problem. Kilkunastu arowa, to dla 4 uli już tylko marny dodatek. 40 rodzin pszczelich potrzebuję 5 ton nektaru. I 1.5 tony pyłku. Wbij to sobie do głowy. Nawet 300 szt azali czy innych to Pruszcz. Kumasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytasz wyrywkowo ten temat - napisałem post wyżej...

22 godziny temu, Quidam napisał:

Zresztą, cały ten temat traktuje wyłącznie w kategorii ciekawostki i nie mam grama niepokoju.

Gdybyś był bardziej skrupulatny w swoich osądach, to powinieneś zerknąć do mojej prezentacji w temacie "Przedstaw się", a tam masz jak byk napisane, że jestem w posiadaniu 5 sztuk uli.

Poza tym daruj sobie kolego Marbet te mentorsko-belferskie uwagi typu :

18 minut temu, marbert napisał:

Wbij to sobie do głowy

czy

 

18 minut temu, marbert napisał:

Kumasz?

bo za stary jestem na takie hasła.

Kumasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Quidam napisał:

Czytasz wyrywkowo ten temat - napisałem post wyżej...

Gdybyś był bardziej skrupulatny w swoich osądach, to powinieneś zerknąć do mojej prezentacji w temacie "Przedstaw się", a tam masz jak byk napisane, że jestem w posiadaniu 5 sztuk uli.

Poza tym daruj sobie kolego Marbet te mentorsko-belferskie uwagi typu :

czy

 

bo za stary jestem na takie hasła.

Kumasz?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, kolega opisuje rośliny dla pszczelarzy na tym forum. Szacun za tą wiedzę. Szacun za chęć publikowana . Jako stary zgred jak co nabazgrze niemiłego niech Kolega na miły Bóg nie bierze tego tak indywidualnie do siebie. W swych wtretach tylko i jedynie miałem zamiar wskazać naszą małość do Matki Natury. I czasem błędnego określania, pożytku pszczelego. Z wyrazami głębokiego Szacunku dla Kolegi . Jeśli Kolega odebrał to inaczej to Kolegę serdecznie przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za Twoje słowa - chapeau bas.

chapeau bas.png

Widzisz należę do osób, którym wpojono zasadę, że należy traktować rozmówcę w taki sposób, w jaki sam chciałbym być traktowany. Stąd też, staram się poważnie traktować każde wypowiedzi na tym forum, a że traktuję je czasami zbyt dosłownie – cóż taki mam feler...

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.