Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Nadstawka


Recommended Posts

Ja  i jak najbardziej warto.No nie o tą porę. Jak chcesz oddam Ci 5 skrzynek na ramkę 1/2 dadant . Albo trzeba zrobić samemu.Jak ramki do czoła trzeba porozsuwać. Cały miód z nadstawek

Link to comment
Share on other sites

Hodowałem pszczoły w tych ulach i gdyby nie było nadstawki to miałbym o połowę mniejsze zbory miodu i ciągłe rójki w pasiece , bo ten ul jest bez nadstawki po prostu za ciasny dla współczesnych pszczół. Musowo nadstawka!!!

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Ja stosuję u siebie nadstawkę w warszawiaku, tyle że ona funkcjonuje bez beleczek czyli są ramki do czoła. Jak będę w domu, to wrzucę tutaj zdjęcia. Jeśli pszczoły nie będą w odpowiedniej sile, to za nic Ci jej nie zagospodarują. Poza tym i tak ramki okrywowe w gnieździe będą Ci zalewały.

Link to comment
Share on other sites

Ja  i jak najbardziej warto.No nie o tą porę. Jak chcesz oddam Ci 5 skrzynek na ramkę 1/2 dadant . Albo trzeba zrobić samemu.Jak ramki do czoła trzeba porozsuwać. Cały miód z nadstawek

A co do tych skrzynek to byłbym zainteresowany , tylko podał bys mi wymiary tych skrzynek .  

Link to comment
Share on other sites

Nie ma problemu. Do skrzynek wstawiasz ramki nadstawkowe zbudowane pod wymiar wewnętrzny skrzynek z luzami od ścianek i powałki około 1 cm z wtopioną węzą i jak będą miały za ciasno to na pewno wejdą. Oczywiście łatwiej wejdą wiosną i podejmą dobudowę niż teraz ale to jest uzależnione od pożytku w okolicy. W okresie bez pożytkowym nie wejdą do skrzynek i nie rozpoczną odbudowy , chyba że je będziesz dokarmiał. A z budową skrzynek chyba sobie poradzisz ? Taka skrzynka jak na kwiaty tylko bez dna.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Dziś wstałem z rana i zbudowałem taką nadstawkę na 13 ramek a wymiar ma jak krata odgrodowa , slyszalem ze matka moze wejsc do nadstawki i dlatego od spodu przykręciłem kratę , tylko teraz nie wiem czy dobrze zrobiłem bo czuje że je bardziej zniechęciłem :unsure:

Czy może ta kratę odkręcić ?????   

Link to comment
Share on other sites

Kraty odgrodowej sie nie przykreca tylko kladzie na ramkach nieraz mam tak ze puszczam matke na dwa korpusy do czerwienia to tylko przekladam ja wyzej .

Jak chcesz cos miodu musi byc krata bo bez niej matka wejdzie do gornego korpusu i tam bedzie czerwic.

Link to comment
Share on other sites

Ja w swoich warszawiakach nie używałem kraty odgrodowej pod nadstawką tylko miałem grubsze ramki. Jak normalna ramka gniazdowa ma 35 mm grubości  to ja miałem 45-50 mm i matka nie zaczerwiała ich bo nie mogła odwłokiem dosięgnąć do dna komórki w czasie składania jajeczek co ją zniechęcało do składania tam jajeczek. Oczywiście to dotyczy odbudowanych już ramek , bo jak byś wstawiał ramki z węzą nawet te pogrubiane ,  to trzeba zakładać kratę.

Link to comment
Share on other sites

Byłem wczoraj na pasiece u kuzyna. Zastosował tą metodę w warszawskim zwykłym, i gdy wyjmował ramki wszystko było w porządku, aż tu nagle, pszczoły wygryzły plaster odrobionej węzy w nadstawce i przerobiły na komórki trutowe. Oczywiście w komórkach były jaja i już larwy. Chyba ta metoda nie sprawdza się w starym, poczciwym warszawiaku...

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Byłem wczoraj na pasiece u kuzyna. Zastosował tą metodę w warszawskim zwykłym, i gdy wyjmował ramki wszystko było w porządku, aż tu nagle, pszczoły wygryzły plaster odrobionej węzy w nadstawce i przerobiły na komórki trutowe. Oczywiście w komórkach były jaja i już larwy. Chyba ta metoda nie sprawdza się w starym, poczciwym warszawiaku...

 

Pozdrawiam

Czasami to się zdarza że jedna czy dwie ramki centralne są tak zaczerwione na trutowo , ale tego czerwiu jest niewiele i jak matka nie ma na dole wolnych komórek. Z pszczołami żadna zasada nie obowiązuje w 100% . Zakładałem kraty i też czasami matka znalazła miejsce do sforsowania kraty odgrodowej.

Link to comment
Share on other sites

.... pszczoły wygryzły plaster odrobionej węzy w nadstawce i przerobiły na komórki trutowe. Oczywiście w komórkach były jaja i już larwy. ...

 

Pozdrawiam

  ....poczekać do zasklepienia i wyciąć lub inaczej usunąć czerw trutowy ..... jest sposobem na , nie wielką co prawda, walkę z warozą , może być 'poglądem' stanu warozy w rodzinie ....

PF

Link to comment
Share on other sites

Wymiary skrzynek wys. 15 cm , szerokość 30 cm. długość ok. 50 ( ramka dadanta) 22 zety i wyslę . Na priv.

No niestety dzisiaj mierzyłem to brakuje mi 5 mm do szerokości u mnie jest 29.5 cm ,  pokombinuje coś sam dzięki za odpowiedzi . 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.