Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Borówka amerykańska- warto postawić tam ul?


gajowy

Recommended Posts

Witam, zauważyłem niedaleko mojej pasieki plantację borówki amerykańskiej. Musiała powstać mniej więcej dwa lata temu, wygląda na prowadzoną z głową, ogrodzona, oświetlona, podlewanie, barak socjalny, krzewy ściółkowane  itp. Ponieważ jest ponad dwa kilometry od moich uli, pomyślałem by zaproponować właścicielowi , że postawię tam ul w czasie kwitnienia. Myślicie, że warto? Powierzchnie szacuje na niecały hektar.
Pozdrawiam

Marcin

Link to comment
Share on other sites

Ja mam w ogródku sporo starych krzewów borówki amerykańskiej, aktualnie na agrotkaninie. Mają też koło 20-30 lat, ale nigdy ich nie pryskałem (może się na coś pryska, nie wiem). Jedyne co robiłem, to wycinałem stare pędy. Jak kwitną to jest na nich sporo pszczół, a potem sporo owoców na drzemy, do mrożenia i jedzenia świeżych :) Pierogi z taką borówką też są spoko.

 

Trzeba patrzeć realnie, w Polsce nie ma kultury płacenia za zapylanie, bo jest przepszczelenie i często brak świadomości u rolników z zysku. Jeżeli chce Ci się jeździć do jednego ula, to postaw. Jak nie borówkę, to może coś innego naniosą np. lipy więcej. Czasami 2km może coś zmienić, szczególnie jak nie ma innych pasiek blisko. Może się okazać, że będziesz miał kolejną dobrą miejscówkę na kilka uli, a nie jeden. Tylko zapytaj o opryski.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.