Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Kłąb pod daszkiem ula; pszczoły nie wchodzą na ramki


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

to mój pierwszy post tutaj, więc proszę o wyrozumiałość – odpowiedzi na swoje pytanie nie odnalazłem przeszukując forum, ale może nie umiem jeszcze dobrze szukać. Tak czy owak witam wszystkich.

 

Dwa słowa o mnie. Bardzo początkujący pszczelarz. Od jesieni mam 4 ule warszawskie. Na dwóch pszczoły zimowały, dwa stały puste.

 

Kilka dni temu pszczoły mi się wyroiły – raz z jednego ula, raz z drugiego – więc po złapaniu kłębu w rojnicę osadziłem je w pustych ulach. Za pierwszym razem akcja była szybka i mocno paniczna, w efekcie wrzuciłem do ula byle jakie stare ramki, nawet bez węzy, tylko z drutami. Efekt – dzika zabudowa, ale poza tym pszczela gospodarka hula. Pszczół dużo, praca wre - potem pomyślę, jak rozwiązać problem samowolki budowlanej.

 

Drugim razem już byłem przygotowany. Miałem ul wyczyszczony, w środku 6 ramek z węzą. Złapałem rój, przesypałem i byłem pewien, że tu wszystko będzie cacy. Tymczasem od 4-5 dni pszczoły siedzą zbite w kłąb pod daszkiem ula (w środku) i tylko nieliczne zapuszczają się pomiędzy ramki. Wyczytałem gdzieś, że przyczyną takiego zachowania może być brak pokarmu, więc 3 dni temu podrzuciłem im kilogram ciasta, ale nic się nie zmieniło.

 

Zastanawiam się, czy podczas łapania roju nie zginęła mi matka, ale nie mam pomysłu, jak to w tej sytuacji sprawdzić. No bo jeśli jest, to siedzi w środku kłębu…

 

I tu przechodzę do meritum. Pytanie 1. O co może chodzić? Pytanie 2. Jak temu zaradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Beeman napisał:

Witaj Marcin. Zrob jak radzi Pawel. Instynkt pszczoly ma moc.  Moze cos nie tak z ta weza? 

OK. Zrobię tak, jak radzicie. Rozumiem, że w tym przypadku zakładamy, że matka się gdzieś zagubiła i chcemy, żeby dziewuchy wyhodowały sobie nową, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli stwierdzisz, że nie będą po przejściu na ramki pojawiać się jajeczka, wtedy poddaj ramkę z jajeczkami - wtedy powinny pociągnąć mateczniki (jeśli nie będzie matki) - to taka metoda próbna - jeśli będziesz chciał aby same wyhodowały sobie matkę - musisz uzbroić się w cierpliwość. Jeśli na szybko , to po stwierdzeniu braku matki dobrze by było podać nowa unasienniona - skrócisz czas na wychów nowej, unasiennienie itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MMMarciNNN napisał:

ale boję się, że czerw szlag trafi, jeśli się nim nie zajmą.

Zawsze się zajmą .

Podanie jajek czy młodego czerwiu skutkować może zabiciem matki . Jak jest budowa , jest matka i tyle .

Jak siedzą pod daszkiem przyczyny dwie ,w tym brak matki . Daj do ula susz najlepiej stary i strząchnij do środka . jak rano zpowrotem wiszą strząchnij do drugiej rójki lub podaj młody czerw i strząchnij . Jak chcesz utrzymać rodzinę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MMMarciNNN napisał:

.......................... Miałem ul wyczyszczony, w środku 6 ramek z węzą. Złapałem rój, przesypałem i byłem pewien, że tu wszystko będzie cacy. Tymczasem od 4-5 dni pszczoły siedzą zbite w kłąb pod daszkiem ula (w środku) i tylko nieliczne zapuszczają się pomiędzy ramki. ...................................

 

Jaki masz ul ?

Jakim cudem wychodzą sobie pod daszek ? Nie masz beleczek lub powałki ?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak podpowiada daro i jak 'dziwi' się irkor ....

 .... daj ramki z suszem (ale ułóż je odpowiednio) i okryj/przykryj gniazdo  płótnem (najlepiej) , można jeszcze podać w podkarmiaczce (ramkowej) syrop na (dobry) początek ze dwa razy po 1,5 l co drugi dzień i ..... i już ?

 

PF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, irkor napisał:

 

Jaki masz ul ?

Jakim cudem wychodzą sobie pod daszek ? Nie masz beleczek lub powałki ?

Jak je wsypywałem, nie dałem powałki i beleczek, bo głupio uznałem, że tak im będzie łatwiej wejść na ramki. A potem nie zakrywałem z tego samego powodu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, PiotrekF napisał:

Tak jak podpowiada daro i jak 'dziwi' się irkor ....

 .... daj ramki z suszem (ale ułóż je odpowiednio) i okryj/przykryj gniazdo  płótnem (najlepiej) , można jeszcze podać w podkarmiaczce (ramkowej) syrop na (dobry) początek ze dwa razy po 1,5 l co drugi dzień i ..... i już ?

 

PF

 

Tak też jutro zrobię. Dzięki za wszystkie rady. Ech ci początkujący dyletanci... Same głupoty robią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.