Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

ocena rodzinki...


kaka91

Rekomendowane odpowiedzi

Ja rójkę z lipca wzmacniałem 2 ramkami czerwiu /Dadant/ Napisz ile ramek na czarno obsiadają pszczoły. U mnie matki ładnie czerwiły do tej pory, ale ostatnio wyhamowały jeszcze przed zimowym karmieniem. Zauważyłem, że u mocniejszych rodzin matki słabiej czerwią, u słabszych matki jeszcze po staremu nadrabiają ilością. Natura wie sama najlepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pszczoły obsiadają na czarno te 5 ramek z czerwiem i jedna stronę szóstej ramki prawie w całości oraz z drugiej strony w ok połowie. Na siódmej ramce tez jest ich troche z jednej strony tak 1/3 ramki. Potem dalem zatwor i za zatworem tez jest dość sporo pszczół. Dosc duza ilość pszczół jest bezpośrednio pod powalka. Na tej szóstej ramce przybywa nakropu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pszczoły obsiadają na czarno te 5 ramek z czerwiem i jedna stronę szóstej ramki prawie w całości oraz z drugiej strony w ok połowie. Na siódmej ramce tez jest ich trochę z jednej strony tak 1/3 ramki. Potem dałem zatwór i za zatworem tez jest dość sporo pszczół. Dość duża ilość pszczół jest bezpośrednio pod powałką. Na tej szóstej ramce przybywa nakropu.

No cóż na ocenę rodzinki przyjdzie pora wiosną i jak na 10 maja będzie miała dwa pełne kurpusy pszczół i nadstawkę to będzie  dobra , a teraz karm ją , walcz z warozą i zapewnij jej spokój w okresie zimowym.

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jedna rodzinka ma na ten moment czerw tylko na 5 ramkach. Ramki u gory poszyte pokarmem a reszta to czerw, z każdej strony tak samo. Na 6 ramce jest trochę nakropu ale czerwiu brak. Jest to rojka z końca czerwca...jak ją oceniacie?

Jeśli na 5 ramkach jest czerw , to po jego wygryzieniu będzie korpus pszczoły zimującej . (Stare pszczoły wymrą przed zimą)

Biorąc poprawkę , że czerw nie zajmuje 100% ramek , tylko mniej , to sądzę , że na czarno obsiądą około  7 ramek

Jest to siła gwarantująca dobrą zimowlę .

Pod warunkiem , że nie były wysysane przez warrozę , która dodatkowo aplikowała im rozmaite wirusy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.