Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Odległość między ramkami


Recommended Posts

Witam, jakiś czas temu kapnąłem się dopiero że mam o 1cm za dużą odległość nadramkową. Chodzi o to, że gdy założę 2 korpus, to między dolnymi ramkami, a górnymi jest odstęp 2cm, Wyczytałem że najlepszy jest 1cm. Czy odstęp taki jaki mam w ulach, nie będzie przeszkadzał pszczołom, czy muszę jednak wszystko poprawić?

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli możesz to poprawić to popraw na 1 cm jak rozumiem że masz ule jedno ścienne  , więc nie powinno to sprawiać większego kłopotu.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Na szczęście mam jednościenne, i z poprawą nie ma większego problemu. Ale bardziej zastanawiało mnie bardziej czy kłąb miałby szanse się przemieścić. Co ciekawe gdy zajrzałem do ula w którym mam ten błąd. Wiosną wrzuciłem korpus węzy na spód. Dziś zaglądam rodnia na górnym czyli normalnie, a na dolnym tylko miód. :huh: Ule robiłem sam :)

Link to comment
Share on other sites

A co chciałbyś , aby matka zeszła na dolny korpus i zaczęła czerwić na węzie, wróć na dziewiczych plastrach.Matka zawsze chce przebywać w górnej części ula , pewnie wiesz dlaczego?Dlatego używamy kraty.  .Korpusy popraw jak tylko znajdziesz trochę czasu i nadchnienia i zamięń -miód na górę i krata.W sezonie taką przerwę będą Ci zabudowywały , natomiast podczas zimowli byłby kłopot  gdybyś zimował na dwóch korpusach ,czasem może by się udało jakby zmostkowały ,czasem przetrzymały by na jednym korpusie a w większości byłaby porażka.

Jak to mówią ;gra nie warta świeczki ., Przy okazji poznałeś właściwe wymiary korpusa wielkopolskiego i zapewne zapamiętasz . Nie ma czegoś złego co by na dobre nie wyszło :)

Link to comment
Share on other sites

No to na pewno zapamiętam, człowiek najlepiej uczy się na błędach. Co do miodu, to dałoby radę żeby go wrzuciły do nadstawki z korpusu czy jest amen, i muszę czekać do zasklepienia? Lub jeśli zamieniłbym korpusy i skusiłbym matkę lepszymi warunkami termicznymi?

Link to comment
Share on other sites

Daj korpus z czerwiem i matką na dennice na to krata i korpus z miodem i już masz to co chcesz  Rozumiem , że masz odpowiednią siłę i coś tych pszczół jest .Czasem dla zmuszenia rodziny do zajęcia się górnym korpusem lub nadstawką przekłada się tam z 2 ramki z czerwiem ,ale to w pierwszym okresie dołożenia korpusu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.