Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Krystalizacja miodu.


Recommended Posts

Witam

Mam pytanie czystko teoretyczne , poniewaz wiem ze mam pewny mniodek.

 

MAm kilka słoiczków miodu lipowego z 2015 i  z nawłoci ( o czym pisałem), no i jeden mniszkowy.

Pytanie dotyczy  krystalizacjii - jak długo trwa konkretnych miodkach.

Do tej pory  lipowy i nawłociowy nie  jest skrystalizowany. Jedynie  mniszkowy sie skrystalizował.

Lipowy ma juz  zaczątki kryształków ale  to sie zbiera i zebrać nie może. NAwłociowy czysty jak był po zbiorze. 

Z tego co wyczytałem to miód wolniej się krystalizuej jeśli jest jak najszybciej   wpakowany do słoików. No i u mnie by się to potwierdzało, bezposrednio po odwirowaniu i przelaniu przez sitko, zlałem do słoików i do szafki. Stała temp ciemno. 

Jakie Wy macie z tym doswiadczenia?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Był już na naszym forum ten temat i krystalizacja zależy od kilku czynników jak - skład miodu , temperatura przechowywania , obecność zarodków krystalizacji w miodzie przy czym zarodkami krystalizacji mogą być zarówno kryształy innych cukrów wchodzących w skład miodu , jak i ciała obce np pyłki kwiatowe czy inne zanieczyszczenia.

Ale zasada jest taka że jak chcesz mieć jak najdłużej miód w postaci płynnej to przechowuj go w temperaturze pokojowej około 20 st a jak chcesz żeby skrystalizował to wstaw go do lodówki. Przy czym niektóre miody nawet w temperaturze pokojowej i tak szybko skrystalizują ( rzepakowy) a najdłużej możesz utrzymać w stanie płynnym miód akacjowy.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

No to właśnie miodek był wstawiony do szafki w domu o stałej w miare temp. Zapewne stad ten brak krystalizacji .
Miód powinien byc czysto lipowy,bo na akacjach mialem gościnnie 20 uli, poza tym matka była w szczycie czerwienia i po akacjach miodu nie bylo nic. Tak jak juz pisałem nawet na lipie jakoś przeszła przez kratę i zaczerwila kilka ramek.


Nawłociowy dalej ma cudowny aromat,lekko landrynkowy.
Tak czy siak i tak dziwi mnie aż tak długi czas krystalizacji.

Link to comment
Share on other sites

No to właśnie miodek był wstawiony do szafki w domu o stałej w miare temp. Zapewne stad ten brak krystalizacji .

Miód powinien byc czysto lipowy,bo na akacjach mialem gościnnie 20 uli, poza tym matka była w szczycie czerwienia i po akacjach miodu nie bylo nic. Tak jak juz pisałem nawet na lipie jakoś przeszła przez kratę i zaczerwila kilka ramek.

 

 

Nawłociowy dalej ma cudowny aromat,lekko landrynkowy.

Tak czy siak i tak dziwi mnie aż tak długi czas krystalizacji.

A ten nawłociowy to nie z jakiegoś rabunku???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Krystalizacja miodu najchętniej przebiega w temp. 5-15 stopni C. Jeśli jest inna temp. to proces odbywa sie duzo wolniej. Oczywiście wpływ mają tez jak pisano wyżej inne czynniki jak m.in. ilośc glukozy względem fruktozy, dlatego akacjowy tak długo nie krystalizuje. Co do pakowania do słoików od razu po zbiorze to wtedy krystalizacja zachodzi w tym samym czasie w sloikach bo miod ma ten sam skład w każdym słoiku, jeśli stoi w odstojniku kilka dni to na gorze skład będzie inny niz na dole i czas krystalizacji poszczególnych słoików będzie się różnił. Dlatego warto przed rozlaniem zebrać pianę i go przemieszać.

Dałem w zeszłym roku 20 słoików znajomemu u którego stawiam pszczoly i on je włożył do szafki w kuchni na piętrze. Moje skrystalizowały a jego w Boże Narodzenie jeszcze były płynne. W szafce sucho, ciemno ale ciepło dlatego krystalizacja przebiegała wolniej.

Miód jednak należy przechowywać w niskich temperaturach poniżej 18 stopni to wtedy ma najdłuższy okres przydatności do spożycia.

Pozdrawiam

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.