Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Larwy barciaka na wkładce?


ikop74

Rekomendowane odpowiedzi

Już 2 razy znalazłam na wkładce do kontroli warrozy larwy, które podobne są do larw barciaka (widziałam takie tylko na zdjęciach, więc pewna nie jestem), takie białawo-sine. Za pierwszym razem były 3 szt, dziś 2, niektóre były żywe. Czy to znaczy, że mam barciaka w ulu? Jeśli tak, to co mogę z tym zrobić? Ul jest nowy, ale ramki przyszyły razem z pszczołami. Czy mam sukcesywnie podawać węzę i wycofywać stare ramki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że masz sukcesywnie podawać węzę i wycofywać stare ramki, tylko na podawanie węzy jest jeszcze trochę za wcześnie.

No, ale jak nie masz zapasów ramek z ubiegłego roku, to nie masz innej opcji.

Teoretycznie przyjęło się, że pszczoły "odciągają wosk" jak zakwitnie mniszek.

A kilka larw jakiegoś robactwa na dennicy, to jeszcze nie powód do paniki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie napisałam ten post także po to, żeby się dowiedzieć czy takie to już problem, czy norma i nie trzeba panikować. 

Co do wymiany ramek, węzę już ciągną. 

U mnie mniszek już kwitnie od conajmniej tygodnia, tyle że wczoraj i dziś w ciągu dnia znów max 12 C no i przeraźliwie sucho. Ponieważ mam ten ul 12 ramkowy, to dałam im już 4 ramki węzy na próbę i ładnie odciagnęły. 

Od jutra ma już być cieplej i myślę o tym, żeby dodać miodnię. Mogłabym przy tej okazji zawęzić gniazdo do 10 ramkek, więc 4 mogłyby pójść do góry. Mogłabym wkładać do miodni sukcesywnie po ramce z czerwiem krytym, jak mi ktoś tutaj sugerował, tylko nie wiem czy temperatura jest juz na tyle stabilna, żeby czerw nie wyziębić. Jak myślicie, ile stopni musi być już na zewnątrz,szczególnie w nocy, żebym mogła sobie na to pozwolić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, irkor napisał:

Oczywiście, że masz sukcesywnie podawać węzę i wycofywać stare ramki, tylko na podawanie węzy jest jeszcze trochę za wcześnie.

No, ale jak nie masz zapasów ramek z ubiegłego roku, to nie masz innej opcji.

Teoretycznie przyjęło się, że pszczoły "odciągają wosk" jak zakwitnie mniszek.

Trochę nie tak. . .
Słyszałeś ,  ze dzwony biją , ale nie dosłyszałeś w którym kościele :)


ikop74
Spokojnie .
Być może gdzieś w zakamarkach nieobsiadanych ramek przetrwały jakieś larwy i teraz się ewakuują .
W ciągu najbliższych dni pszczoły zrobią z nimi porządek .
Węzę oczywiście już dokładaj , ale na razie po obrzeżach gniazda .
Na wkładanie w środek gniazda jeszcze nie czas .

Chociaż jak ciepła pogoda się ustabilizuje i pszczoły "pójdą w siłę" , to napisze coś dokładnie odwrotnego ;)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj w tamtym roku barciak strasznie kombinował aby przeżyć . Pszczoły jak dorwą wywalają właśnie na dennicę. Problem w słabych rodzinach i nielicznych oraz w plastrach bez opieki w ciepłych ciemnych miejscach . Ramki przechowuj w przewiewnym miejscy i widnym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, ikop74 napisał:

............ dałam im już 4 ramki węzy na próbę i ładnie odciagnęły. ........

 

To te moje, to jakieś nygusy są, bo mi powiedziały, że będą odciągały dopiero wtedy jak w nocy będzie ok 10 stopni.

A jedna nawet dodała, że pod warunkiem odpowiednich pożytków, bo w okolicy brak rzepaku.

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.