Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Słaba rodzina, jak uratować na wiosnę?


Recommended Posts

W dniu 11.04.2024 o 17:42, michal79 napisał(a):

Miałem dzisiaj podobny scenariusz. 

W jednej rodzinie pół uliczki pszczół, matka, pół dłoni czerwiu, już zasklepianego. 

Z różnych względów podjąłem decyzję o ratowaniu. 

 

Zrobiłem to tak:
1. Z rodziny ratowanej wyjąłem skrajną (pustą) ramkę i przesuwając inne ramki zrobiłem miejsce obok tej, na której był czerw i resztka rodziny. 

2. Tę ramkę i uliczkę, na której były pszczoły, zasłoniłem częściowo gazetą.

3. Z rodziny ratującej wyjąłem ramkę z czerwiem na wygryzieniu i pszczołą obsiadającą, upewniając się, że nie zabieram matki.

4. Ramka "ratująca" dostała parę dymków z podkurzacza, po czym została odstawiona na kilka minut na ziemię, oparta o drzewo.

5. W tym czasie resztka rodziny ratowanej również dostała dymu do zajmowanego korpusu.

6. Dla pewności ramka "ratująca" dostała jeszcze trochę dymu z podkurzacza i zostały wstawione do ula tak, aby częściowo odzielała je gazeta (aby była w uliczce, między plastrem "ratującym" a "zajmowanym" przez ratowaną rodzinę.

7. Ul został zamknięty, a wylotek zatkany trawą. Trawa zostanie wyjęta wieczorem...

 

Rezultaty za ok. 10 dni.

A po co te gazety i jakieś odczekanie ? Ja gazety dawałam jak łączyłam całe rodziny . Teraz po

prostu dymie rodzine , wybieram ramkę sprawdzam czy nie ma matki przenoszę do drugiego ula przed włożeniem odymiam te co maja ja dostać i koniec . Ten biedny jest zwężony zeby było cieplej wiec tylko odsuwam ramkę z pokarmem i wsadzam ramkę od innej rodziny a obok zaraz jest czerw złożony już przez ta rodzine słaba . Nie zatykam nic nie kombinuje ;) . Daj znać co tam z tego wyjdzie . 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, Madzin napisał(a):

A po co te gazety i jakieś odczekanie ?

😁

Trzeba jeszcze wybrać odpowiednią prasę  🙂 Nie każda prasa spełni swoje zadanie  edukacyjne . 😃

Poza tym na Północy Polski  a na Południu to są inne strefy klimatyczne. Często Południowcy pszczelarze nie rozumieją tych z Północy , gdzie klimat i silne zimne wiatry od morza sprawiają że trzeba uwzględniać tą specyfikę . Silny  zimny wiatr potrafi mocniej wychłodzić rodzinkę nawet przez  wylotek w ulu  jak pajączki są na górze otwarte . 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, Tadek11 napisał(a):

Silny  zimny wiatr potrafi mocniej wychłodzić rodzinkę nawet przez  wylotek w ulu  jak pajączki są na górze otwarte

Prawda. I taki przykład mam u siebie w pasiece, gdzie zmuszony byłem zimować bez powałki, a nawet żadnej folii nie miałem pod ręką. Daszek ze styroduru lecz wentylowany. Mimo to rodzinka słabą wyszła z zimowli. Obecnie opatulona dochodzi do siebie. Może zdąży na koniec rzepaku:) 

Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, Tadek11 napisał(a):

😁

Trzeba jeszcze wybrać odpowiednią prasę  🙂 Nie każda prasa spełni swoje zadanie  edukacyjne . 😃

Poza tym na Północy Polski  a na Południu to są inne strefy klimatyczne. Często Południowcy pszczelarze nie rozumieją tych z Północy , gdzie klimat i silne zimne wiatry od morza sprawiają że trzeba uwzględniać tą specyfikę . Silny  zimny wiatr potrafi mocniej wychłodzić rodzinkę nawet przez  wylotek w ulu  jak pajączki są na górze otwarte . 

Nie zaprzeczam bo u mnie już puste miseczki budują nie tylko na wezie a także z boków ramek, masa grubych trutni panoszy się po ulach . Wszystkie rzepaki żółte , gruszki już skończyły kwitnienie , za kilka dni opadną resztki płatków jabłoni. Na kasztanie już kilka otwartych kwiatów , lipa ma już pąki kwiatowe ….. o akacji nie wspominam. W jedna noc ma być przymrozek w przyszłym tygodniu … Kwitnie czeremcha. Przy okazji miodobrania (jeśli będzie co ) będę sprawdzać jak będą się łączyć pszczoły miodniowe ze słaba rodzina (bez gazety) 😅 . W zeszłym roku zrobiłam nalot na inna rodzine (pakiet zrobiony w czerwcu , ale coś sknociłam i no trochę słaba mi ta rodzinka pakietowa wyszła) zamieniłam je miejscami . Wszystko poszło zgodnie z planem . Słaby się wzmocnił i ruszył z kopyta a tamten osłabił i przestał mieć chęci do ucieczki ;) . Góra ma folie jest zamknięte na głucho plus ocieplenie, dol narazie zamknięty do czasu aż te chłody przejdą . 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.