Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Problem czerw


ArCzi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W jednym ulu przy przeglądzie okazało się że mam ramkę czerwiu , a nad tym czerwiem około 5 cm miodu Ramka WZ. Moje pytania

Czy jeśli rodzina uwiąże się na tej ramce to osypie się z głodu? 

Czy mogę te ramke przenieść na skraj ?

Obecnie wsadziłem ramkę z przerobionym cukrem  za zatwor , moze po przenoszą sobie gdzie im brakuje, tej rodzinie dałem ok 15 kg cukru 3:2 obok tej ramki z czerwiem  są ramki z miodem .

Proszę o pomoc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niema powodu do obaw przemieszczający się w górę  kłąb ma w zasięgu kilka ramek z których będzie brał pokarm.

Jeśli więc w ramkach obok czerwiu masz odpowiednią ilość zapasu to możesz spać spokojnie. B)

Zdrowy kłąb pszczeli może mieć około 20 cm to sobie policz z ilu ramek będzie pobierał zapasy w czasie zimy.Hej!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W jednym ulu przy przeglądzie okazało się że mam ramkę czerwiu , a nad tym czerwiem około 5 cm miodu Ramka WZ. Moje pytania

Czy jeśli rodzina uwiąże się na tej ramce to osypie się z głodu? 

Czy mogę te ramke przenieść na skraj ?

Obecnie wsadziłem ramkę z przerobionym cukrem  za zatwor , moze po przenoszą sobie gdzie im brakuje, tej rodzinie dałem ok 15 kg cukru 3:2 obok tej ramki z czerwiem  są ramki z miodem .

Proszę o pomoc 

.

 

Ta rodzina nie potrzebuje pomocy ze względu na czerw. Nie ma potrzeby przenoszenia tej ramki jeśli masz powałki.  Jak beleczki to przejrzeć. Kłąb będzie przesuwał się w zależności od ułożenia ramek (zimna, ciepła). Ja zwykle oznaczam taką ramkę i  sprawdzam  po 2-3 tygodniach i jeśli potrzeba to usuwam  i dokładam inną- ogrzaną. Warunek, musi być słoneczny cichy dzień, 18, 20 stopni ciepła. Ale, często już daję pszczołom spokój. Z tym,  że mam pojęcie co w każdej rodzinie się dzieje. To wszystko + to co powyżej.

..........................................................................................................

 Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze podchodzę do tego tak. Jeśli rodzina ma czas na spokojne układanie pokarmu w ulu to doskonale wie jak to zrobić , nawet kiedy ma czerw. Ingerowanie w tym czasie w układ ramek w ulu (zwłaszcza środkowych ) to nie jest dobry pomysł. Co innego ujmowanie ramek od końca  przy zbyt słabej rodzinie. Zostawały mi nie raz na wpół puste ramki po czerwiu i nawet nie próbowałam im tego przemieniać i nie zauważyłam jakichkolwiek problemów w związku z taką sytuacją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.