Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Problem z przyjęciem matek


Rekomendowane odpowiedzi

Co koledzy powiecie na to: poddałem w tym roku kilkanaście matek własnej hodowli z dużym sukcesem przyjęć. ale w 2 ulach mam rebus. Mianowicie pszczoły ładnie przyjeły matki, te się obleciały zaczeły czerwić nawet ten czerw się wygryzł i matki nie ma. mateczniki ratunkowe jedzenia full oczywiście rzecz się ma w odkładach już teraz 7 ramek wielkopolskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz duży sukces przyjęć to o co chodzi ? Hodowla pszczół  to nie hodowla kaczek czy kurczaków , gdzie można wszystko przewidzieć z większym prawdopodobieństwem. Pszczoły jeszcze nie raz Ciebie zadziwią nie standardowymi wyborami. Bo jest ich więcej w zbiorowości , więcej czynników wpływa na konkretne wybory i większą rolę odgrywa losowy przypadek w tak dużej zbiorowości. Może po prostu matka nie wróciła z lotu godowego albo wystąpił jakiś inny powód takiego wyboru.

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuję się tym faktem ze padła ani nie rozpaczam poddałem nową unasiennioną z wexelnego i już jest przyjęta. nie w tym rzecz. chodziło mi o przyczynę. Ja podejżewałem jakiś defekt matki właśnie dlatego opinia "Daro" jeszcze bardziej mnie w tym utwierdza. dzięki za opinie. Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co koledzy powiecie na to: poddałem w tym roku kilkanaście matek własnej hodowli z dużym sukcesem przyjęć. ale w 2 ulach mam rebus. Mianowicie pszczoły ładnie przyjeły matki, te się obleciały zaczeły czerwić nawet ten czerw się wygryzł i matki nie ma. mateczniki ratunkowe jedzenia full oczywiście rzecz się ma w odkładach już teraz 7 ramek wielkopolskich.

Witam, jeszcze jest jedna przyczyna, utraty matki- prozaiczna, pszczelarz.  Najczęściej ginie matka, przy nie umiejętnym wyjmowaniu ramki lub wkładania beleczek (jeśli, ktoś używa), bo mateczka po przeglądzie, lubi być często (zwłaszcza młoda, ruchliwa) w górnej części ramki.

Elementem sprzyjającym jest brak odstępników w  ramkach, lub ramki prawie trzymające wymiar. Pszczelarz nie zauważy a później docieka. To nie musi być ten przypadek, ale się zdarza.  Pozdrawiam.

...............................................................................................................

 Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.