Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Jak długo rabowany odkład może być zamknięty w ulu?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

w związku z rabunkiem odkładu ze starą matką, który został utworzony z powodu próby wyrojenia się macierzaka - zamknąłem go zasiatkowaną zasuwką, wentylacja jest. Podałem słoiczek syropu 1:1, wody w puste komórki, mają pierzgę, są jajeczka i jest czerw kryty (w sumie 3 ramki). (Jest też i matecznik cichej wymiany z jajeczkiem;-)) Pszczoły mają wszystko, co niezbędne do życia poza chwilowo ograniczoną dla ich dobra wolnością. Pytanie jak długo mogą tak funkcjonować? Nie mam możliwości wywiezienia ula na inne miejsce. Wszelkie próby otwarcia wylotka na jedną pszczołę kończą się tak samo.

 

Odkładu tego nie mam zamiaru zimować - zasilę nim inne rodziny, a matkę trzymam awaryjnie, jakby wymiana w którymś ulu nie poszła pszczołom po myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błażej przestaw odklad w inne miejsce. Problem ze w odkladzie moga byc zamkniete rabusie i w ten sposób zlokalizują go z powrotem. Wentylacja i woda sa chyba najwazniejsze. Po przestawieniu odkladu przykryj go gałęziami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa -trzy dni nie powinno stanowi problemu o ile mają co jeść, pić, nie stoją na słońcu.   Ważna wentylacja. Problemem może być to , że będą się pchały do zamkniętego wylotka i jedne będą gniotły drugie.  Ale w słabym odkładzie problem ten jest mniejszy niż w silnej rodzinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już nie bawię się w takie późne odklady bez wywożenia nie ma to sensu i właśnie robią się rabunki , 2 lata z rzędu walczyłam właśnie w okolicy lipca , sierpnia rabowaniem takich małych rodzinek. Jeśli jest cichej wymiany to po co to dzieliłeś ? . Narobiłeś sobie kłopotów. Moim zdaniem to te pszczoły nie chciały się wyroic tylko wymienić sobie matkę. Ja takie rabujące wyczailam na mąkę posypując pszczoły okazało się ze to sąsiadki obok. Wieczorem zamieniłam je miejscami i podkarmilam syropem wszystkie rodziny na pasiece . Gorzej jak to jakieś od sąsiada czy coś . U mnie ramki pracy juz omijane. Trutnie won . Leczę i podkarmiam . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 dni zamknięcia to jest u mnie standard jeżeli robię pakiet/odkład na tej samej pasiece. Jedna uwaga, najlepiej taki ul rabowany zamykać po oblocie w nocy, aby rabusi nie zostawić w ulu. U siebie mam dennice osiatkowane, co bardzo ułatwia takie operacje, bo zamknięte pszczoły mają zawsze dojście do powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.07.2024 o 16:03, Madzin napisał(a):

Ja już nie bawię się w takie późne odklady bez wywożenia nie ma to sensu i właśnie robią się rabunki , 2 lata z rzędu walczyłam właśnie w okolicy lipca , sierpnia rabowaniem takich małych rodzinek. Jeśli jest cichej wymiany to po co to dzieliłeś ? . Narobiłeś sobie kłopotów. Moim zdaniem to te pszczoły nie chciały się wyroic tylko wymienić sobie matkę. Ja takie rabujące wyczailam na mąkę posypując pszczoły okazało się ze to sąsiadki obok. Wieczorem zamieniłam je miejscami i podkarmilam syropem wszystkie rodziny na pasiece . Gorzej jak to jakieś od sąsiada czy coś . U mnie ramki pracy juz omijane. Trutnie won . Leczę i podkarmiam . 

Było z 5-6 mateczników - po ilości widać, że chyba jednak rójka... dopiero w odkładzie zauważyłem matecznik ratunkowy. Tyle, że po tygodniu zajrzałem i znów jest jedynie jajko w miseczce;-)

 

Odkład muszę przetrzymać jeszcze kilka dni zamknięty, aż będę pewien, że matka w macierzaku czerwi. Dostają pokarm i wodę. Każde uchylenie wlotka kończy się tak samo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.