Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ogłoszenia sprzedaży części lub całej pasieki


Turqs

Recommended Posts

W ostatnim czasie można w sieci zaobserwować sporo ogłoszeń o sprzedaży części pasieki lub całości. Ew powody są jasne i nie ma sensu sie nad tym rozwodzić. 
Zastanawia mnie czy sama ilość osób chcących sprzedać jest teraz większa czy moze łatwość ogłoszenia tego w sieci przejęła większość rynku ogłoszeń handlowych w pszczelarstwie.  
Czy w swoim otoczeniu obserwujecie zjawisko likwidacji pasiek czy sprzedaży? Chodzi mi o wasze fizyczne otoczenie pszczelarzy nie informacje z sieci. Ja osobiście w mojej okolicy tego nie zauważam jest wręcz przeciwnie, dostrzegam coraz więcej małych przydomowych pasiek a nie zauważam znikających.   

Link to comment
Share on other sites

Cóż wydaje się że to normalna sprawa. Pszczelarstwo stało się bardzo modne, a pszczoły to jednak obowiązek a nie same przyjemności.  Więc część z tych osób która się "przypaliła" na mode wycofuje się po paru latach. I stąd większa ilość ogłoszeń według mnie. 

U mnie zniknął pszczelarz który łącznie w dwóch miejscówkach miał około 60 pni - osoba z 5 czy 6 letnim doświadczeniem. Drugi z dwoma lub czterema ulami odpadł po 3 latach - a raczej pszczoły spadły. I odpadł też 3 pszczelarz który miał +50 może +60  lat pszczoły, ale jego już pewna sytuacja i wiek zmusił do rezygnacji.  I to wszystko w promieniu 1km. Dalej nie wiem bo nie znam.

Edited by hurriway
Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, hurriway napisał(a):

Cóż wydaje się że to normalna sprawa. Pszczelarstwo stało się bardzo modne, a pszczoły to jednak obowiązek a nie same przyjemności.  Więc część z tych osób która się "przypaliła" na mode wycofuje się po paru latach. I stąd większa ilość ogłoszeń według mnie. 

U mnie zniknął pszczelarz który łącznie w dwóch miejscówkach miał około 60 pni - osoba z 5 czy 6 letnim doświadczeniem. Drugi z dwoma lub czterema ulami odpadł po 3 latach - a raczej pszczoły spadły. I odpadł też 3 pszczelarz który miał +50 może +60  lat pszczoły, ale jego już pewna sytuacja i wiek zmusił do rezygnacji.  I to wszystko w promieniu 1km. Dalej nie wiem bo nie znam.

Wszystko pewnie mocno zależne od regionu. Tak jak piszesz moda na pszczoły i przez to wieksza rotacja. Sporo zaczyna ale i tez kończy 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 28.08.2023 o 11:49, Turqs napisał(a):

Czy w swoim otoczeniu obserwujecie zjawisko likwidacji pasiek czy sprzedaży? Chodzi mi o wasze fizyczne otoczenie pszczelarzy nie informacje z sieci.

Jeszcze za krótka sekwencja czasowa żeby to ocenić , pewnie w liczbach w statystykach , to się okaże w przyszłym roku  , a także dowiemy się o tym na zebraniach pszczelarskich zimą w rozmowach koleżeńskich , czy zgłoszeniach ilości zazimowanych pni. 

Może jakieś trendy w tą czy druga stronę się już pojawiają . Ogłoszenia o sprzedaży pasiek  pojawiające się gdzieś ? Nie wiem nie obserwuje tego jeszcze ,  brak czasu na śledzenie sieci , albo mieszkam w takim regionie pod Warszawskim gdzie dużo jest hobbystów 5 ulowych . 

Ale trendy wynikają po prostu z praw rynkowych i o tym piszemy na naszym forum bez przerwy , I wszyscy chyba tego doświadczamy w jakiejś skali , jak ktoś ma z takich średnich pszczelarzy tonę miodu i nie może go sprzedać bo rynek jest zawalony miodami niewiadomego pochodzenia ,  no to co ma robić ? Sam tony miodu nie zje . 

Pierwsza reakcja w takiej sytuacji , to zmniejszam pasiekę , a jak zmniejszam to może sprzedaż 🙂

Moda na pszczelarstwo wynikała z tego ze pszczelarstwo się zwracało częściowo w kosztach , bo zawsze te parę słoików można było sprzedać z pasieki 5 ulowej. 

I pewnie pszczelarstwo takie będzie dalej w naszej rzeczywistości. 

 

Link to comment
Share on other sites

23 minuty temu, Tadek11 napisał(a):

Jeszcze za krótka sekwencja czasowa żeby to ocenić , pewnie w liczbach w statystykach , to się okaże w przyszłym roku  , a także dowiemy się o tym na zebraniach pszczelarskich zimą w rozmowach koleżeńskich , czy zgłoszeniach ilości zazimowanych pni. 

DPRAWDY

ludzie mają to gdzieś kupują i trzymają nie zgłaszają

 

Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, mirek. napisał(a):

DPRAWDY

ludzie mają to gdzieś kupują i trzymają nie zgłaszają

 

Uderz w stół nożyce się odzywają 😃 Nie o to chodziło Mirek ?

Chodziło czy  obserwujesz wzmożoną podaż sprzedaży pszczół na rynku czy w mediach elektronicznych ,  a nie czy trzymają pszczoły  i nie zgłaszają do PLW. 😁 Bo do Skarbowego to zdaje się powyżej 80 pni na razie . Nie mam nic przeciwko hobbystom , pewnie niedługo i ja się nim stanę ,  jak  łaskawcy zaczną się opiekować pszczelarstwem i rolnikami , to Wszyscy pójdziemy z torbami i będziemy na garnuszku Państwa i na zapomogach  , ładnie nazywanych wsparciem dla pszczelarzy czy rolników ,  dla niepoznaki i dla zamydlenia oczu. 🤔

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, Tadek11 napisał(a):

Chodziło czy  obserwujesz wzmożoną podaż sprzedaży pszczół na rynku czy w mediach elektronicznych ,

nie bo po prostu mnie to nie interesuje  ani nie chcę kupić ani sprzedać 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.