Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Warroza- odymianie na wiosne


Recommended Posts

Są zwolennicy oddymiania ale jeśli nie masz czerwiu krytego raczej bym zastosował mniej inwazyjne środki typu Bee Hive Clean lub kwas szczawiowy w innej miksturze . Ale do tego musi być sprzyjąjąca pogoda i spore doświadczenie .. Amitraza to nie cukierki tylko lekarstwo. Jednak z drugiej strony oddymienie bez czerwiu daje najlepszy efekt .. Dodatkowo Bee Hive zwiększa dość mocno ruch w ulu angażując pszczoły do większego sprzątania co prowadzi do zwiększenia zużycia pokarmu i zwiększenia zapracowania przez pszczoł które jeszcze przed śmiercią muszą wychować zmiane wiosenna ..

Jak już bym się zdecydował na takie oddymianie ( nie biorę mniszka) to testowałbym to na jednej rodzinie i sprawdził stan osypu i ewentualnie zastanowił się nad dymieniem w innych rodzinach ..

Dodatkowym argumentem przemawiającym za dymieniem na wiosne są coraz większe problemy z leczeniem rodzin na jesień z powodu przeciągającego się okresu lotu pszczuł i dłuższego czasu czerwienia matek.

Pamiętajmy jednak, że czeste oddymianie może prowadzić do strutowienia matek ( nie wiem czy jest to udowodnione ale chodzą takie słuchy)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.