Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

ocena rodzinki...


Recommended Posts

Witam, jedna rodzinka ma na ten moment czerw tylko na 5 ramkach. Ramki u gory poszyte pokarmem a reszta to czerw, z każdej strony tak samo. Na 6 ramce jest trochę nakropu ale czerwiu brak. Jest to rojka z końca czerwca...jak ją oceniacie?

Link to comment
Share on other sites

Ja rójkę z lipca wzmacniałem 2 ramkami czerwiu /Dadant/ Napisz ile ramek na czarno obsiadają pszczoły. U mnie matki ładnie czerwiły do tej pory, ale ostatnio wyhamowały jeszcze przed zimowym karmieniem. Zauważyłem, że u mocniejszych rodzin matki słabiej czerwią, u słabszych matki jeszcze po staremu nadrabiają ilością. Natura wie sama najlepiej :)

Link to comment
Share on other sites

Pszczoły obsiadają na czarno te 5 ramek z czerwiem i jedna stronę szóstej ramki prawie w całości oraz z drugiej strony w ok połowie. Na siódmej ramce tez jest ich troche z jednej strony tak 1/3 ramki. Potem dalem zatwor i za zatworem tez jest dość sporo pszczół. Dosc duza ilość pszczół jest bezpośrednio pod powalka. Na tej szóstej ramce przybywa nakropu.

Link to comment
Share on other sites

Pszczoły obsiadają na czarno te 5 ramek z czerwiem i jedna stronę szóstej ramki prawie w całości oraz z drugiej strony w ok połowie. Na siódmej ramce tez jest ich trochę z jednej strony tak 1/3 ramki. Potem dałem zatwór i za zatworem tez jest dość sporo pszczół. Dość duża ilość pszczół jest bezpośrednio pod powałką. Na tej szóstej ramce przybywa nakropu.

No cóż na ocenę rodzinki przyjdzie pora wiosną i jak na 10 maja będzie miała dwa pełne kurpusy pszczół i nadstawkę to będzie  dobra , a teraz karm ją , walcz z warozą i zapewnij jej spokój w okresie zimowym.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Witam, jedna rodzinka ma na ten moment czerw tylko na 5 ramkach. Ramki u gory poszyte pokarmem a reszta to czerw, z każdej strony tak samo. Na 6 ramce jest trochę nakropu ale czerwiu brak. Jest to rojka z końca czerwca...jak ją oceniacie?

Jeśli na 5 ramkach jest czerw , to po jego wygryzieniu będzie korpus pszczoły zimującej . (Stare pszczoły wymrą przed zimą)

Biorąc poprawkę , że czerw nie zajmuje 100% ramek , tylko mniej , to sądzę , że na czarno obsiądą około  7 ramek

Jest to siła gwarantująca dobrą zimowlę .

Pod warunkiem , że nie były wysysane przez warrozę , która dodatkowo aplikowała im rozmaite wirusy

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.