Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Plastikowe zakrętki do słoików do podkarmiania


Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

Na łikend chciałem wypróbować plastikowe zakrętki do słoików celem podania wody. Zakrętki sześcioaczepowe i też takie słoiki ale nakręcić zakrętki nie mogłem. Czy ktoś z Was stosuje takie zakrętki i czy lekko się u was nakręcają?

 

Karol

Link to comment
Share on other sites

morzedzungli, tak się zdarza, ale to zależy, którego producenta nakrętki kupujesz?

Stwierdziłem, że nakrętki w kolorze ciemnozielonym są do bani pod tym względem, natomiast pozostałe, a w szczególności białe, dużo lepsze i z nimi nie ma już takiego problemu. Kupuję więc tylko w kolorze białym.

Ale faktycznie, jakie by nie były, to trzeba najpierw trochę pokombinować, żeby poprawnie wcisnąć, a następnie dobrze i starannie dokręcić, aby nie było jakiejś niespodzianki, zwłaszcza gdy jest tam syrop, bo woda wyschnie.

 

W dawnych, prehistorycznych czasach nie było ani takich 'zakręcanych' słoików, ani takich zakrętek, ale i Was jeszcze nie było na świecie, bom stary dziadek i rasowy trzymacz pszczół za stodołą w pokrzywach.

Były natomiast tzw. 1-litrowe słoje Wecka. Pszczelarze radzili sobie w ten sposób, że nalewali do nich wodę, przykrywali otwór gęstym lnianym płótnem - takim sćierkowym - na to talerzyk, a następnie błyskawicznie odwracali do góry dnem. Najpierw trochę ściekło na talerzyk, a potem już było tak, jak trzeba. Stawiało się taki wynalazek na ramki z podłożonymi beleczkami i pszczoły mogły sobie 'używać' do woli.

To były super czasy, ale to se ne wrati, panie Hawranek!

Dzisiaj pszczelarze mają wszystko w zasięgu ręki, a chcą tak robić, żeby nic nie robić - tak se ne da panie Kowalski!!!

No bo jak tu nie używać takich fajnych maszyn i rozmaitych wymyślnych narzędzi, których pełno nie tylko w sklepach, ale także w przypasiecznych warsztatach często lepiej wyposażonych, niż warsztat rasowego rzemieślnika? Trzeba koniecznie i stąd tyle pytań jak to robić, a pomysłów jeszcze więcej. No i nierzadko przecież pochwalić się wszystkim tu można.:)

Najgorsze to, że i mnie to czasem dopada, bo jak się tak naczytam i naczytam, i naczytam, to ... :rolleyes:  :D

Link to comment
Share on other sites

Mam właśnie te co Artur ( siwe nakrętki ) i nakręcić nie mogę ( słoik sześciozaczepowy oczywiście) wciskam na siłę i potem dokręcam, ze ściągnięciem masakra:) Chyba podszlifuję trochę te zakrętki

 

 

Jerzy: Ja podaję tak jak opisałeś wiaderka 5l do zimowego karmienia na beleczkach z tym, że na powałce wiaderko stawiam. Raz nawet dałem się nabrać na " specjalne"  wiaderka z tym nazwijmy to podajnikiem, który ładnie wchodzi w pierścień po pjączku, to wiaderek tych nie mogłem nawet zamknąć taki badziew za 10 zł. Po tych akcjach poszedłem do sklepu z opakowaniami i kupiłem wiaderka 5l za 3,2 zł

 

 

Daro:

 

Fajne te karmidełka- poidełka ale to bardziej do stosowania na dworze

 

Karol

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.