Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ogłoszenia sprzedaży części lub całej pasieki


Turqs

Rekomendowane odpowiedzi

W ostatnim czasie można w sieci zaobserwować sporo ogłoszeń o sprzedaży części pasieki lub całości. Ew powody są jasne i nie ma sensu sie nad tym rozwodzić. 
Zastanawia mnie czy sama ilość osób chcących sprzedać jest teraz większa czy moze łatwość ogłoszenia tego w sieci przejęła większość rynku ogłoszeń handlowych w pszczelarstwie.  
Czy w swoim otoczeniu obserwujecie zjawisko likwidacji pasiek czy sprzedaży? Chodzi mi o wasze fizyczne otoczenie pszczelarzy nie informacje z sieci. Ja osobiście w mojej okolicy tego nie zauważam jest wręcz przeciwnie, dostrzegam coraz więcej małych przydomowych pasiek a nie zauważam znikających.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż wydaje się że to normalna sprawa. Pszczelarstwo stało się bardzo modne, a pszczoły to jednak obowiązek a nie same przyjemności.  Więc część z tych osób która się "przypaliła" na mode wycofuje się po paru latach. I stąd większa ilość ogłoszeń według mnie. 

U mnie zniknął pszczelarz który łącznie w dwóch miejscówkach miał około 60 pni - osoba z 5 czy 6 letnim doświadczeniem. Drugi z dwoma lub czterema ulami odpadł po 3 latach - a raczej pszczoły spadły. I odpadł też 3 pszczelarz który miał +50 może +60  lat pszczoły, ale jego już pewna sytuacja i wiek zmusił do rezygnacji.  I to wszystko w promieniu 1km. Dalej nie wiem bo nie znam.

Edytowane przez hurriway
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, hurriway napisał(a):

Cóż wydaje się że to normalna sprawa. Pszczelarstwo stało się bardzo modne, a pszczoły to jednak obowiązek a nie same przyjemności.  Więc część z tych osób która się "przypaliła" na mode wycofuje się po paru latach. I stąd większa ilość ogłoszeń według mnie. 

U mnie zniknął pszczelarz który łącznie w dwóch miejscówkach miał około 60 pni - osoba z 5 czy 6 letnim doświadczeniem. Drugi z dwoma lub czterema ulami odpadł po 3 latach - a raczej pszczoły spadły. I odpadł też 3 pszczelarz który miał +50 może +60  lat pszczoły, ale jego już pewna sytuacja i wiek zmusił do rezygnacji.  I to wszystko w promieniu 1km. Dalej nie wiem bo nie znam.

Wszystko pewnie mocno zależne od regionu. Tak jak piszesz moda na pszczoły i przez to wieksza rotacja. Sporo zaczyna ale i tez kończy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.08.2023 o 11:49, Turqs napisał(a):

Czy w swoim otoczeniu obserwujecie zjawisko likwidacji pasiek czy sprzedaży? Chodzi mi o wasze fizyczne otoczenie pszczelarzy nie informacje z sieci.

Jeszcze za krótka sekwencja czasowa żeby to ocenić , pewnie w liczbach w statystykach , to się okaże w przyszłym roku  , a także dowiemy się o tym na zebraniach pszczelarskich zimą w rozmowach koleżeńskich , czy zgłoszeniach ilości zazimowanych pni. 

Może jakieś trendy w tą czy druga stronę się już pojawiają . Ogłoszenia o sprzedaży pasiek  pojawiające się gdzieś ? Nie wiem nie obserwuje tego jeszcze ,  brak czasu na śledzenie sieci , albo mieszkam w takim regionie pod Warszawskim gdzie dużo jest hobbystów 5 ulowych . 

Ale trendy wynikają po prostu z praw rynkowych i o tym piszemy na naszym forum bez przerwy , I wszyscy chyba tego doświadczamy w jakiejś skali , jak ktoś ma z takich średnich pszczelarzy tonę miodu i nie może go sprzedać bo rynek jest zawalony miodami niewiadomego pochodzenia ,  no to co ma robić ? Sam tony miodu nie zje . 

Pierwsza reakcja w takiej sytuacji , to zmniejszam pasiekę , a jak zmniejszam to może sprzedaż 🙂

Moda na pszczelarstwo wynikała z tego ze pszczelarstwo się zwracało częściowo w kosztach , bo zawsze te parę słoików można było sprzedać z pasieki 5 ulowej. 

I pewnie pszczelarstwo takie będzie dalej w naszej rzeczywistości. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Tadek11 napisał(a):

Jeszcze za krótka sekwencja czasowa żeby to ocenić , pewnie w liczbach w statystykach , to się okaże w przyszłym roku  , a także dowiemy się o tym na zebraniach pszczelarskich zimą w rozmowach koleżeńskich , czy zgłoszeniach ilości zazimowanych pni. 

DPRAWDY

ludzie mają to gdzieś kupują i trzymają nie zgłaszają

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, mirek. napisał(a):

DPRAWDY

ludzie mają to gdzieś kupują i trzymają nie zgłaszają

 

Uderz w stół nożyce się odzywają 😃 Nie o to chodziło Mirek ?

Chodziło czy  obserwujesz wzmożoną podaż sprzedaży pszczół na rynku czy w mediach elektronicznych ,  a nie czy trzymają pszczoły  i nie zgłaszają do PLW. 😁 Bo do Skarbowego to zdaje się powyżej 80 pni na razie . Nie mam nic przeciwko hobbystom , pewnie niedługo i ja się nim stanę ,  jak  łaskawcy zaczną się opiekować pszczelarstwem i rolnikami , to Wszyscy pójdziemy z torbami i będziemy na garnuszku Państwa i na zapomogach  , ładnie nazywanych wsparciem dla pszczelarzy czy rolników ,  dla niepoznaki i dla zamydlenia oczu. 🤔

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.